Ландшафтний парк на місці Подорожнянського рудника?

Подорожнянський рудник уже більше 15 років є болючою для району темою. Якщо раніше районна влада переймалася восновному екологічними наслідками впливу кар’єру на територію, проблемами водопостачання сіл, які знаходились в зоні його діяльності, і реально не мала важелів впливу на державне підприємство, то нині виникло інше питання: що буде після закриття рудника?

 

Що постане на місці колишнього сірчаного кар’єру, депутати районної ради досить бурхливо обговорювали під час останньої сесії районної ради 9 червня, на яку виносилось питання доцільності створення на території покинутого кар’єру ландшафтного парку. Здавалось би, цілком логічно, коли на рекультивованій після десятирічної роботи кар’єру цю територію відведуть під заповідну зону. Проте поспішність, з якою мало прийматися таке рішення, і той факт, що жодних громадських обговорень із громадами трьох сільських рад - Сидорівки, Любші та Володимирців не проводилось, викликали у депутатів певні запитання. При цьому наголошувалося, що саме рішення про створення такого парку прийматиме не районна, а обласна рада й згода від районних депутатів на це не обов’язкова. Тоді для чого так негайно потрібно приймати рішення про доцільність створення регіонального ландшафтного парку?

 

У 2011 році ДГРП «Подорожненський рудник» завершує свою діяльність і юридичне існування як підприємство. До кінця цього року воно має встигнути освоїти немало-небагато - 10 млн грн, половина з яких, за словами директора Володимира Люсака, вже надійшла.

24 червня відбулося виїзне засідання постійних депутатських комісій на землі колишнього Подорожненського сірчаного кар’єру для вивчення можливості створення на раніше промисловій зоні заповідної території.

За кілька днів перед цим, 20 червня, у районній раді проведено нараду щодо виконання рішення Жидачівської районної ради від 9 червня №86 «Про доцільність створення регіонального ландшафтного парку «Подорожне». У нараді взяли участь заступник голови районної ради Марія Стеців, заступник голови РДА Володимир Пришляк, заступник начальника управління Держкомзему у Жидачівському районі Михайло Яремко, голови депутатських комісій з питань сільських територій та АПК Микола Богів, з питань регулювання земельних відносин, просторового розвитку, архітектури та будівництва Андрій Лялька, з питань використання природних ресурсів, екології та безпеки життєдіяльності Володимир Бойко, головний інженер ДП «Подорожненський рудник» Василь Юрович.

Власне, депутати захотіли більше дізнатися про проект самого регіонального ландшафтного парку й з’ясувати ще декілька нюансів, пов’язаних із ним. Зокрема депутатів цікавили землі, відведені для ведення садового господарства, у чиєму вони володінні чи власності, а також, які ще форми природоохоронної території, крім ландшафтного парку, розглядались, яка господарська діяльність там передбачена. Власне, чому зупинились саме на ландшафтному парку, а скажімо не на заказнику чи заповіднику? Все це під час засідання сесії намагався пояснити головний інженер підприємства В. Юрович.

Головна мета створення саме ландшафтного парку – це можливість моніторити ситуацію довкола найглибшого озера області та природних процесів самої території кар’єру, недопущення засмічення, безгосподарської діяльності та уникнення трагічних випадків (такого, як стався нещодавно й забрав життя двох людей).

До цього апелюють керівництво Подорожненського рудника, влада і деякі депутати. Більш ніж благородна мета. Хоча в той же час ніхто не говорить про ще одну можливість ландшафтного парку – використання його в рекреаційних цілях і користь, яку може принести в скарбницю району, якщо належним чином розвивати таку діяльність. Сьогодні виглядає так, що власне в цій сфері нібито ніхто не зацікавлений, принаймні поки що. Хоча місцеві мешканці найбільше бояться, що територія у понад 1819 га стане «оазою» для багатих, а звичайним людям буде туди зась.

Наскільки це перспективний для облаштування відпочинку край, мали нагоду оцінити голови депутатських комісії, окремі депутати, які побували на майбутній заповідній території. Справді, за час зупинки виробництва сірчаної руди та відновлювальних робіт ДГРП «Подорожненський рудник» природа поволі приходить «до пам’яті», поступово відновлюючи свої сили і первозданну красу. Чого варта сама штучна водойма, що займає величезні простори покинутої території (вже не кажучи про її глибину, що, за підрахунками, має зупинитися на відмітці понад 90 м).

