Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Вони полягли в обороні рідного краю

У вересні 1944 року енкаведисти за вбивство свого майора розстріляли в с. Букавині 6 селян. У грудні того ж року НКВД Новострілищансьокго району запланувало вивезти в Сибір 210 сімей, але змогли вивезти лише 140, бо селяни ховалися від людоловів. На початок 1946-го було виселено хутори в Журавнівському районі. Щоб залякати людей, НКВД проводило прилюдні повішання повстанців у Нових Стрілищах.

У січні 1946 року по селах Західної України розміщувалися гарнізони НКВД. Лише в одному Новострілищанському районі було у Вибранівці 50 солдат, Бринцях-Церковних – 200, Бринцях-Загірних – 30, Бориничах – 20, Юшківцях – 20, Дев’ятниках – 35, Лучанах – 15, Ліщині – 15, Дулібах – 25, Грусятичах – 30, Орішківцях – 20 та багатьох інших селах. Тоді ж проводилось вивезення людей в Сибір. З цієї частини району вивезли 42 родини.

У 1946 р. під час виборів у селах тодішнього Жидачівського району (що займав всього 25% нинішньої території) було розташовано 600 енкаведистів (без міського гарнізону). Навколо Старого Села під час виборів стояла застава з кулеметами.

Попри тяжкі побої та розстріли люди відмовлялися йти голосувати, як могли чинили супротив жорстокій і невблаганній владі. Ці та ще багато інших даних було опубліковані в часописі ще 28 квітня 1993 року стараннями краєзнавця Василя Лаби, який навів дані із книги «УГВР у світлі постанов Великого Збору та інших документів з діяльності 1944-1951 рр. Збірка документів». Видання ЗЧ ОУН, 1956 рік.

Можна називати ще багато страшних фактів репресій і терору, які проводилися загонами НКВД саме супроти наших людей, жителів сіл і містечок Жидачівщини. Про це багато було публікацій, але й сьогодні відкриваються нові страшні події, покривджені людські долі.

Тому забувати про це ми не можемо. Як не можемо відкидати того, що наші люди в захисті своїх дітей, родин, майна, краю піднімалися на боротьбу. І не просто піднімали бунт, а організовувалися в монолітну силу - організацію, що діяла по всій Україні. Перші бойові загони УПА діяли на Волині.

14 жовтня українці святкують одразу три свята – Покрови Пресвятої Богородиці, День козацтва та День створення Української Повстанської Армії. Для кожного цей день має своє особливе значення. Споконвіків український народ молився й шанував Матір Божу, вважав її своєю заступницею і покровителькою. З молитвою йшли на боротьбу козаки. Під гаслом «Бог і Україна понад усе!» йшли у борню українські повстанці.

14 жовтня – особливий день і в новітній історії держави. Яка б не була негода вклонитися та вшанувати пам'ять загиблих воїнів, до їх могил, пам’ятних знаків, меморіалів приходять вдячні нащадки.

 

Як і щорічно у цей святковий день, урочистою ходою та з молитвою й повстанськими піснями жидачівці, влада району, міста вшанувала пам'ять розстріляних жителів й поклала квіти до символічного березового хреста, встановленого на знак цієї страшної події, та панахидою вшанували пам'ять розстріляних.

На Замковій горі біля меморіалу «Борцям за волю України» покладено вінки і квіти, запалено лампадки. Вшанування пам'яті борців за волю на Замковій горі розпочалось виконанням Гімну України. Згодом духовні отці Роман Котів та Ігор Марусин відправили поминальне Богослужіння. Ведуча Оксана Зубрицька запросила молодь вручити квіти ветеранам УПА. Юнаки - учасники вокального ансамблю Гніздичівської школи для ветеранів національно-визвольної боротьби виконали кілька повстанських пісень. Хвилиною мовчання присутні вшанували пам'ять полеглих у боротьбі за волю України. Учитель історії Жидачівської загальноосвітньої школи №2 Михайло Приходько від імені молодого покоління Жидачівщини звернувся до ветеранів національно-визвольної боротьби, привітавши їх із святом.

Урочисті заходи, поминальні Богослужіння у цей день також пройшли в інших населених пунктах району.

Більше світлин в розділі "ФОТО"

Оксана ФРАНКІВ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин