Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

До Дня рідної мови

Боже милостивий,

Покарай громами

Тих, хто легковажно

Відцурався мами,

Хто зневажив слово,

Хто відрікся роду,

Хто паплюжить мову

Рідного народу…

Леся Павлів.

На 21 році незалежності ми досі не сформувались як монолітна нація. Досі мова автохтонного українця упосліджена у вільній соборній державі.

В Україні українською мовою видається (сумарний тираж) 56% книг, 30% газет, 10% журналів, продається 13% книг.

 

Книги українською мовою становлять мізерну частку на національному книжковому ринку. За експертною оцінкою Асоціації книговидавців і книгорозповсюджувачів - близько 13%.

 

За даними Книжкової палати України, як у 2010, так і в 2011 році (станом на 30.09.2011) в Україні домінує преса російською мовою. Причому це домінування посилюється. Сумарний тираж російськомовних (без урахування двомовних) газет становив понад 63% в 2010 році і понад 66% за 9 місяців 2011 року, україномовних – 32% і 30% відповідно.

Ще гірша ситуація з випуском журналів українською мовою - їх сумарний тираж становить лише близько 10% від загального тиражу журналів.

У легальному кінопрокаті продовжують домінувати іноземні фільми, озвучені, дубльовані чи субтитровані українською мовою. За період з 1 січня по 20 жовтня 2011 року в український прокат вийшло 159 фільмів, з яких 48% дубльовано, 21% озвучено і 31% субтитровано українською мовою.

Під час моніторингу в ефірі 8 радіостанцій пролунало в сумі 263 пісні, з них 12 – українською мовою, 146 – російською, 105 – іншими мовами (більшість з яких – англійською, помітна частка – французькою та італійською). Таким чином, із загального числа пісень на 8 провідних радіостанціях у прайм-тайм пісні українською мовою становили менше 5%.

Таку невеселу статистику подавав напередодні 9 листопада 2011 року Інтернет-ресурс «Простір свободи» (www.dobrovol.org) за сприяння: Інтернет-видання «Тексти» (www.texty.org.ua) в огляді «Становище української мови в Україні в 2011 році».

Цей документ базується на даних статистики, соціології (Research & Branding Group та Центр Разумкова) та власних моніторингових дослідженнях.

Отже, проблема розвитку української мови не надумана, у чому нас постійно намагаються переконати чиновники й політики зі столиці. Проблема української мови - реальна й загрозлива, особливо сьогодні, коли Міністерство освіти, науки, молоді та спорту під керівництвом українофоба Дмитра Табачника без громадського обговорення розробляє та видає наказ про нові типові навчальні плани для 5-8 класів середньої школи, в яких до мінімуму зводиться вивчення української мови та літератури, а курс історії України взагалі скасовується. Про це пише в матеріалі «Хід конем від Табачника» видання «Дзеркало тижня». «Перш за все в новому навчальному плані скорочено кількість уроків української мови. Тепер їх буде всього по два на тиждень. Для порівняння: в Російській Федерації на вивчення державної російської мови в шостому класі середньої школи відводиться шість уроків кожного тижня! Відчуваєте різницю?», - йдеться в статті.

Нас штовхають на шлях двомовності, надаючи перевагу в розвитку не української, а мові чужій, мові меншин – російській. Гадаю, що настав час освітянській спільноті, науковцям, представникам культури та й всім, хто має власну гідність, сказати своє слово. Час мовчання ягнят вже минув.

Оксана ФРАНКІВ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин