Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Чим займається суд «без суддів»

У вересні 2016 Верховна Рада проголосувала за постанову про звільнення близько півтисячі суддів по Україні.

Жидачівський районний суд Львівської області, який є місцевим судом загальної юрисдикції, що спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення, з вересня практично не виконує головної функції — здійснення правосуддя.

Сьогодні в Жидачівському районному суді з чотирьох суддів працює лише один. Суддя районного суду Микола Данилович Цюмрак 12 серпня 2015 р. звільнений із займаної посади у зв’язку з виходом у відставку. Відповідно до Постанови ВРУ від 22 вересня 2016 з 03 жовтня із займаних посад у зв’язку з виходом у відставку звільнені Богдан Григорович Сидорак та Оксана Йосафатівна Галій. А,відтак у Жидачівському районному суді вакантні три посади судді та їх помічників.

Суддя Володимир Салій на нинішній день перебуває у відпустці до 30 грудня 2016 року. Тож судові справи розглядати нікому.

Попри це Жидачівський районний суд функціонує. Власне, чим займається суд «без суддів», нам розповіла керівник апарату Віра Особа.

- Віро Миколаївно, у минулому номері читачі дізналися, які працівники апарату здійснюють роботу районного суду. Сьогодні більше про те, що на практиці означає суд без суддів.

- На сьогодні канцелярією суду приймаються позовні заяви громадян та установ, матеріали і клопотання поліції, матеріали кримінальних проваджень скерованих Жидачівським відділом Стрийської місцевої прокуратури та реєструються у програмі автоматизованої системи документообігу суду, однак не розподіляються через недостатню кількість суддів. Цивільні і адміністративні справи зберігаються у канцелярії до призначення судді або допоки не прикомандирують суддю з іншого суду. Всі кримінальні провадження та клопотання поліції за поданнями направляються до апеляційного суду Львівської області, для вирішення питання про скеровування їх для розгляду по суті в інші суди області.

- Але ж не розглянуті адміністративні та цивільні справи - це порушення термінів, зрештою, прав людини...

- Закон вказує на те, що справи мають розглядатись у розумні строки (право на справедливий суд, закріплене у ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, гарантує особі справедливий та публічний розгляд справи впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом). Звичайно, строки порушуються, але в цій ситуації ми не маємо впливу.

Днями до нас надійшов лист із Ради суддів України, які звернулися до Голови Вищої ради правосуддя (юстиції ), Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з проханням скоординувати роботу, здійснивши дії щодо відрядження в Жидачівський районний суд суддів із іншого району тимчасово для здійснення повноважень.

- Коли можна сподіватись на призначення чи прикомандирування суддів?

- Знаєте, іноді досить важко пояснити людям, які прийшли у суд захистити свої порушені права, чому їхні справа не розглядаються, або відповісти на запитання, коли призначать суддю. Якщо за нашим судом закріплюють такого-то суддю, який приступає до роботи, то йому передадуть справи для розгляду.

Щодо терміну позовної давності, то в цивільному чи адміністративному судочинстві сам суддя вирішуватиме поновляти чи ні термін давності щодо кожної конкретної справи.

До прикладу, маємо зареєстровану справу, що стосується захисту прав малолітньої дитини, і вона не розглядається через відсутність суддів. Але, з іншого боку, ніщо не заважає адвокату чи стороні у справі самим звертатися із клопотанням до суду апеляційної інстанції.

- У чиїй компетенції призначати суддів?

- Відповідно до ст.128 Конституції України суддів призначає Президент за поданням Вищої ради правосуддя. Ця структура займається підбором суддівських кадрів. Щоб бути суддею районного суду, потрібно пройти складну процедуру відбору, а також навчання. Це доволі тривалий процес.

- Чи є якийсь граничний термін, до якого в обов’язковому порядку мали б призначити чи прикомандирувати суддю?

- Не маю такої інформації. Про цю ситуацію у нашому районному суді відомо на всіх рівнях. Громадяни звертаються, пишуть скарги. Я, як керівник державної служби в органі не наділена повноваженнями ставити підпис на виконавчому листі, адже це повноваження судді і це утруднює виконання судових рішень.

- Скільки в середньому за тиждень надходить справ, проваджень до районного суду?

- На сьогодні з 3 жовтня, часу виключення суддів зі штату, є понад 500 цивільних і адміністративних справ, що перебувають у канцелярії суду. Тобто справи зареєстровані, але не призначені до розгляду. Це включаючи й ті справи, які залишили нерозглянутими. Окрім цього, до апеляційного суду направлено більше 120 кримінальних проваджень та клопотань слідчих поліції на проведення слідчих дій.

- Сьогодні іде тенденція до об’єднання державних структур (цей процес вже пройшла поліція, прокуратура). Чи не очікується об’єднання й районних судів у зв’язку з децентралізацією, судовою реформою?

- Наскільки мені відомо, мова про укрупнення судів в даний час не йде. Можливо це і буде в майбутньому, однак це все тривалий процес.

Ситуація, яка склалася у нашому суді не лише пов’язана з реформою, але насамперед і з тим, що судді подали заяви про відставку. Це їхнє право.

- Розкажіть про нововведення в роботі районного суду.

- Серед новел можна відзначити те, що помічники суддів, відповідно до нового Закону «Про державну службу», втратили статус держслужбовців, та віднесені до категорії осіб патронатної служби. Суддя, приступаючи до виконання повноважень, має право самостійно обрати собі помічника без проведення конкурсу. Також на черговій сесії районної ради очікується обрання нового складу присяжних районного суду. 25 кандидатур пройшли погодження на постійних комісіях Жидачівської районної ради. Є визначена законодавством категорія справ, де участь присяжних є обов'язковою. Присяжні будуть брати участь в судовому засіданні й висловлюватимуть свою думку по тій чи іншій справі.

Що ж стосується безпосередньої роботи працівників апарату районного суду, то кожного півріччя складаємо план заходів, серед яких велику увагу приділяємо відкритості роботи суду, правовій освіті молоді. Проводимо просвітницькі заходи для учнівської спільноти. Так, нещодавно до Всеукраїнського тижня права у нас побували учні Жидачівської ЗОШ №2, яким цікаво було дізнатись про роботу суду, про справи, які слухаються у суді, тощо.

У вересні в рамках проекту USAID «Справедливе правосуддя» провели анкетування серед суддів та працівників суду щодо умов праці, безпеки у приміщенні суду, наявності матеріально-технічних ресурсів. За підсумками анкетування напрацьовано рекомендації щодо покращення роботи суду, серед яких підвищення рівня безпеки, поліпшення комп’ютеризації суду, створення належних умов для підвищення кваліфікації працівників суду. Для зручності відвідувачів обладнали місця для очікування, оформлення документів, покращили умови перебування та доступу в приміщення суду людям із обмеженими можливостями тощо.

Проводимо зустрічі з громадськими організаціями, зокрема з людьми з особливими потребами.

До Дня св. Миколая працівники суду відвідали Лівчицьку школу-інтернат та привезли подарунки для 61 дитини.

Оксана ФРАНКІВ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин