Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Чого пенсіонерам чекати від держави?

Становлення Пенсійного фонду України, в тому числі і управління Пенсійного фонду в Жидачівському районі, відбувалося разом із становленням держави. У березні 1991 року було створено філію Пенсійного фонду у Жидачівському районі. За час свого існування пенсійна система стикалася з багатьма викликами часу. Нині можна почути чимало нарікань від простих людей на те, що держава поступила з ними не «по-людськи». А й справді, багато пенсіонерів бюджетної сфери, які мали нещастя вийти на пенсію у неблагополучні двотисячні, сьогодні навіть із 40-річним стажем роботи мають мізерні, мало не мінімальні пенсії. Хто у цьому винен? Багато хто, лише не самі працівники Пенсійного фонду, які попри все сумлінно виконують свої обов’язки. А це ой як не просто, зважаючи, що контингент людей, з якими доводиться працювати, своєрідний: люди старшого покоління, які, як правило, ображені на державу, на своїх працедавців, а «винуваті» інколи у їх розумінні крайні - працівники Фонду.

Чи не головне питання, яке сьогодні можна почути серед пенсіонерів: чи піднімуть пенсії? Більш молодих людей, яким до пенсії, як кажуть, ще «ого-го», цікавить інше: яким буде пенсійний вік, у якому напрямі рухатиметься пенсійна реформа далі?

Напередодні Дня працівника соціальної сфери думками з цього приводу ми попросили поділитися першого заступника начальника управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі Любов Стасину.

 

Пані Любов розпочала свою трудову діяльність у 1993 році на посаді інспектора пенсій, а з 2002 року працює першим заступником начальника управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі. За сумлінну працю нагороджена Почесною відзнакою Пенсійного фонду України та Почесною грамотою головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

 

- Любов Адамівно, що можна сказати сьогодні, оглядаючись на 25 років назад, про пройдений Пенсійним фондом шлях і зважаючи на ті здобутки та проблеми, які мало відомство за чверть століття?

- Пенсійний фонд не стояв на місці, він постійно змінювався, здобував певний досвід. Сьогодні, без перебільшення, можна сказати – це дійсно самодостатня організація. У нас злагоджений трудовий колектив, який попри складну ситуацію в державі виконує своє найважливіше завдання із забезпечення фінансування пенсій. Якою б не була економічна чи політична «погода» в країні, пенсії до українців продовжують надходити вчасно та в повному обсязі.

А ще ці роки - це досвід, традиції, спадкоємність поколінь. У нас є люди, які ще молодими починали працювати, коли Фонд тільки створювався. Вони зростали разом з організацією, набиралися досвіду, мудрості. А зараз їм на зміну приходить молоде покоління.

- Коли мова заходить про Пенсійний фонд, в уяві пересічної людини виникають черги, кипи довідок і документів, які треба довозити, шукати, клянчити на попередніх роботах. Коли врешті, щоб отримати нарахування пенсії, досить буде лише оформити заяву і через електронну пошту скинути її на Фонд?

- 14 вересня 2016 року КМ України схвалив Стратегію модернізації та розвитку Пенсійного фонду України на період до 2020 року. Вона передбачає чіткий перелік індикаторів, які визначають конкретні результати реалізації Стратегії. Серед них – забезпечення обслуговування громадян незалежно від місця реєстрації. Крім того, вони матимуть можливість отримання пенсійних послуг не тільки на рівні районного центру, як зараз, а й на рівні громад, на базі агентських пунктів, зокрема банківських установ, поштових підприємств тощо. Загалом планується значно розширити мережу точок доступу до одержання пенсійних послуг, які будуть максимально наближені до місця проживання громадян. Передбачається значно скоротити час для надання таких послуг, в тому числі за рахунок сучасних інформаційних технологій. Якщо зараз процес призначення пенсій триває до 10 днів, то незабаром він буде займати 15-20 хв. Запроваджується можливість отримання практично всіх послуг дистанційно, у тому числі через веб-портал Пенсійного фонду з використанням електронного цифрового підпису. Таким чином, подати заяву на призначення чи перерахунок пенсії можна буде, фактично не виходячи з дому.

- Ще одне немаловажне. Не секрет, що наш район, маючи «армію пенсіонерів» (25 тисяч), є фактично глибоко дотаційним у плані власних надходжень до Пенсійного фонду. Як сьогодні управління працює над проблемою боргів, збільшенням надходжень?

- Скільки себе пам’ятаю у Фонді, ми завжди працювали над цією проблемою. Взагалі на сьогодні ситуація з фінансами стабільна, але, звісно, не все так райдужно. Ми маємо великі борги зі сплати єдиного соціального внеску та інших платежів до Пенсійного фонду. Є такі підприємства, які збанкротували, або не ведуть господарської діяльності (ПРАТ «Жидачівспецмонтажсервіс», ВАТ «Ходорівполіграфмаш», ПАТ «Жидачівський ЦПК». Вони та їм подібні сьогодні заборгували понад 4 млн. грн.

Окрема тема - недотримання відрахувань від тіньових зарплат у «конвертах». Багато фізичних чи юридичних осіб, які утримують торговельні точки, бари, перукарні, показують у звітності по одній найманій особі або взагалі відсутні наймані особи. До так званої групи ризику за чисельністю працюючих і рівнем їхніх заробітних плат можна віднести об’єкти торгівлі, автоперевізників, таксі, стоматологічні заклади й готелі. Як правило, ці підприємства успішно здійснюють фінансово-господарську діяльність. Однак саме тут продовжують виплачувати низьку зарплату працівникам.

Проводячи детальний аналіз щодо використання площ земельних угідь, рівня оплати праці та чисельності робітників, за яких подається персоніфікована звітність, можна говорити, що не всі фермери вдаються до офіційного оформлення трудових відносин з сезонними працівниками, які працюють в АПК району.

З 1 січня 2016 року в межах податкової реформи зменшено навантаження на роботодавців у частині зниження ставки єдиного внеску з 40% до 22%. Та бажаних результатів це не дало, хіба що, безперечно, спричинило зменшення надходжень до бюджету фонду, які необхідно було компенсувати.

- Навіщо тоді потрібно було зменшувати цю ставку?

- Рішення було прийнято свідомо задля зниження навантаження на фонд оплати праці та, як наслідок, — легалізації зарплат і зайнятості. Тобто повинно було стимулювати їх вихід із тіні, сприяти розвитку великого та середнього бізнесу. Але статистика доводить, що роботодавці поки що не поспішають відбілювати зарплати найманих працівників та легалізуватися. Для прикладу, в районі, на початок року відповідно до поданих звітів чисельність найманих працівників складала 9311 осіб, на 01.11. 2016 року – 8938 осіб.

- І все ж, незважаючи на певні проблеми, коли передбачаються чергові підвищення пенсій?

- На сьогодні розмір мінімальної пенсії в Україні становить 1130 гривень. З 1 грудня вона становитиме 1247 грн. Зміни розмірів соціальних виплат (до яких входять і пенсії) населенню закладаються у державному бюджеті на кожен рік. На збільшення чи зменшення їх впливає безліч факторів. Це і рівень інфляції за прогнозами аналітиків, і загальний стан справ у країні, ріст чи падіння ВВП, прийняття нових законів та підзаконних актів, зменшення чи підвищення терміну виходу на пенсію, зростання мінімального прожиткового рівня та перерахунок споживчого кошика.

Кабінет Міністрів України слідом за анонсованим підвищенням мінімальної зарплати з 1 січня 2017 року до 3200 гривень планує опрацювати і впровадити низку рішень щодо реформи пенсійної системи. Текст оновленого меморандуму України з Міжнародним валютним фондом, який нещодавно оприлюднили, дає відповіді на питання, як реформовуватимуть багатостраждальну пенсійну систему нашої держави.

Нині є аж 24 закони, за якими пенсіонерам нараховують виплати. А це складно не лише для фахівців, а й створює багато проблем і спричиняє чимало запитань у пересічних українців. Отже, практично всі фахівці згодні, що настав час змін у законодавстві. Тому нині маємо у Верховній Раді аж чотири законопроекти. Найбільш обговорюваний — щодо запровадження накопичувальної системи та єдиних принципів нарахування пенсій, розроблений та підготовлений Пенсійним фондом разом з Мінсоцполітики та закордонними фахівцями.

Говорячи доступною мовою, до кінця року парламент повинен прийняти кодифікований документ, який міститиме критерії, період та алгоритм впровадження та функціонування накопичувальної системи пенсійного забезпечення. Програма, запропонована урядом, має за мету стимулювати кожну людину з молодості «проектувати» свою майбутню пенсію. Розмір пенсії ще більше буде прив’язаний до того вкладу, який людина робить в Пенсійний фонд протягом усього свого життя. Точніше, людям буде надана можливість накопичувати собі на пенсію. Безперечно, цей документ міститиме положення про збільшення граничного віку виходу на пенсію; втім це підвищення здійснюватиметься поступово протягом тривалого періоду часу.

- Чи є сенс українським жінкам розраховувати на те, що все-таки колись їхній пенсійний вік повернеться до 55 років, як було раніше? Чи, інтегруючись до європейської спільноти, Україна йтиме тепер шляхом адаптації і свого пенсійного законодавства до європейського, де жінки йдуть на пенсію не раніше 60 років, а в деяких країнах — пізніше?

- Так, ми рухаємося до Європи. А тому поступове підвищення пенсійного віку для жінок передбачено українським законодавством. Нині жінки мають право виходити на пенсію у 57 років, поступово підвищуючи вік, а з квітня 2021-го - всі українки виходитимуть на пенсію у 60, і, думаю, це не поріг, але будьмо оптимістами.

- І на завершення, що б Ви хотіли побажати читачам, серед яких багато людей пенсійного віку, напередодні Дня соціального працівника?

- Щоб пенсіонери, отримавши у Пенсійному фонді якісні послуги, могли подякувати працівникам, які їх їм надавали. А всім колегам і ветеранам хочу побажати здоров’я, творчої наснаги, миру, злагоди, морального і матеріального задоволення від нашої роботи.

Розмовляв Андрій ДАНИЛЕЦЬ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин