Найбільша проблема галузі - недофінансування

У Жидачівській центральній районній лікарні відбулось засідання медичної ради, на якому підсумовували діяльності закладів охорони здоров’я району у 2012 році та обговорювали завдання щодо подальшого реформування галузі для поліпшення якості надання медичної допомоги населенню у 2013 році. Участь у засіданні взяли заступник голови РДА Олег Кизима, представник державної санітарно-епідеміологічної станції Майя Лико, головні лікарі та провідні спеціалісти медичних закладів району.

 

Про стан охорони здоров’я у районі, про те, що вдалося зробити у реформуванні системи медичного обслуговування населення за рік, що минув, розповів головний лікар Жидачівської ЦРЛ Федір Мартинович Довбняк в інтерв’ю для «Нового часу»:

 

- Федоре Мартиновичу, одне із важливих запитань, що найбільше цікавить мешканців району, - як відтепер працюватимуть станції швидкої допомоги?

- Я сподіваюсь, у звичайному режимі. Всього бригад у районі п’ять: лікарняних - дві та три фельдшерські. Хотів наголосити, що хоч станції відділення швидкої допомоги відтепер безпосередньо підпорядковуються області, взаємодія між «швидкою» та базовими медичними закладами буде на належному рівні. Бригади мусять працювати професійно та злагоджено. Протягом року держава зобовязалась поновити автомобілі швидкої допомоги, обладнати транспортні засоби, придбати необхідний медичний товар та медикаменти.

- Як справи із демографічними показниками у районі за минулий рік?

- Демографічні показники у порівнянні з 2011 роком особливо не змінилися: природній приріст населення у районі від’ємний. Смертність у порівнянні з 2011 роком збільшилася. Незначно, проте зросла народжуваність. Важливим показником здорового суспільства є рівень материнської та дитячої смертності. У 2012 році в районі наполовину зменшилась смертність новонароджених.

- Який відсоток населення району охоплено сімейною медициною?

- Зазначу, що первинна медико-санітарна допомога є пріоритетним та основним видом медичної допомоги, доступним у сільській місцевості. Всього лікарських дільниць на території 49,75. Майже 85 відсотків населення району охоплено наданням медичної допомоги за принципом сімейного лікаря. В планах відкриття ще чотирьох дільниць сімейної медицини. Основні проблеми у цій сфері - недостатнє матеріально-технічне забезпечення лікарів, амбулаторій та ФАПів. Санітарний транспорт давно потребує заміни у Вибранівці, Дев’ятниках, Нових Стрілищах.

- Яка ситуація у районі із захворюваність на туберкульоз та ВІЛ/СНІД?

- Однією з актуальних медико-соціальних проблем населення України залишається захворювання на туберкульоз. Враховуючи стійку тенденцію до збільшення кількості хворих на цю патологію, ситуація, яка склалася в Україні, виходить за межі суто медичної проблеми і потребує все більшої уваги керівництва держави щодо задоволення соціальних потреб та поліпшення медичного забезпечення хворих на туберкульоз. Показник захворюваності в районі на туберкульоз зменшився з 86 до 69 на 100 тис населення. На жаль, у 2012 році вперше захворіло на туберкульоз двоє дітей. Зріс і показник смертності від туберкульозу з 16 у 2011 році до 24 у 2012 році – це один з найбільших показників в області.

На жаль, з кожним роком збільшується кількість з них занедбує хворобу. Раннє виявлення онкопатологій дає змогу вчасно провести радикальне оздоровлення. Кількість смертей від онкології збільшується.

Збільшився первинний вихід на інвалідність дорослого населення (на 10 тис населення - 58,3 особи). Показник у районі на рівні загального показника по області.

- Основні проблеми охорони здоров’я району.

- Однією з найбільших проблем є недофінансування, особливо закладів первинної медико-санітарної допомоги, моральне та фізичне зношення обладнання, переважно в закладах сільської охорони здоров’я. У минулому році частину коштів ми отримали завдяки благодійникам, в тому числі кандидатам у народні депутати. За підсумками року, що минув, вперше за всі 20 років незалежності не без активної допомоги керівництва Жидачівської РДА вдалося закупити хороший санітарний автомобіль вартістю 168 тис грн. Минулого року також проведено капітальні ремонти дитячої консультації (на суму понад 300 тис грн), ФАПів у селах Тейсарова та Лучанах, частково - в с. Жирові, поточні ремонти в 15 ФАПах.

- Які плани на 2013 рік, що буде втілено у життя?

- Плани на 2013 рік – це реструктуризація мережі при наявності коштів, створення центру первинної медико-санітарної допомоги та відділення хоспісу у Журавнівській міській лікарні, реконструкція котельні у цій лікарні.

Впродовж року проводитиметься аудит із централізації акушерсько-гінекологічної допомоги в Жидачівський ЖЦРЛ. Плануємо вирішити питання капітального ремонту даху хірургічного корпусу, інфекційного, пологового відділень Жидачівської ЦРЛ, а також проведення ремонтних робіт у лікарських амбулаторіях та ФАПах району, поліклінічного відділення Ходорівської районної лікарні.

У цьому році нас чекають нові труднощі й проблеми. Та усі вони з часом будуть вирішені. Адже у нас є найголовніше – фахові лікарі, медпрацівники, які дбають про здоров’я мешканців району щодня і щохвилини.

На будівлі поліклінічного відділення Ходорівської районної лікарні з 2009 року внаслідок активізації плавунів та різкого підняття рівня ґрунтових вод почали утворюватися глибокі горизонтальні та вертикальні наскрізні тріщини фасадних стін і перегородок, причиною яких є просідання фундаменту. У березні минулого року ДП «Західний експертно-технічний центр держгірпромнагляд України» провів експертно-технічне обстеження будівлі. Згідно з висновком стан її визнано аварійним, потрібний капітальний ремонт.

Районною радою передбачено кошти для оплати проектно-кошторисної документації. Адміністрація райлікарні звернулася до Львівської ОДА з клопотанням про надання допомоги з обласного бюджету на проведення капітального ремонту будівлі.

Розмовляла Марія ТАТЧИН.

Надрукувати