Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Недільна відправа – в сільському радіоефірі

Поки в районі думають, як врятувати дротове радіомовлення, в маленькому селі вже знайшли вихід. Улюблені радіопрограми Українського національного радіо жителі Юшківців можуть слухати без жодних шумових перешкод, не боятися, що зміна погоди чи буревій зможуть зашкодити передачі сигналу. Все складене вирішується доволі простими методами. Потрібне лише бажання.

 

Це вкотре доводить своїми справами Володимир Лагоцький. Завдяки його ініціативі та зусиллям Юшківці перші в районі відновили вуличне освітлення. Тут відкрито єдиний в Україні музей, присвячений політичній та громадській діячці Ярославі Стецько. Від задумів про створення музею і до його відкриття минуло лише кілька років. А тепер ось жителі Юшківців знову ж таки перші в районі мають своє громадське радіо.

 

Для того, щоб у приймачах односельців завжди лунали українське слово, пісні, цікаві просвітницькі програми національного радіо й навіть щонедільна відправа із місцевої церкви, знадобилося небагато: супутникова антена, тюнер і мережевий підсилювач. Ось і все. Завдяки таким нехитрим речам пан Володимир ретранслює програми Українського радіо, які виходять на fm-хвилі, через звичні для наших сіл дротові провідники. Таким простим способом навіть у тих місцях, де раніше сигнал був дуже низьким, тепер без жодних перешкод із приймачів лунає чистий і якісний голос національного радіомовлення.

Понад сімдесяти осель, які п’ять років, так би мовити, залишалися відірвані від світу, сьогодні насолоджуються цікавими новинами із суспільного та культурного життя України, слухають Службу Божу та проповіді пароха о. Олега Мамчука, національно-патріотичні пісні.

За фахом Володимир Лагоцький електрик, тому справа для нього зрозуміла й, як бачимо, здійсненна. Таким способом, при бажанні, можна донести радіослово до кожного навіть найвіддаленішого села в районі, переконаний умілець.

А спонукало п. Володимира взятися за відновлення мережі преш за все те, що він здавна є шанувальником Українського радіо й розуміє всю важливість розвитку та пропагування справжнього українського продукту, якого в телерадіопросторі сьогодні обмаль.

Як завжди, задуми у цієї винятково обдарованої людини не розходяться із ділом. Для початку вирішив випробувати домашню радіоточку.

- Якось недільного дня увімкнув «свою» радіостанцію, і на все здивоване село зазвучало Богослужіння - пряма трансляція з церкви. Після обіду лунали українські пісні, потім концерт-вітання… А тоді від односельців посипалися прохання повернути «брехунці», — розповів якось журналістам із «Сільських Вістей» Володимир Лагоцький.

Невдовзі селяни об’єднались у добровільну організацію і заснували юшківцівське громадське радіо, яке діє за своїм статутом. Ось уже рік у селі слухають радіопередачі Національної радіокомпанії України.

Жителі не можуть натішитись таким змінам. Адже для багатьох, особливо старших людей, радіоприймач – це як співрозмовник, добрий порадник.

- Увімкнеш телевізор, а там лише «парад» шоу та низькопробні розваги. Хіба що зрідка транслюють концерти наших відомих хорів чи солістів, а ось по радіо почуєш і українську пісню, і соціальні та історичні передачі пізнавального змісту, насичені колоритом рідного слова, — додає Мирослава Наганда.

Щонедільне пряме включення відправи із церкви — ідея п. Володимира. Каже, що транслювали б ще хрестини і вінчання, але… в маленькому селі мало молоді, а та, що є, втікає до міста. Бідкається, якщо держава не дбатиме про розвиток сіл, то вони занепадуть.

Нині Володимир Лагоцький — журналіст і ведучий юшківцівського громадського радіо. Удома він обладнав скромну студію. Щонеділі і в свята у нього — прямий ефір. Селяни заздалегідь приносять тексти привітань з іменинами, уродинами, замовляють пісні.

Фонотека у чоловіка гідна подиву. Зізнається, що все життя колекціонує українські народні, естрадні композиції. А найдорожчі серцю — повстанські, стрілецькі пісні.

- Ще, мабуть, років зо двадцять тому важливість «брехунців» добре розуміли, і вони були навіть у найвіддаленіших маленьких селах. Адже радіо — це ще й, окрім усього, засіб безпеки. Якщо, не дай Боже, у когось станеться нещастя чи біда яка, зможемо вийти в ефір й негайно покликати на допомогу, — слушно каже добродій Володимир, - розповідають про нашого умільця столичні журналісти.

- Якщо б була на це воля районної влади, то можна й подумати про розвиток районного радіомовлення, яке сьогодні транслюється виключно по дротах, - запевняє Володимир Лагоцький.

А оскільки мережа з кожним роком лише занепадає, а абонентська плата весь час зростає (цього року вже 10 грн за місяць), то вже на часі подбати про те, щоб районне радіомовлення й зовсім не замовкло.

Звісно, це проблема не лише районного чи обласного масштабу, але чекати, поки державна політика, нарешті, буде спрямована на збереження та розвиток національного інформаційного простору, дуже довго. Тому, кому вже сьогодні важливо не втратити свого, намагаються самотужки шукати вихід із становища. Звісно, Володимир Лагоцький розуміє, що цей вид діяльності належить до ліцензійних. Щоб отримати ліцензію Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, необхідно створити телерадіоорганізацію як юридичну особу. Але для цього у селян наразі бракує коштів. Тому питанням відродження радіомовлення повинні б зацікавитись і народні обранці, і чиновники.

Уже перші кроки для того, щоб зберегти й розвивати саме районне радіомовлення, роблять у Буському районі. На сесії Буської районної ради затверджено Програму реалізації FM-радіо. Тож варто поцікавитись їхніми напрацюваннями.

Позитивно оцінює, за словами Володимира Лагоцького, досвід юшківцівського громадського радіо й керівництво Львівської обласної державної адміністрації та львівського радіо.

- Досвід селян із Юшківців слід усебічно вивчити й взяти на озброєння іншим селам, де мовчать приймачі, адже саме таким шляхом можна врятувати проводове радіо від знищення, - вважає заступник директора творчо-виробничого об’єднання «Львівське радіо» Ярослав Климович.

Тепер важливо, щоб ініціативи не залишились лише в думках та на папері.

Оксана ФРАНКІВ.

Фото: Ігоря ТАБІНСЬКОГО («Сільські Вісті»).


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин