«Бідні» наші депутати

Депутат починає отримувати гроші ще до прийняття присяги.

Із 38 статей достатньо великого Закону "Про статус народного депутата України", про обов'язки народного депутата йдеться тільки у двох. Якщо узагальнити, то вони зобов'язують народного депутата лише сумлінно виконувати свою депутатську місію (ст. 25) і декларувати свої доходи та доходи членів своєї сім'ї (ст. 26). Останні 36 статей присвячені викладу прав і привілеїв "представників українського народу".

Примітно, що користуватися привілеями депутати починають навіть до прийняття присяги. Так, у пункті четвертому статті 33 (Фінансове, медичне та соціально-побутове забезпечення народного депутата України) сказано, що кошти для відшкодування витрат на здійснення депутатських повноважень народні депутати отримують від дня свого обрання. Розмір цього щомісячного відшкодування витрат, яке, до того ж, не підлягає оподаткуванню, дорівнює розміру місячної заробітної плати народного депутата.

Депутатами не народжуються, депутатами вмирають - звання народного депутата зберігається за ним довічно Однак після прийняття народним депутатом присяги на вірність Україні він починає користуватися цілою низкою привілеїв і гарантій, які й не снилися українському народу, представником якого він є. У першу чергу, звання народного депутата зберігається за його носієм довічно, що означає право так само довічно користуватися привілеями, належними народним депутатам. Наприклад, при досягненні пенсійного віку за наявності трудового стажу, а також у разі визнання інвалідом 1-ї або 2-ї групи народному депутату призначається пенсія в розмірі 80 відсотків місячної заробітної плати народного депутата, що працює в даний час, з урахуванням всіх доплат та надбавок до посадового окладу. За кожний повний рік роботи понад 25 років для чоловіків і 20 років для жінок пенсія за віком та по інвалідності збільшується на один відсоток наведеного вище заробітку.

У разі зміни розміру заробітної плати працюючим народним депутатам України відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Також у разі виходу на пенсію народному депутату виплачується грошова допомога в розмірі 12 місячних посадових окладів працюючого народного депутата.

Після завершення терміну своїх повноважень народний депутат може спокійно не працювати цілий рік - на період свого працевлаштування він має право на матеріальну допомогу в розмірі заробітної плати з урахуванням всіх доплат та надбавок, яку отримують працюючі народні депутати. Виплачують таку допомогу протягом року, а якщо нардеп побажає перевчитися або перекваліфікуватися - протягом двох років. При цьому загальний і безперервний стаж роботи за ним зберігається.

Також за народним депутатом, строк повноважень якого закінчився, зберігається: безкоштовне медичне обслуговування у тих закладах охорони здоров'я, до яких він був прикріплений у період виконання депутатських повноважень, забезпечення путівками для лікування, встановлені для народних депутатів, а після виходу на пенсію він забезпечується також транспортом для поїздки в лікарню, поліклініку та для інших потреб у зв'язку із оздоровленням та лікуванням при ліміті використання автомобіля не більше десяти годин на місяць за рахунок бюджетних коштів.

Це солодке слово «халява»!

Протягом усього свого терміну "служби народу" нардеп може отримувати багато чого на халяву, тобто безкоштовно. Так народний депутат на території України користується правом безкоштовного проїзду та перевезення ручного багажу на всіх залізничних, автомобільних повітряних, водних внутрішніх шляхах сполучення, а також на всіх видах міського пасажирського транспорту (за винятком таксі) і правом на безкоштовне паркування автомобіля.

Також народний обранець має право на позачергове поселення в готель і позачергове отримання квитків на будь-який вид транспорту. Народний депутат безкоштовно забезпечується медичним обслуговуванням та путівками для санаторно-курортного лікування. Щорічна оплачувана відпустка народного депутата становить 45 календарних днів з виплатою матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі подвійної місячної заробітної плати.

На термін виконання депутатських повноважень депутат забезпечується окремим службовим кабінетом у приміщеннях Верховної Ради України з розташуванням у ньому постійного робочого місця його помічника-консультанта. Службовий кабінет народного депутата повинен бути обладнаний персональним комп'ютером з підключенням його до Інтернету. А помічників у народного депутата може бути до тридцяти одного (!), На чотирьох з них поширюється дія Закону України "Про державну службу": їм присвоюється не вище ніж сьомий ранг державного службовця четвертої категорії, вони прикріплюються для кадрового та фінансового обслуговування до апарату Верховної Ради України або до виконавчих апаратів органів місцевого самоврядування.

Звичайно, такій важливій для життєдіяльності держави персони десь потрібно жити. Тому народний депутат, незалежно від постійного місця проживання, за його бажанням має право на отримання або службової квартири, або одноразової грошової компенсації витрат для створення належних житлових умов у розмірі вартості житла для нього та членів його сім'ї, які проживали разом з ним на день його обрання народним депутатом, відповідно до норм жилої площі, визначених законодавством, виходячи із середньої ціни одного квадратного метра житла у місті Києві на відповідний період. Також народному депутату створюються умови для підвищення професійного рівня у вільний від виконання депутатських обов'язків час і, природно, за державний рахунок, а саме: підвищення кваліфікації, навчання у навчальних закладах, у тому числі магістратурах та аспірантурах, вивчення іноземних мов.

Яка зарплата у народного депутата?

У Законі "Про статус народного депутата України" сказано, що народному депутату встановлюється щомісячний посадовий оклад, надбавки до якого здійснюються у розмірі, встановленому для членів Кабінету Міністрів України. Але який нині оклад у народних депутатів – таємниця, покрита мороком. Народним депутатам заробітна плата встановлюється не законами, а постановами Верховної Ради. Тобто народні депутати самі собі встановлюють зарплату…

Незважаючи на те, що гроші платять їм за рахунок платників податків, останні не можуть ознайомиться з розміром депутатської зарплати, оскільки ця інформація є чомусь закритою. Поникавши в Інтернеті, натрапив на кілька інформацій, в яких йдеться про зарплату народного депутата. Відповідно до кошторису витрат Верховної Ради, який був прийнятий на 2010 рік, але так і залишився неоприлюдненим, на зарплату депутатів у 2010 році передбачалося 104 млн 115 тис 990 гривень. Середня зарплата рядового депутата становить 17 тис 425 грн («Українська правда»). Плюс доплати, в середньому виходить близько 24-26 тисяч гривень. Крім цього, народному депутату, який має науковий ступінь або почесне звання, здійснюється доплата у розмірах, встановлених законодавством.

Також народним депутатам для виконання доручень Верховної Ради України та її органів або для роботи з виборцями за межами міста Києва у період, визначений Верховною Радою України, виплачуються витрати на відрядження у розмірах, встановлених законодавством (у 2010 р. 7 млн було закладено на візити депутатів за кордон. На членовозіння (використання транспорту) заклали 33 млн грн. До речі, в цьому році витрати на транспорт збільшено на 10 млн).

Не будемо забувати й про те, що, безсумнівно, кожен народний депутат дуже витрачається на виконання своїх службових обов'язків, а отже, за законом має право на відшкодування цих витрат у розмірі... все тієї ж заробітної плати, тобто має повне право привласнювали щомісяця ще 24 -26 тисяч гривень, не оподатковуваних до того ж податком. На що витрачає депутат ці гроші, в законі не сказано, і нам незрозуміло - відрядження йому виплачують, в будь-якому транспорті їздить безкоштовно, помічникам зарплату платить держава (до речі, немалу, 18 тис грн на місяць на всіх помічників)

Щорічна оплачувана відпустка народного депутата становить 45 календарних днів з виплатою матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі подвійної місячної заробітної плати. На статтю «оздоровлення» в бюджеті 2010 було закладено 17 млн 352 тис 665 грн. 44 нардепи нинішнього скликання ще до цього будуть отримувати щомісячну допомогу у розмірі 6109 грн як депутати минулих скликань. Згідно з нормою про збереження зарплати колишнім депутатам, 115 осіб будуть щомісячно отримувати по 8835 грн.

Дружиною (чоловіком), дитиною депутата теж бути непогано

Не забули нардепи і про своїх дружин і чоловіків. Так, дружині (чоловікові) народного депутата, які були звільнені у зв'язку з переїздом народного депутата для виконання депутатських повноважень, у разі непрацевлаштування її (його) за місцем нового проживання чоловіка (дружини) перерва в роботі зараховується до загального і безперервного стажу роботи (служби) . На вказаний період за дружиною (чоловіком) народного депутата зберігається місце роботи (служби), стаж роботи (служби) за спеціальністю, стаж роботи (служби), який дає право на встановлення процентних надбавок до заробітної плати, процентних надбавок і одержання виплат за вислугу років (за стаж роботи за фахом на даному підприємстві), на виплату винагороди за результатами роботи підприємств, установ і організацій за рік, а також стаж роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах і у пільгових розмірах, якщо ця особа на момент переїзду не менше півроку займало пост або працювала за професією, що передбачає такі пільги.

У випадку смерті народного депутата непрацездатним членам сім'ї, які були на його утриманні, за їх заявою призначається пенсія (при цьому дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника) у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого народного депутата з урахуванням всіх доплат і надбавок до посадового окладу на одного непрацездатного члена сім'ї та 90 відсотків - на двох і більше членів сім'ї.

Депутати ВР отримують на руки річний бюджет Жидачівського району

Якщо сумарно підбити цифри, які все-таки оприлюднюють, то утримання народних обранців у рік обходиться приблизно як річний районний бюджет нашого району (близько 172 млн грн). Щоправда. сюди не включено обслуговування депутатського корпусу, утримання установ, закладів і т.д. Словом, цю цифру сміливо можна множити ще на 10. Надто цинічно після цього звучать пафосні слова народних обранців про пенсії, яких не вистачає, про зарплати, які заморожують.

Народним депутатам заробітна плата встановлюється не законами, а постановами Верховної Ради. Тобто, народні депутати самі собі встановлюють зарплату…

Таким чином заробіток народним депутатом встановлюється не Законом України, а постановами Верховної Ради України, в залежності від посади у Верховній Раді (голова, заступник, голова комітету, його заступник). Цікаво, що постанову про останній розмір заробітку нардепів знайти дуже важко. Виходить, що депутати самі собі встановлюють зарплату?

Права і пільги депутатів облради

Вони розподіляють кошти бюджету та визначають їхнє призначення, як от створення нових шкіл, розвиток місцевих освітніх та культурних програм, фінансування медичних закладів. Депутат (у складі депутатського корпусу) також у змозі дати чи ні дозвіл на будівництво й розміщення нового об’єкта на території області. Цілком здатен відхилити чи посприяти затвердженню маршрутів пасажирського транспорту обласного значення, дати дозвіл на створення закладів освіти та медичного обслуговування, як от філіал приватного вузу чи лікарні. У його компетенції можливість вирішувати питання землевідведення: вибір і надання землі для будівельних потреб, що вважати заповідником, а що можна передати під забудову чи виставити на продаж.

Варто зазначити, що додатковим важелем впливу є можливість встановлювати чи скасовувати податки й надавати пільги окремим організаціям. До того ж депутати облради розподіляють кошти й матеріально-технічну базу між державними установами, скажімо, розподіл нових автомобілів між лікарнями чи бібліотечний фонд.

Депутати облради, райради чи міськради всі свої повноваження здійснюють без відриву від основної роботи. Проте на час сесій чи здійснення депутатського представництва депутат звільняється від своїх службових обов'язків.

Українське законодавство забороняє депутатам використовувати свій мандат в особистих чи корисних цілях. І що характерно, депутатові заборонено отримувати будь-які подарунки чи гонорари. А ще депутат обл. ради отримує на депутатську діяльність «кошти на допомоги». Сума цих коштів є різна. Цього року вона складає …… тис грн..

Повноваження депутатів районної ради

Стати депутатам районної ради співвітчизникам хочеться тому, що так вони зможуть затверджувати й розподіляти кошти, передані з державного бюджету в район. Ці кошти, як і у випадку обласного бюджету, депутати направляють на цільове призначення. Але попри все, депутати райради затверджують програми приватизації, дають свою згоду на передачу об'єктів із державної в комунальну власність і складають списки об'єктів, які можна виставити на продаж чи приватизувати.

Депутати здатні ухвалити чи скасувати дозвіл на розміщення на території району нового об'єкта. До того ж депутат може порушити питання про контрольну перевірку об'єкта, якщо він потенційно екологічно небезпечний. Серед компетенції депутатів - дозволити чи ні створювати на території району закладів медичного обслуговування, освіти та спорту. Також депутати здатні встановлювати податки та пільги розміщеним на території району організаціям та вирішувати, як саме пройдуть маршрути місцевого пасажирського транспорту.

Повноваження депутатів міської ради

Міська рада відповідає за розв'язання комунальних проблем, встановлення тарифів, освітлення та прибирання вулиць, вивезення сміття й розвиток місцевого транспорту. Чим приваблює статус міського депутата, так це можливістю "вирішення» земельних питань. І в тих місцевостях, де земельні ресурси досить дорогі, боротьба за депутатський мандат варта змагань. Міські обранці, окрім затвердження й розподілу міського бюджету, впливають ще й на питання міського землевідведення: дозвіл на оренду чи власність на землю, встановлюють міські податки й затверджують містобудівні програми та генеральний план міста, затверджують маршрут місцевого транспорту. Подейкують, що багатьох, причетних до пасажирських перевезень, у міському депутатстві приваблює можливість впливати на грошові потоки по субвенціях.

Отже, міські депутати разом із мандатом отримують ще й вплив на розвиток місцевого бізнесу, можливість формувати місцеві тарифи на комунальні послуги та встановлювати чи скасовувати податки.

Разом із тим, в законодавстві серед пільг, є право безкоштовного проїзду депутатів місцевих рад територією відповідної ради на автомобільному транспорті незалежно від форм власності (за винятком таксі). Реалізується шляхом надання їм відповідною радою або її виконавчим органом проїзних документів тривалого (місячні, квартальні) або одноразового користування - квитки, талони, жетони.. У нашому районі це питання вирішено шляхом компенсації депутатам райради за проїзд безпосередньо.

Андрій ДАНИЛЕЦЬ.

Надрукувати