Зустрів гостей і особисто провів екскурсію директор підприємства, який вже не один рік веде тут господарську діяльність, Володимир Люсак. Не заглиблюючись у саме нутро території колишнього рудника, депутатів, сільських голів повезли об’їзною дорогою, починаючи від території, що прилягає до Сидорівської, Володимирцівської та Любшанської сільських рад. Таким чином відвідувачі мали змогу оглянути озеро із трьох його берегів. Водойма вражає своїми розмірами і об’ємами води. Як розповів Володимир Люсак, це ще й величезний резервуар - близько 120 млн метрів кубічних високоякісної питної води (якість води засвідчили, за словами директора, й німецькі експерти). Побачили, як невелика ріка Крехівка під час повені може завдати значної руйнації, вирвавши бетонні споруди та трубу з’єднувального каналу. Щоб вберегти територію і людей від ось таких непередбачуваних вчинків природи, й потрібно, щоб якась структура з відповідним обладнанням та спостережною станцією відслідковувала ситуацію, переконував депутатів В. Люсак.

Якщо керівника ДГРП хвилюють більш глобальні проблеми території, то сільського голову с. Володимирців В. Ємця більш локальні проблеми його ради. Він як сільський голова побоюється, що відбувається процес підмивання південного берега озера, а до с. Подорожного всього кілька десятків метрів землі. Проте такі побоювання не викликають особливого занепокоєння в керівництва ДГРП «Подорожненський рудник». Як запевнив сільський голова, громада не проти облаштування ландшафтного парку, але вона не відчуває себе захищеною через таке близьке й загрозливе сусідство з озером. Як зауважив Володимир Ємець, можливо, цей берег потребує додаткового укріплення. Свої висновки з цього приводу мали б надати експерти.

Окрему увагу депутати звернули на частину території, що виділена під ведення садового господарства. Справді, для таких потреб надано 24 га, які в свою чергу розділені на 186 ділянок по 12 сотих, зазначив В. Люсак. Ці землі займають території колишнього так званого Маринецького пасовиська Володимирцівської сільської ради. Претендувати на цю частку землі в можливій заповідній зоні можуть усі громадяни, а в першу чергу колишні й теперішні працівники рудника. Але ці землі, щоб на них вести відповідну господарську діяльність, потребують ще значних капіталовкладень. Уже були перші спроби засадити сад, але вони не увінчались успіхом. Наразі, за словами директора, небагато охочих брати ці землі. Хоча в районній раді є список 11 осіб, які в травні цього року нібито вже отримали державні акти на ділянки. До слова, за місцем реєстрації, десять із них не значаться у Жидачівському районі. Начебто вже створене громадське об’єднання членів садового господарства, але хто його керівник і де воно зареєстроване, з’ясувати на місці не вдалося.

З приводу самого проекту створення регіонального ландшафтного парку, то складений він ще в 2005 році. Директор ДГРП «Подорожненський рудник» надав проект районній раді для детальнішого ознайомлення, хоча, як зазначив В. Люсак, аналогічний проект мав би зберігатися в районної ради чи райдержадміністрації. Як він запевнив, на території заповідної зони заборонено капітальне будівництво, лише встановлення тимчасових споруд на площі не більше 24 м кв., наприклад, тих же садівничих будиночків. На генплані виглядають вони досить презентабельно (на фото). Регіональний ландшафтний парк, за словами В. Люсака, – це буде госпрозрахункове малоприбуткове підприємство, орієнтовний заробіток якого в рік становитиме 26 тис грн. За виручені кошти й планують утримувати інфраструктуру парку. Зароблятиме підприємство виключно за рахунок ведення рибальства, утримання мисливських угідь та сезонного збирання ягід.

До 9 липня мають відбутися громадські слухання на території згаданих трьох сільських рад за участю представників райдержадміністрації, районної ради та ДГРП «Подорожненський рудник» щодо доцільності створення ландшафтного парку. За результатами виїзних засідань та громадського обговорення це питання знову виноситиметься на розгляд депутатів районної ради.

Оксана ФРАНКІВ.

Надрукувати