Депутати дали зелене світло: рубайте, хлопці, далі ліс…

30 травня 2017 р. в сесійній залі районної ради пройшло засідання ХІІ сесії Жидачівської районної ради VІІ скликання. На порядку денному було 19 питань. Оскільки офіційного звіту про сесію, яка проходила, Жидачівська районна рада останнім часом не практикує подавати в нашому часописі, тому читайте про це на офіційному сайті ради або ж питайте у своїх депутатів, які згідно із «Законом про місцеве самоврядування» є підзвітними перед територіальними громадами і виборцями та зобов’язані інформувати їх про свою нелегку роботу.

Ми ж розповімо про одне питання, яке розглядалося на сесії аж 18-тим: «Про заборону проведення суцільних рубок на території Жидачівського району».

Винесли це питання на сесію депутати «Галицької партії». Скажу відверто: якби у цьому питанні було менше політики, а більше конструктивізму, підкріпленого задокументованими, згідно з нормами чинного законодавства, фактами, зловживань з боку конкретних працівників лісництв, а не популістськими звинуваченнями працівників лісу у «незаконних вирубках», то, може, і рішення було б прийняте. А так депутати поділилися на «зацікавлені» тими ж лісниками групки і не прийняли нічого. Більше того, навіть не пройшло рішення повернутися до цього питання на наступній сесії. Тобто депутати своїм «утриманням» від голосування дали зелене світло суцільним рубкам… (Про результати голосування персонально теж дивіться на сайті районної ради, якщо, звісно, вивісять…).

Питання вирубки лісів не нове ні в Україні, ні тим більше на Жидачівщині. Якби хлопці як слід готувалися до цього питання, то, напевно, знайшли б в архіві Жидачівської районної ради рішення сесії від 2009 року, коли чи не вперше в Україні саме нашими депутатами у вже далекому 2009 році (а не старосамбірськими цього року) було прийняте рішення щодо «тимчасової заборони всіх суцільних рубок, санітарних, санітарно-вибіркових, всіх лісогосподарських заходів, окрім посадки лісу, всіма суб’єктами господарювання». Погодьтеся, це було набагато ширше, ніж питання, яке виносилося на сесію у вівторок. І що?..

Рішення то прийняли, проте воно одразу ж було оскаржене прокуратурою. Якщо б питання, яке порушив Тарас Матвіїв (один з небагатьох молодих людей, що щиро бореться із незаконними рубками), було би прийняте тепер, його очікувала б аналогічна доля…

Єдине, чого вдалося тоді досягнути, - це поступок з боку «лісників». Бо рішення треба було оскаржувати в суді. А це як мінімум два місяці. Для «серйозних хлопців» типу керівника Стрийського лісгоспу Ростислава Павліва два місяці не рубати - неприпустимо. Тому й пішли хлопці-лісники на поступки.

«Якщо не знаєте, про що йдеться, – то йдеться про гроші»,- каже мудре прислів’я. На жаль, у нас сьогодні, коли мова заходить про ліс, то в першу чергу бачать гроші. Кожен свої: сільський голова «мусить» жити добре з лісниками, бо де взяти на церкву, на школу, собі кавалок додому, і це все бажано задурно. Влада - щось до чогось, зразу туди ж, до лісників – дайте, поможіть, підтримайте… Окремі «активісти» і «експерти» взяли собі за моду заробляти на лісниках шляхом збурення громадської думки, а потім пропозицій до тих же лісників щодо «порішати». А що лісники? Вони кажуть, що їм теж треба якось жити, і в результаті офіційна «врожайність» наших лісів 270-300 кубів з гектара, тоді як у Європі, досвід якої наші збираються вже 25 років втілювати в Україні, гектар дає по 700 кубів деревини. А в нас щось не росте…

Але повернемося, як кажуть, до наших баранів. Розгляд питання про заборону рубок пройшов за класичним сценарієм: Тарас Матвіїв показав карти вирубок, охарактеризував «катастрофічну» ситуацію щодо лісів, мотивував, чому треба ввести мораторій. Виступили керівники лісгоспів: державного - Ростислав Павлів і «Галсільлісу» - Ярослав Омелян, які розповіли депутатам про свою господарку, про відтворення вирубаного і догляд за новонасадженим. Трохи «посварилися» із залом, хтось з депутатів похвалив «Галсільліс», бо то свої хлопці і їх «господарка» після децентралізації може перейти до громад, а вони все-таки садять те, що вирубують, більше того, навіть залучають для цього дітей шкіл.

Кримінальні справи про незаконні рубки, за словами керівника держлісгоспу, в основному порушені за поданнями самих лісників, а інші подання, за зверненнями громадян, відхиленні через відсутність доказів…

Хлопці з «Галицької партії» привезли на сесію «підмогу» в особі одного з керівників партії Тараса Чолія та залучили експерта Віталія Майбороду, який спробував донести до депутатів тонкощі, якими оперують лісівники. За словами п. Віталія, всі контролюючі органи, які мають вести нагляд за додержанням законодавства в царині лісгоспів, підконтрольні Агенції лісових ресурсів, якій підконтрольні і лісгоспи. А де ви бачили, щоб ліва рука била по правій?..

Проте пропозиції експерта щодо «перевірок» діяльності лісгоспів з боку «активістів» та депутатів не мають під собою юридичного підгрунтя. Здивувало те, що при розгляді питання щодо громадських слухань з приводу рубок на конкретних територіях депутати «губляться» і не можуть відрізнити, чим слухання відрізняються від обговорення. Саме процедура громадських слухань має слугувати механізмом прийняття погоджених з громадою рішень. І, напевно, якщо голови місцевих рад чогось не знають, вартувало б апарату райради організувати навчання…

І ще, якщо підняти архіви районної ради за 2009 рік, там можна знайти цілу папку напрацювань, які були зроблені з лісівниками. Тут і погодження місцевої влади перед рубками, договори з лісгоспами щодо компенсацій місцевим громадам за зруйновані дороги, і багато чого ще. Тому, щоб не видумувати ровера, треба подивитися, що було зроблено, і, можливо, щось доробити.

І насамкінець. Такого зухвалого цинізму від керівника держлісгоспу Ростислава Павліва у виступі перед депутатами я не пам’ятаю давно. Відчувалося, що питання «порішали» ще перед його винесенням на сесію. Дивує позиція і депутатів ніби «прогресивних» політичних партій, по яких п. Павлів «потоптався», а вони, нічого не зрозумівши, – «утримались»… Має бути, хлопці, вам стидно…

Андрій ДАНИЛЕЦЬ.

Надрукувати