Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Депутати районної ради відхилили протести прокуратури

Такими, що не відповідають правовим нормам, прокуратура району визнала рішення районної ради, що стосувались дегероїзації Степана Бандери та недопустимості використання радянської символіки під час відзначення Днів пам’яті жертв Другої світової війни.

Обидва протести прокуратури Жидачівського району розглянуто 30 травня на позачерговій сесії районної ради і обидва з них відхилені. Так, при розгляді рішення IV сесії VI скликання №56 від 3 березня 2011 року «Про Героя України Степана Бандеру» прокуратура виявила в п. 1 цього рішення є перевищенням повноважень Жидачівської районної ради. Зокрема в прийнятій на сесії районної ради заяві щодо скасування Указу Президента України В. Ющенка №46/2010 «Про присвоєння Степанові Бандері звання Героя України», в якій йдеться про висловлення протесту щодо винесених постанов Донецького окружного адміністративного суду від 2 квітня 2010 р. та Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 червня 2010 р. про визнання незаконним та скасування Указу Президента, за висновками прокуратури, Жидачівська районна рада вийшла за межі своїх повноважень. Зокрема вона порушила рамки, визначені в ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а також «порушила вимоги ст. 19 Конституції України, яка зобов’язує органи місцевої влади та їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законам України». Аргументуючи свій протест рішенням Конституційного Суду України від 26 березня 2002 р., яким визначено політико-правову природу органів місцевого самоврядування і за яким органи місцевого самоврядування, через які здійснюється право територіальної громади самостійно вирішувати «не будь-які питання суспільного життя, а питання саме місцевого значення, тобто такі, які пов’язані передусім із життєдіяльністю територіальних громад і перелік яких визначений у Конституції України і законах України». Спираючись на ці доведення прокуратура району визначила, що своїм рішенням «Жидачівська районна рада вирішила питання не місцевого значення» і при цьому порушила цілий ряд законодавчих норм. Також у протесті прокуратури вказано, що Жидачівська районна рада зробила оцінку дій донецьких судів. А такі дії суперечать положенням ч. 2 ст. 19 Конституції України та ст. 43 ЗУ «Про місцеве самоврядування», оскільки районною радою надано оцінку діяльності судової гілки влади, що не віднесено до повноважень органів місцевого самоврядування.Прокуратура вимагає скасувати п. 1 рішення IV сесії VI скликання.

Аналогічний протест прокуратура району подала на рішення V позачергової сесії VI скликання Жидачівської районної ради № 61 від 4 травня 2011 року «Про недопустимість використання радянської окупаційного символіки під час відзначення Днів пам’яті жертв Другої світової війни». Щоправда, цього разу опротестовано не один із пунктів, а ціле рішення. Нагадаємо, що в своєму рішенні Жидачівська районна рада звернулася до Президента України В. Януковича з вимогою застосувати право вето щодо Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років» (щодо порядку використання копій Прапора Перемоги) та рекомендувала органам місцевого самоврядування, державної влади, підприємствам, установам, організаціям району не використовувати копії Прапора Перемоги та будь-яку іншу радянсько-комуністичну символіку, що є наругою над пам’яттю жертв московсько-більшовицького та німецько-нацистського режимів. Також рекомендовано органам місцевої влади ініціювати проведення позачергових сесій місцевих рад та висловити свої позиції.

Вивчивши це рішення, прокуратура дійшла висновку, що районна рада знову вийшла за межі своїх повноважень, порушивши вже згадані статті Конституції та законів України.

У протесті прокуратура зазначає зокрема: «чинним законодавством не передбачено скерування рішенням органу місцевого самоврядування на адресу Президента України звернень із вимогами, які вказані в п. 1 рішення, в тому числі неправовими вимогами, зокрема в частині «незаконності та неконституційності прийнятого Верховною Радою України Закону».

Також, зазначає прокуратура, районна рада зробила неправову оцінку дій чи бездіяльності суб’єктів конституційно-правових відносин, зокрема ВРУ, щодо її засудження. А це не віднесено до повноважень органів місцевого самоврядування.

Крім цього, прокуратура зазначає, що термін «жертви радянсько-комуністичного режиму» не є правовим, «оскільки ЗУ «Про жертви політичних репресій на Україні» в преамбулі вживає термін «жертви політичних репресій… сталінського режиму».

Також, за позицією прокуратури, висловлені рекомендації на адресу органів місцевого самоврядування та органів влади теж суперечать зазначеним вище нормам.

Резюмуючи текст протесту, прокуратура зазначила, що «районна рада не може безпосередньо впливати на діяльність Президента України і Верховної Ради України, оскільки повноваження визначення конституційності рішення органу публічної влади належить Конституційному Суду України». Відповідно прокуратура вимагає скасувати рішення V позачергової сесії.

Вислухавши аргументи прокуратури, які зачитала помічник прокурора Ірина Журавська, депутати, після тривалого обговорення, відхилили обидва протести. При цьому зазначивши, що у рішеннях районної ради дається не правова, а політична оцінка й вони носять рекомендаційний характер, який не несе жодних правових наслідків.

Депутатів обурив той факт, що такими діями влада фактично «закриває рота» територіальним громадам, представником яких є районна рада. Районні обранці поцікавились, чому прокуратура належно не відреагувала на загрозу розколу України під час проведення з’їзд у Сіверодонецьку 2004 року, коли закликали створити Південно-Східну автономну республіку з наміром приєднати її до Росії. Поцікавились, як відреагувала прокуратура та які заходи вжила щодо антиукраїнських радикалів за спровоковані ними масові заворушення у м. Львові 9 травня, за застосування зброї окремими особами проти громадян. Депутати запитали, за що затримали їхніх колег і чим пояснюються тиск правоохоронних органів на депутатів-свободівців та простих людей.

Своїми рішеннями депутати районної ради одноголосно відхилили протест прокуратури. Натомість, за словами помічника прокурора, прокуратура готуватиме подання до суду.

Оксана ФРАНКІВ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин