Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

При формуванні спроможних громад варто говорити і про переваги, і про ризики

20 травня у смт. Журавні відбулось обговорення з питань добровільного об’єднання територіальних громад Жидачівського району. Зустріч ініціював голова РДА Олександр Пітула. Участь в обговоренні взяли селищний голова смт. Журавна В. Вітер, перший заступник голови РДА Василь Татарин, голови суміжних сільських громад, депутати районної ради, селищної, сільських рад, всі, хто виявив зацікавлення темою обговорення.

Представники райдержадміністрації запропонували до обговорення, як один із варіантів, проведення реформи місцевого самоврядування Жидачівського району - утворення трьох спроможних громад: Жидачівської об’єднаної територіальної громади, у якій проживатиме 27 тисяч населення (26 населених пунктів), Ходорівської об’єднаної територіальної громади – 29550 осіб (58 населених пунктів), Журавнівської об’єднаної територіальної громади – 13147 осіб (34 населених пункти).

 

Основна мета реформи місцевого самоврядування, наголосили представники РДА, – зробити громади спроможними, тобто створити такі територіальні громади сіл та селищ, які здатні забезпечити належний рівень надання послуг у сфері освіти, культури, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального господарства.

 

Як наголосив О. Пітула, реформа місцевого самоврядування проводитиметься виключно на добровільній основі, тому рішення за територіальними громадами.

Обговорення тривало дві години, під час якого присутні голови, депутати ставили багато запитань. Зокрема цікавило, які надходження будуть у бюджетах спроможних територіальних громад, у якому статусі функціонуватиме Журавнівська міська лікарня, як бути зі школами, які сьогодні входять до Журавнівського освітнього округу, а завтра населений пункт, де вона знаходиться, відійде до Жидачівської територіальної громади. Цікавило, як зміниться адміністративна карта України, зокрема чи збережеться Жидачівський район, як зміниться підпорядкування у бюджетній сфері.

О. Пітула зазначив, що відбуватиметься об’єднання районів, у якій формі воно буде - відповіді ще немає. Але функція самого району значно спрощується. Керівник району матиме лише наглядові функції щодо контролю за рішеннями громад. Щодо медицини, то лікарня – один із показників, що впливає на те, чи може той чи інший населений пункт претендувати на статус адміністративного центру. «Якщо в громади немає лікарні, то вона не може розглядатися як центр громади. Центри громад набувають значення міст обласного підпорядкування. До Журавнівської лікарні надходитимуть субвенції. Лікарня на території громади має бути обов’язково», - роз’яснював голова РДА.

Багатьох цікавило, як зміниться виборче законодавство і чи передбачено до нього якісь зміни. Порушували надактуальну проблему ремонту доріг державного значення. На зустрічі виступив представник громадської ради при Жидачівській РДА, член комісії громадської ради, що вивчає питання децентралізації, Ігор Табака. «На більшість питань, які сьогодні ставите, немає відповіді, тому що закон ще доволі сирий. Основне завдання – щоб громади об’єдналися і щоб до кінця червня було створено перспективний план об’єднаних громад. На основі цього проекту відбуватимуться напрацювання у комісіях. Всі ці запитання, які звучать сьогодні, мають подаватись до райдержадміністрації, у відповідні комісії. Адміністрація дала своє бачення, а тепер громади мають подати своє. Запропонувати такий варіант, щоб в результаті громаді було вигідно працювати й вона змогла бути самодостатньою».

- Це є проект чи остаточний варіант? На базі чого формувалась саме така карта поділу? Чи не тому Млиниська і Смогів відділені від Журавна, що там є велике підприємство, яке платить податки? – запитував Михайло Мартинів.

- Ні. Ні в якому разі. І у Млиниськах, і у Смогові громада обговорюватиме і визначатиме на сесії ради, куди приєднуватися, - відповів О. Пітула.

- Чи є вже рішення Млиниської сільської ради про приєднання до Жидачева? - запитав районний депутат Р. Баліцкий.

- Ні. Цей проект запропонований на розгляд. Якщо це буде інакше, то вноситимуться корективи, - зазначив О. Пітула.

- Безперечно, переваги є, але потрібно говорити про недоліки. Є загрози, які нас чекають. Влада - це гроші. Не до кінця зрозуміло, за рахунок чого громади стануть спроможними, повноцінними, якщо ми, як район, сьогодні збираємо власних тільки 10, може 12%. Сьогодні жодних змін до бюджетного і податкового кодексів ми не почули. Все це поки що на рівні пропозицій. А питання реформи перед виборами буде дуже дискусійне, бо об’єднання територіальних громад, крім всього іншого, - це й виборчі округи. Нам кажуть, що ми будемо самодостатні. Я хочу побачити реальні розрахунки, на чому ми заробимо й на чому зекономимо. Ми повинні конкретно бачити ці переваги. Бюджетний розрахунок йтиме на одного сільського мешканця. То, можливо, варто створити у цій громаді два чи три центри управління, а не один, бо кошти йтимуть і на забезпечення цього центру. А фінансування такого центру – це додаткові кошти для громади, - зазначив Р. Баліцкий.

Також учасники обговорення вказували на те, що варто при об’єднанні враховувати протяжність території, стан доріг, густоту населення, врахувати можливі джерела наповнення бюджету й тоді говорити про те, чи об’єднана громада буде спроможною, чи ні.

- Основна умова реформи - формування спроможних громад. Якщо є сільські громади, які можуть себе забезпечувати, – це ваше право, - додав О. Пітула.

Присутній на зустрічі власник фірми «Верболіз» Томас В’юнше зауважив, що ми зараз хочемо зробити одразу два кроки. Можливо, краще почати з першого кроку – наближення адміністративних послуг до громадян, а після цього вже думати, за яким принципом об’єднувати громади. Наприклад, у Німеччині, звідки він родом, є громади, де живе від 2000 осіб, і вони є самодостатніми.

У підсумку учасники обговорення вирішили готувати пропозиції від громад, обговорити їх більш предметно з врахуванням переваг та ризиків такого об’єднання.

Подібні зустрічі Жидачівської РДА заплановано провести 21 травня об 11 год. у Ходорові (Палац культури), 22 травня об 11 год. у Жидачеві (сесійна зала районної ради).

Оксана ФРАНКІВ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин