Трохи львівського й трохи свого

Жидачів прийматиме «львівське сміття» й простягне руку допомоги сільським радам.

Громадське слухання із приймання ТПВ зі Львова, проведення якого так домагалися окремі депутати міської ради під час сесійного засідання 4 травня, таки провели. Відтак 15 травня у сесійному залі Жидачівської районної ради (у міській раді все ж сподівались, що таке дражливе питання зацікавить набагато більше містян) впродовж більш як двох годин вирішували, чи складувати на міському сміттєзвалищі побутові відходи з обласного центру.

Перед початком обговорення міський голова В. Левко нагадав, що стало причиною підписання меморандуму між Львівською міською радою, Львівською ОДА та Жидачівською міською радою і що цей документ лише свідчить про наміри, а юридичну силу матиме угода, яку затверджуватимуть на сесійному засіданні жидачівські депутати. Звісно, проект угоди озвучать на загал. На громадському ж обговоренні міські урядники мають на меті почути думку жителів міста про те, чи приймати побутові відходи з м. Львова, якщо так, то в яких об’ємах і коли. Також під час громадського обговорення пропонували розглянути можливість приймати побутові відходи з населених пунктів Вільховецької, Зарічанської, Бережницької, Млиниської, Володимирцівської сільських рад та Гніздичівської ОТГ. Орієнтовно кількість таких відходів — 120 т у місяць. Під час громадського слухання присутні мали змогу почути пропозицію потенційного інвестора, який би не проти загосподарювати жидачівське сміттєзвалище за європейськими стандартами. Принаймні так твердить засновник «Гігаджоуль» доктор Крістіан Чернер. Між іншим міський голова нагадав, що результати такого обговорення носитимуть рекомендаційний характер. Остаточне ж рішення ще цього тижня приймуть депутати міської ради.

На зустріч із громадськістю приїхали також радник міського голови м. Львова, депутат Львівської міської ради Ігор Рудницький, начальник управління житлового господарства ЛОДА Тарас Зозуля, начальник відділу департаменту екології та природних ресурсів ЛОДА Назар Сорока. Нічого нового, окрім того, що було озвучено під час засідання сесії міської ради 4 травня, чиновники та депутат зі Львова не сказали. Щоправда, ситуацію у Львові ускладнює наближення літа. Вже зараз у місті з вивезенням відходів ситуація дуже критична. Із розумінням поставитися та простягнути руку допомоги Львову гості з області звернулися до жидачівців. Умови незмінні: 500 грн субвенції з міського бюджету Львова за кожну прийняту тонну побутових відходів. Крім цього, перевізник оплачуватиме міському комунгоспу від 170 до 200 грн за 1 т за складування відходів.

На те вони й є громадські слухання, щоб кожний бажаючий зміг донести свою думку чи пропозицію до міських урядників. Тож при нагоді міській владі згадали все, про що досі говорили лише в особистих розмовах на «кухнях» чи вулиці. В. Вітів: «Взимку цілу ніч на сміттєзвалище возили машинами сміття. За два роки засипите з Жидачева до Гніздичева, а недалеко ріка. Екологічна ситуація в місті й так не найкраща. Димить вже наш комбінат. Ви хочете, щоб та новонароджена дитинка виростала з бронхітами, пневмоніями, як дотепер?!

- Триста метрів – річка. А там поруч свердловина, воду з якої ми всі п’ємо, і шановний наш голова п’є, всі п’ємо. Мине два роки і Жидачів втопиться у смітті. Львів допоможе? Я хочу в себе вдома дихати свіжим повітрям. Ви заганяєте нас в кут грішми. Треба помогти львів’янам – благородна справа, дійсно треба допомогти. А хто нам допоможе? – не вгавала Любомира Петрівна.

Про те, скільки машин на жидачівське сміттєзвалище завозить ТОВ «Спецавтотранс Львів», намагався пояснити керівник товариства Остап Годунько. Заступник міського голови зазначив, що, крім львівських машин, на сміттєзвалище вивозять відходи інші організації, з якими укладено договори. Незаконне завезення відходів було лише раз. Іван Гивель нагадав присутнім і ситуацію з вивантаженням у 2014 році на сміттєзвалищі речовини невідомого походження, що мала їдкий запах. Досі залишається незрозумілим, хто вивіз цю речовину й яку відповідальність понесе за таке грубе порушення. Як пояснили Н. Сорока та Я. Гаврильчук по цій справі досі триває суд у м. Стрию.

Жидачівське сміттєзвалище не унікальне в області, - запевнив Н. Сорока, - а головна біда в тому, що немає коштів на проведення відповідних робіт. У цій ситуації є невеликий плюс – це кошти, що виділяються Львівською обласною й міською радами, щоб впорядкувати такі сміттєзвалища як жидачівське.

- Міським бюджетом витрачено майже 10 млн. грн на благоустрій, облаштування тротуарів. Це, звісно, добре, але чи не варто було б частину цих коштів спрямувати на проблему з облаштуванням сміттєзвалища? - запитував А. Кобетяк. Депутат міської ради Михайло Микитин запитав, чи вартують ці гроші - 3 млн. 900 тис. грн (саме стільки відповідно до меморандуму отримає Жидачів за «львівське сміття») - того, що погіршиться екологічна ситуація.

Після більш як годинної перепалки дали слово й потенційному інвестору. Крістіан Чернер запропонував свої послуги по рекультивації частини жидачівського смітника. Мова головно йде про відходи промислового виробництва. Ці відходи він готовий переробляти на паливо для цементних заводів і таким чином звільнити від них 6 га території.

- Помагати Львову потрібно, але не на шкоду собі. За «львівській гроші» потрібно облаштувати наше сміттєзвалище так, щоб мати змогу його експлуатувати ще років 10. З такою чіткою програмою дій, проектом міській раді треба вийти до громади - зауважив Ігор Костирко. Також він висловив здивування, що вирішувати таку важливу справу для м. Львова відрядили міського депутата, який не має повноважень щось вирішувати чи обіцяти. «Найнижчий рівень представництва у цій справі - заступник міського голови», - відзначив І. Костирко.

Завершальний виступ все ж залишився за міським головою. Коротке резюме таке: грошей у міському бюджеті на те, щоб поправити самотужки ситуацію на сміттєзвалищі, немає. Наразі безуспішним є пошук інвестора. Розмови про те, що в місті погана вода, зростає захворюваність і все це через сміттєзвалище - це всього лиш розмови. Мають бути висновки відповідних служб. Крім коштів субвенції, Жидачів розраховує отримати 1 млн. грн. з природоохоронного фонду для проведення робіт із рекультивації сміттєзвалища й виготовлення проектно-кошторисної документації. Сміттєзвалище у власності ЖЦПК, тому попереду ще розмова з керівництвом комбінату. Обласною радою вже прийнято рішення і виділено Жидачеву субвенцію 1 млн. 700 тис. грн на придбання сміттєвоза, 500 тис. грн - співфінансування з міського бюджету виділяє Жидачів для цієї потреби. 1 млн 500 тис. грн очікують ще на придбання бульдозера. Це плани на 2017 рік. Крім цього, 3 млн. 500 тис. грн сподіваються отримати на проведення робіт по реконструкції міських водогонів, що суттєво покращить якість питної води в місті й дасть можливість винести міський водопровід із території ЖЦПК. Щодо гарантій, то міський голова запропонував договір із Львівською міською радою укладати не на 2 роки, а до 31 грудня 2017 року з можливістю його продовження у разі повного виконання підписантами умов договору.

Після доволі тривалої дискусії провели рейтингове голосування, під час якого пропозиція приймати двічі в тиждень ТПВ із м. Львова та побутові відходи зі згаданих сільських рад набрала 25 голосів. Остаточні умови договору будуть відомі трохи згодом та озвучені на сесії міської ради. Прийматимуть кінцеве рішення депутати.

Оксана ФРАНКІВ.

Надрукувати