З нагоди Дня української писемності та мови

В Україні на українській мові видаються (сумарний тираж): книги - 56%, газети - 30%, журнали 10%, продається книг - 13%.

 

З нагоди Дня української мови та писемності, що відзначається 9 листопада, «Простір свободи» (www.dobrovol.org) за сприяння: Інтернет-видання «Тексти» (www.texty.org.ua) опублікували огляд «Становище української мови в Україні в 2011 році».

 

Цей документ базується на даних статистики, соціології (Research & Branding Group та Центр Разумкова) та власних моніторингових досліджень, здійснених на волонтерських засадах десятками активістів по всій країні.

Книги та преса

За даними книжкової палати України, впродовж останніх кількох років в Україні виходить українською мовою майже 2/3 від усіх виданих книг, а їхній сумарний тираж становить трохи більше половини від сумарного тиражу всіх виданих в Україні книг. Так, з 1 січня по 20 жовтня 2011 року українською мовою видано в Україні 65,9% книг і брошур. Їх сумарний тираж за цей же період становив 56,3% примірників від сумарного тиражу всіх виданих в Україні книг.

Найголовнішою проблемою українського книжкового ринку є, однак, не те, що частка і тираж книг українською мовою, що видаються в Україні, є невиправдано низькою. Значно більше впливає на ситуації масований імпорт з Росії майже виключно російськомовної літератури. Внаслідок цього книги українською мовою становлять мізерну частку на національному книжковому ринку (за експертною оцінкою Асоціації книговидавців і книгорозповсюджувачів – близько 13%).

Друковані ЗМІ

За даними Книжкової палати України, як у 2010, так і в 2011 році (станом на 30.09.2011) в Україні домінує преса російською мовою. Причому це домінування посилюється. Сумарний тираж російськомовних (без урахування двомовних) газет становив понад 63% в 2010 році і понад 66% за 9 місяців 2011 року, україномовних – 32% і 30% відповідно.

Ще гірша ситуація з випуском журналів українською мовою, - їх сумарний тираж складає лише близько 10% від загального тиражу журналів.

Кінопрокат

У легальному кінопрокаті продовжують домінувати іноземні фільми, озвучені, дубльовані чи субтитровані українською мовою. За період з 1 січня по 20 жовтня 2011 року в український прокат вийшло 159 фільмів, з яких 48% дубльовано, 21% озвучено і 31% субтитровано українською мовою. Більшість фільмів західного виробництва перед отриманням посвідчень на право демонстрування в українських кінотеатрах дублюється або озвучується українською мовою. Серед субтитрованих фільмів найбільшу частку становлять фільми російського виробництва, які, відповідноЮ демонструються російською мовою з українськими субтитрами.

Загалом у перші 9 місяців 2011 року в національному кінопрокаті демонструвалися 5953 фільмокопії, дубльованих або озвучених українською (83% від усіх фільмокопій в прокаті) і 1243 фільмокопії зі звуком мовою оригіналу (переважно – російською), субтитрованих українською мовою.

Моніторинг радіостанцій

31 жовтня, 16.00-20.00. Отже, з 24 годин сумарного моніторингу програми та пісні українською мовою становили 6 годин 44 хвилини, двомовні програми – 21 хвилину, пісні та програми російською мовою – 9 годин 52 хвилини, пісні іншими мовами – 7 годин 3 хвилини. Програми та пісні українською мовою становили, отже, 28% ефіру. Слід брати до уваги, що на цей показник істотно впливають цифри Першої програми Українського радіо, де частка мовлення українською перевищує 90%. На інших же радіостанціях під час моніторингу ця частка становила від 7 до 25%.

Під час моніторингу в ефірі 8 радіостанцій пролунало в сумі 263 пісні, з них 12 – українською мовою, 146 – російською, 105 – іншими мовами (більшість з яких – англійською, помітна частка – французькою та італійською). Таким чином, з загального числа пісень на 8 провідних радіостанціях у прайм-тайм пісня українською мовою становили менше 5%.

Надрукувати