Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Ринок праці. Вакансії. Потреби

Впродовж останніх п’яти років у районі майже вдвічі зменшилась кількість вакансій від роботодавців. Серед безробітних найбільше молоді та жінок.

За даними державної служби зайнятості, на одне робоче місце в Україні у 2012 році претендувало 11 безробітних. Рівень зайнятості населення працездатного віку – 67,1%. Серед професій на ринку лідирують професії переробної промисловості, державного управління, торгівлі, охорони здоров’я, транспорту та зв’язку, операції із нерухомості. Лише на сьомому місці сільське господарство, далі – будівництво, освіта та інші.

Дефіцит вакансій у Львівській області в 2012 році: на 27722 незайнятих громадян припадало 2046 вакансій. При цьому середня заробітна платня по області становила 2578 грн.

За останні 6 років кількість вакансій по Україні скоротилась вдвічі. У структурі кваліфікованості кадрів від безробіття найбільше потерпають випускники профтехнічних закладів освіти та випускники вишів. Серед причин безробіття: 69,3% – звільнені за згодою сторін, закінчення строку договору, 17,6% – звільнені за власним бажанням, 6,3% – випускники закладів освіти, 5,7 % - звільнені у зв’язку зі змінами у виробництві.

Це загалом у державі, а як себе «почуває» ринок праці у нашому районі?

На Жидачівщині, за даними центру зайнятості, на обліку на початку 2012 року перебувало 879 осіб. Впродовж цього ж року зареєстровано 2559 осіб. Усього минулого року перебувало на обліку 3438 осіб, з них працевлаштовано 1194. На 1 січня 2013 року на обліку перебувало 1226 осіб, з яких статус безробітного набуло 1219.

Високий рівень безробіття спостерігається серед жінок. За минулий рік на обліку перебувало 1659 осіб, з них працевлаштовано 559. З початку 2013 року мала статус безробітної 631 жінка. «Б’є рекорди» по безробіттю у районі й молодь: впродовж 2012 року в центрі зайнятості зареєстровано 1737 осіб віком до 35 років, з них працевлаштовано 593. З початку 2013 року набули статусу безробітного 599 осіб віком до 35 років.

Серед причин незайнятості населення району: вивільнені у зв’язку зі змінами в організації виробництва та військовослужбовці, звільнені за скороченням чисельності штату без права на пенсію (таких за минулий рік у районі налічувалося 328 осіб); звільнені за власним бажанням – 264 особи; звільненні із строкової військової або альтернативної служби – 24 особи; випускники професійно-технічних закладів освіти – 89. Без роботи залишаються випускники із вищою освітою – таких у центрі зайнятості на кінець 2012 року зареєстровано 166 осіб. Лише одна особа перебувала на обліку, яка звільнилася із установ відбування покарань.

Якщо проаналізувати рівень освіти незайнятих осіб, які перебувають на обліку у центрі зайнятості, то побачимо, що без роботи потерпають в основному люди, які мають професійно-технічну або вищу освіту. Так, впродовж року на обліку в ЦЗ перебувало осіб із вищою освітою 586 (230 на 1 січня 2013 року мали статус безробітного), з базовою та неповною вищою освітою – 744 (301), професійно-технічною – 1244 (486) та повною загальною середньою – 864 (202) особи.

За останні 5 років, за даними районного центру зайнятості, зменшується кількість вакансій, поданих роботодавцями. До прикладу, якщо впродовж 2008 року подано 2154 вакансії, з яких центром зайнятості укомплектовано 1887, то вже у 2012 році кількість пропозицій від роботодавців зменшилось майже наполовину й налічувала 1233 вакансії, з яких укомплектовано 1168. Найменше пропозицій на ринку праці району від роботодавців надійшло в 2009 році –всього 998 вакансій (укомплектовано 905).

Якщо переглянути перелік професій, які найбільш «популярні» чи затребувані в 2012 році, то побачимо, що серед 245 найменувань професій чи посад найбільш затребувані в районі водії автотранспортних засобів. Впродовж минулого року подано 110 таких вакансій і укомплектовано 105. Зразу за водіями йдуть: оператор котельні – 77 (75), продавець продовольчих товарів – 55 (49), листоноша – 45 (44), машиніст автоматизованої лінії – 42 (42), кочегар-випалювач – 40 (39), опалювач – 31 (26), вчитель – 30 (28), бухгалтер – 31 (30), контролер якості – 28 (29), фахівець із соціальної роботи – 22 (22), слюсар-ремонтник – 15 (14), менеджер зі збуту – 14 (14), прибиральник – 14 (14).

Як бачимо, в основному це робітничі професії переважно сезонного характеру. Професій чи керівних посад, де перевагу мали б особи із вищою освітою, в районі вкрай мало – по одній, дві пропозиції. Не користуються попитом на ринку праці району й спеціалісти із IT-технологій.

Тож людям, які інвестують кошти та час у свій професійний рівень знайти підходящу високооплачувану роботу в межах району вкрай важко.

За підсумками підготованими працівниками Центру зайнятості, у 2012 році на ринку праці Жидачівського району набули розвитку такі тенденції:

збільшення кількості звернень незайнятих осіб до служби зайнятості в пошуках роботи;

збільшення обсягів вивільнення працівників (в 4 рази), внаслідок згортання діяльності в 2012 році ВАТ «Жидачівський ЦПК»;

значне перевищення темпів ліквідації робочих місць юридичними особами над темпами їх створення;

зменшення кількості нових робочих місць, які створюються фізичними особами-підприємцями;

погіршення якості вакансій: зменшення частки вакансій з високим рівнем зарплати в загальних обсягах вакансій, зареєстрованих райцентром зайнятості (з 1,8% у 2011 році до 1,1% у 2012 році);

збільшення числа претендентів на одне вільне робоче місце (вакансію).

Укомплектування вакансій ускладнюється через невідповідність професійно-кваліфікаційного рівня безробітних вимогам роботодавців; транспортну недоступність певної кількості робочих місць, особливо в сільській місцевості; низький розмір запропонованої заробітної плати (запропонована заробітна плата вища за середню по відповідному регіону пропонувалась лише у 1% вакансій).

Ситуація на ринку праці на сьогоднішній день свідчить про те, що вільних робочих місць набагато менше, ніж бажаючих працювати, тобто спостерігається невідповідність між пропозицією робочої сили та потребою в кадрах.

Як вихід із ситуації пропонують у районному центрі зайнятості - це активним безробітним громадянам спробувати свої сили у сфері підприємництва. Найперше це стосується осіб з високим рівнем освіти й досвідом роботи.

До уваги шукачів роботи пропонується інформація про: міні-бізнес проекти у галузі сільського господарства розроблених фахівцями сільськогосподарських інститутів за сприяння Львівської ОДА; програми підтримки сільського господарства Львівської області, що можуть фінансуватися за рахунок коштів обласного бюджету; наявність вільних земельних ділянок, приміщень та ставків, які можуть бути передані в оренду для ведення малого бізнесу на селі.

Для мотивації осіб, котрі проживають у сільській місцевості до започаткування власної справи в сфері сільського господарства можливі претенденти ознайомлюються з діючими на Львівщині проектами підтримки сільського господарства та сільгоспвиробників, що орієнтовані на розвиток овочевого та молочного секторів (фінансовані Канадою та Данією). Залучення безробітних до підприємництва додає значні можливості розширення обсягу ефективної зайнятості, стверджують у районному центрі зайнятості.

Оксана ФРАНКІВ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин