На шляху до подолання туберкульозу

З 21 особи, у якої в минулому році виявлено занедбану форму туберкульозу, 19 – це чоловіки працездатного віку. Більшість із них страждає на алкоголізм і ніде не працює. Попри це жоден не стоїть на обліку в наркодиспансері. Поряд із суто медичною проблемою боротьби із туберкульозом постає чимраз більше і соціальна.

24 березня – у Всесвітній та Всеукраїнський день боротьби із туберкульозом у райдержадміністрації відбувся «круглий стіл» під гаслом «На шляху до подолання туберкульозу: від боротьби до повного викорінення!». Доповідачами виступили: головний лікар Жидачівського протитуберкульозного диспансеру Іван Гамлій, головний державний санітарний лікар Костянтин Левчук, голова протитуберкульозної комісії Михайло Майданський та голова ГО Жидачівський районний центр Суспільної служби України Степан Толох. Захід відбувся за участю заступника голови РДА Олега Кизими, заступника голови районної ради Марії Стеців, а також медиків району.

Про проблеми у проведенні комплексної профілактики захворювання на туберкульоз, зниження смертності від сухот, а також про проблеми Жидачівського протитуберкульозного диспансеру та лікувально-профілактичних закладів районну доповідав І. Гамлій.

Так, жидачівська протитуберкульозна служба представлена диспансерним відділенням з тубкабінетом у Жидачеві і Ходорові та стаціонаром на 55 ліжок для повторних легеневих хворих у смт. Журавні. Серед проблем називались відсутність приміщення для облаштування диспансерного відділення, через відсутність пересувного флюорографічного апарату в недостатній мірі проводиться обстеження населення. Немає станції із забору мокротиння. Та схоже, що це питання знаходиться вже на стадії вирішення. Найближчим часом у Ходорівській райлікарні функціонуватиме відповідна станція, запевнили головний лікар Ходорівської РЛ Ф. Качан та заступник голови РДА О. Кизима.

Як відзначив голова протитуберкульозної комісії М. Майданський, серед проблем – недостатність профілактичних заходів у районі, відсутність повноцінного диспансерного відділення у райцентрі, відкритість стаціонару у смт. Журавні, відсутність ефективної діагностики, брак вакцини, відсутність пересувного флюорографа. За його словами, розроблено графік обстеження населення – на ходорівській дільниці воно проводитиметься при допомозі флюорографа із Миколаєва, на жидачівській – із Стрия. Також недостатньою є просвітницька робота серед населення.

Епідеміологічну оцінку протитуберкульозних заходів у районі з боку органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, загальної медичної мережі, протитуберкульозної служби дав санітарний лікар. З його доповіді стало зрозуміло, що особливих зрушень у цій сфері в порівнянні з попередніми роками не спостерігається.

Про роботу протитуберкульозної комісії у районі доповідав її голова Михайло Майданський. Він відзначив, що комісією досліджено та проаналізовано всі випадки занедбаності та смертності від сухот. Щоквартально проводиться засідання комісії. Серед проблем, що ускладнює роботу медичної мережі щодо профілактики та лікування захворювання, – відсутність обліку населення. Сподівається, що із введенням загальної диспансеризації населення, що розпочнеться з 1 квітня, ситуація значно поліпшиться.

Як відзначив М. Майданський, у районі не було зафіксовано ні одного випадку зараження хворого від хворого, в жодному з випадків занедбаності чи смертності від туберкульозу не було прямої вини лікарів.

Туберкульоз і соціально-економічна ситуація в державі взаємопов’язані. «Безробіття, мігрування, бомжування, стреси, наркоманія, алкоголізація, невпевненість у завтрашньому дню, розгул бездуховності, падіння моралі, криміналізація, корупція - це і є живильним середовищем для незнищенного туберкульозу. І влада усіх рівнів несе відповідальність за ці виразки суспільства чи окремої громади і навіть людини, адже гарантує благополуччя», - зазначив С. Толох.

Як зазначив Степан Ілліч, перепідготовлені сімейні лікарі та їх помічники ще недостатньо володіють методиками профілактичної роботи серед населення, зокрема щодо його просвітництва, диспансеризації груп ризику, доліковування хворих після стаціонарного лікування у тубзакладах, співпраці з місцевими органами самоврядування, в організованих колективах.

У свою чергу Суспільна служба України сприяє розвиткові громадянського суспільства, була членом громадської ради при районній раді, є колективним членом коаліції громадських організацій «Зупинимо туберкульоз разом». Ними зібрано понад 600 джерел з різних розділів, що стосуються протитуберкульозної роботи.

У резолюції учасники «круглого столу» резюмували, що епідемія захворювання населення району на туберкульоз продовжується, проте її рівень з часу піку захворювання у 2005 році (109,6 на 100 тис. населення) суто знизився, і за 2010 рік цей показний сягає 79,6.

В окремих територіальних громадах показник захворюваності протягом минулого року перейшов за межі епідпорогу (50 випадків на 100 тис. населення) у два, а то й більше разів. Зокрема в сидорівській, чертізькій, млиниській, вибранівській, облазницькій, загірочківській, рудянській, новострілищанській, ходорівській та бережницькій громадах.

У переважній більшості хворіють чоловіки працездатного віку. Все ще залишається високим показник смертності від сухот (у 2010 році померло 19 осіб).

Недостатньо використовуються запропоновані ініціативи громадських організацій та на недостатньому рівні проводиться просвітницька робота серед населення. Також не налагоджене модульне навчання медичного персоналу, не відкрито лабораторію першого рівня по мікроскопічному дослідженню мокротиння у Ходорівській райлікарні, а діюча в Жидачівській ЦРЛ використовується недостатньо.

Голови місцевих рад не виконують у межах своїх повноважень забезпечення санітарно-епідемічного благополуччя на території населених пунктів.

Не набув розвитку й рух за здоровий спосіб життя, не проводиться з підготовки шкіл до статусу «Школа сприяння здоров’ю». Робота про створенню нових робочих місць ще не відповідає адекватним потребам. Не створюються органи самоорганізації населення, не практикується соціальна підтримка хворих на туберкульоз, зокрема щодо матеріально неблагополучних сімей.

Учасники «круглого столу» рекомендують: відділам та управлінням Жидачівської РДА, закладам охорони здоров’я району інтенсивніше діяти щодо організації та виконання протитуберкульозних заходів, особливо в зазначених десяти територіальних громадах. Головному санітарному лікарю та головному лікарю протитуберкульозного диспансеру розробити й надіслати виконавцям заходи Загальнодержавної програми по протидії захворюванню на туберкульоз у 2007-2011 роках, що стосуються їхньої ділянки роботи, та посилити вимоги щодо їх реалізації. Ходорівській міській раді, Жидачівському протитуберкульозному диспансеру Ходорівській районній лікарні активізувати організацію виконання Резолюції громадських слухань від 31 січня 2008 р. та рішення сесії Ходорівської міської ради від 08.02.2008 р. № 1560 «Про ситуацію у м. Ходорові по захворюванню населення на туберкульоз». Завідувачам рентгенвідділеннями Жидачівської ЦРЛ та Ходорівської РЛ створити реєстри осіб, що відносяться до груп ризику, і за допомоги загальної медичної мережі разом домагатися щорічного проходження ними флюорографії.

Оксана ФРАНКІВ.

Надрукувати