Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Область допоможе тим, хто бере на себе частку співфінансування

У рамках робочого візиту Жидачівський район відвідала заступник голови ОДА з гуманітарних питань Ірина Романів. Її цікавили питання функціонування закладів освіти району, дошкільних установ, а також закладів медицини. У супроводі керівництва району - голови РДА Сергія Коваля, заступників голови, керівників освіти та медицини - вона відвідала Жидачівський НВК, дошкільний заклад «Сонечко», відділення ЖЦРЛ, побувала у Ходорові, де мала зустріч з головою міста Олегом Коцовським, та у селах Бережницької сільської ради. Про причини візиту, а також, що чекати нам від приїзду заступника голови ОДА, ми дізнались у інтерв’ю, яке п. Ірина дала «НЧ».

- Так все ж таки, які причина приїзду на Жидачівщину? Це плановий чи позаплановий, візит?

- Це плановий приїзд. Я взагалі прихильниця того, щоб не було таких несподіваних поїздок до районів, тому що це дестабілізує роботу керівництва. Такі візити мають бути продуманими, і про те, що 26 вересня я буду у районі, було відомо заздалегідь, ще перед відпусткою голови райдержадміністрації. Зрозуміло, що мене цікавить проблематика району в цілому, хоча в основному я приділяю увагу питанням гуманітарного напрямку, гуманітарних галузей.

- У нашому районі Ви вперше?

- Фактично перебуваю так довго у вашому районі вперше. Якось по різних об’єктах точково я була, але сьогодні вже знайомлююсь детальніше.

- Ви відвідали декілька закладів, побували в НВК, у дошкільному закладі. З того, що Ви почули, які проблеми в нас існують у галузі освіти?

- Проблеми у вашому районі фактично такі ж як і в інших районах і, зрештою, як на території України. Сьогодні в рамках виконання соціальних ініціатив Президента є чітке доручення, щоби забезпечити доступ кожної дитини до дошкільної освіти. З одного боку, я побачила, що у вас є гарні дошкільні заклади, гарні педагогічні працівники, забезпечено належні умови, з іншого боку - треба попрацювати над тим, щоб виконати оте доручення, яке ставить сьогодні Президент, аби кожна дитина мала цей доступ. Сьогодні у мене на прийомі була представник від дошкільної освіти, яка ставила мені конкретне запитання: «А як ми можемо виконати доручення електронного обліку черги, якщо не маємо комп’ютерів?» Це серйозне завдання, яке треба вирішити, тому що доступ передбачає обов’язково відкритість. У який спосіб батьки можуть отримати усю цю інформацію? От вони приходять, скажімо, до керівника, а їм кажуть: «Ви знаєте, у нас місць нема». Якщо немає відкритого доступу, закрадається думка: а чи насправді все чесно?

- Загалом правильний підхід, але виконання Програми потребує фінансового забезпечення. Як на рахунок фінансової реальної підтримки з боку держави для виконання цих завдань на рівні Львівської області?

- У нашій області сформований підхід до цього. Ми ідемо назустріч, якщо є співфінансування, долучається районний обласний бюджет, щоби громади також долучалися. Треба бачити, що громади беруть на себе якусь частину фінансування, розуміючи, що в кінцевому результаті це робиться для дітей, які мешкають на цій території. Сьогодні на прийомі був дуже хороший приклад – у с. Баківцях громада зробила дуже багато для того, щоби діти ходили до гарної нової школи. Тепер завдання влади, і з цим погодився голова адміністрації, спільними зусиллями зробити, щоб громада бачила, що влада зацікавлена в тому, щоб діти мали нормальний і рівний доступ до якісного навчання, яке може бути в нормальному приміщенні.

- У Жидачівському НВК найбільше вчителям запала ваша репліка, що школа буде мати новий комп’ютерний клас.

- Мій стиль керівництва - йти назустріч тим, хто працює і є відповідальним. Перебуваючи у вашому НВК, я побачила, що там є хороший господар, що там хороший педагогічний колектив. Учитель, який викладає інформатику, – фахівець, професіонал. Комп’ютерний клас не оновлювався, по-моєму, 6 чи 7 років, а для комп’ютерної техніки – це вже старість, пенсійний вік. Але я побачила, наскільки це все збережено. Я підійшла до учениці 5-го класу, яка тільки-но приступили до вивчення комп’ютерів, і вона вже орієнтувалася. Я бачу, що всі уроки проводяться на належному рівні. І таким людям хочеться допомагати – це є перше питання. Друге питання в тому,що в нас в обласному бюджеті закладено 1 млн грн на придбання комп’ютерної техніки. Звичайно, що її мають отримати ті школи, які потребують оновлення, а ваш НВК цього потребує. Ну і, з іншого боку, гарне ставлення до роботи має бути стимульоване.

- Перебуваючи в нашій центральній лікарні, ви звернули увагу на ціни на ліки. В області діє програма, яка передбачає знижки на придбання ліків для певних категорій. Якщо чесно, то я чую про таку програму вперше і чомусь підозрюю, що й люди про неї мало що знають.

- Ви сьомий мешканець цього району, який не знав про існування цієї програми. І якщо в попередніх коментарях, в попередніх темах я бачила гарні напрацювання, десь недопрацювання, то тут, я вважаю, повний провал. Фактично програма по відшкодуванню ліків хворим на гіпертонію – це серцево-судинні захворювання. Цей діагноз займає перше місце по смертності. На нашу область закладено 91 млн грн на відшкодування коштів хворим на гіпертонічну хворобу.

- І ці кошти реально є?

- Однозначно.

- Є процедура їх відшкодування?

- Так, є процедура відшкодування, і станом на сьогодні ми використали всього-на-всього 11%. Процедура проста: ми приходимо, лікар виписує рецепт, і аптеки, які беруть участь у проекті (якщо препарат входить у список), продають його зі знижкою. Все, що потрібно людині, – дізнатись у аптекаря, чи аптека працює у проекті і чи ліки, які ви берете, входять до списку. До речі, зобов’яжемо аптеки вивішувати у себе про це інформацію. Людина приходить в аптеку, дає рецепт, приміром, ліки коштують 100 грн, вона платить тільки 10 грн, тому що є ліки, де відшкодовується 90%. Насправді робота вимагає не те, що покращення, а кардинальних змін, і я бачу, що голова району цю ситуацію зрозумів й бере вже під свій контроль, тому що галузь на території району недопрацювала серйозно. Я просто зайшла в аптеку, не знаючи, чи вона бере участь у цьому проекті, там саме старша жіночка купувала ліки. Я запитала, чи вона купує ліки від тиску. Вона подумала, що, може, я хочу порадитись з нею, й розповіла, які ліки бере, ще й за повну ціну. Я запитала, хто виписав ці ліки і чи вона знає, що можна купляти дешевше ліки від тиску. Вона про це не знала і не чула. Я поцікавилась в аптекаря, чи вони беруть участь у цьому проекті, на що почула позитивну відповідь. Запитую: а оці ліки, що жіночка придбала, чому вони не мають знижки? А фармацевт відповіла, що виписали не ті ліки, які входять до переліку.

- То це ще й лікарі мають знати, що можна людям дешевше виписувати?

- Звичайно. Я запитала в аптеці, чи в них є роз’яснення для людей, що певні ліки вони можуть придбати зі знижкою – немає в аптеці такої інформації. Що робити, які рішення приймати, очевидно, радикальні. Розумієте, кожен має на своєму місці відповідати за виконану роботу.

- З якими ще питаннями зверталися на прийомі, зокрема керівники установ?

- Здебільшого вони турбувалися і просили про ті речі, які не можуть виконати своїми силами. Один із сільських голів звернувся із проханням про те, щоб його позбавити страшного головного болю щодо незавершеної споруди. Почали будувати років 20 тому Народний дім. Зараз ця будівля - загроза для людей. Зрозуміло, що нині фінансувати добудову об’єкту ніхто не буде. З точки зору простої логіки і раціонального використання коштів оця величезна споруда не потрібна, по-перше. По-друге, десятки мільйонів гривень потрібно вкладати для того, щоб це завершити. Тому порадилися і шукаємо інвесторів, щоб провести відчуження, а територія отримала кошти для своїх гуманітарних, соціальних проектів. Тут є розуміння і голови адміністрації, і я думаю, що знайдеться й розуміння голови районної ради, щоб це було правильно і раціонально використано.

Дуже мене схвилювало питання доїзду до школи. Сільський голова проінформував, що з 1 вересня не організовано доїзд дітей села Руда, немає шкільного автобуса, а той автобус, який є з районного відділу освіти, – поламаний, старий. Відчуваю обов’язок перед цією людиною – автобус має бути першочергово. Це буде один автобусу районному бюджеті, один обов’язково закладаємо в державному бюджеті.

- Що будете доповідати голові ОДА?

- Я буду доповідати голові ОДА обов’язково загальні враження про район і про ситуацію в районі. Буду підкреслювати ті проблеми, які порушувались на прийомі, і буду доповідати голові, що лобіюватиму закладання в програми того, що сьогодні пообіцяла від імені голови ОДА мешканцям Жидачівського району: це і питання Гніздичівської школи, школи в с. Баківцях.

- Найближчим часом, ще в цьому році, голова ОДА завітає до нашого району?

- Я думаю, що так. Хоч графік Віктора Вікторовича дуже насичений.

Розмовляв Андрій Данилець.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин