Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Уроки національної пам’яті

До 70-річчя УПА

За що боролися і віддавали життя тисячі наших краян? За яку ідею сотні тисяч українців гинули в кривавій боротьбі? Бог і Україна були вищою метою армії без держави, яка вела безпрецедентну боротьбу за волю і незалежність. Ця жертовна боротьба не мала аналогів у світі.

Про цю сторінку в українській історії намагаються розповісти й донести до учнівській молоді колишній політв’язень, член молодіжної підпільної організації «Месники» Олексій Данилишин, член львівського товариства пошуку жертв війни «Пам’ять» Володимир Гаврон, громадські діячі ходорівчани подружжя Володимир та Наталя Мелехи. Разом вони запланували та розпочали проведення серії відкритих уроків національної пам’яті в школах Ходорова, Жидачева, Нових Стрілищ, Журавна та Гніздичева.

Розпочати вирішили із Ходорова й Ходорівської ЗОШ №3. Історія міста над ставом у період національно-визвольних змагань 20-х та 30-50-х років минулого століття досі належним чином не досліджена й не проаналізована. Багато відомих фактів не знайшли свого належного місця у національно-просвітницькому житті міста.

На запрошення ініціаторів заходу відгукнувся Ярослав Буряк, завідувач музею Романа Шухевича в с. Княгиничах Рогатинського району, що є філією обласного музею національно-визвольної боротьби ім. Степана Бандери м. Івано-Франківська.Музей у Княгиничах заснований та діє з 2007 року. Започатковувався як громадська ініціатива, й сьогодні завдяки копіткій роботі його завідувача музей поповнюється експозиціями та стає популярним серед відвідувачів, не байдужих до історії свого краю та держави.

Одну з експозицій – 10 інформаційних плакатів, у яких розкрита історія зародження Української Повстанської Армії, її структура, біографії ідеологів й провідників ОУН та УПА, – Ярослав Григорович люб’язно надав для експонування у Ходорівській школі. Учні протягом трьох днів мали можливість ознайомитись із основними віхами національно-визвольної війни.

21 вересня, у день Різдва Пресвятої Богородиці, учні 10 та 11 класів школи почули цікаві розповіді не просто про епізоди із визвольних змагань, а й про невід’ємну частину історії рідного міста. У своєму виступі Ярослав Бурак нагадав, що саме цього дня 64 роки тому на вулицях Ходорова органами енкаведе після відчайдушного опору була затримана зв’язкова командира УПА Романа Шухевича Катерина Зарицька. Саме цього святкового дня «Монета» (псевдо Катерини) повинна була зустрітися із кур’єром «Сєвєра» (Петра Полтави) Марією Савчин. Зустріч відбулася, та подальші події не дали Зарицькій жодних шансів вирватись із ворожих лабет. Попри відчайдушний опір зв’язкову Р. Шухевича таки арештували. Подальша доля цієї сміливої жінки була дуже нелегкою. Тепер завдання ходорівчан, краєзнавців, дослідників, учнівської молоді віднайти місця, на яких розгортались ці трагічні події, й встановити у будинку, де перебувала одна з визначних жінок українського збройного підпілля Катерина Зарицка, меморіальної дошки. Принаймні на таку ініціативу з боку ходорівчан сподівається директор музею із Княгинич.

Ще однією цікавою сторінкою в історії Ходорова є факт існування тут друкарні, в якій попри талони та різні урядові бланки друкувалась підпільна література ОУН. Корував цей процес відомий діяч Микола Левицький, уродженець с. Молодинча. Друкарня проіснувала до 1942 року. Під час закриття німцями друкарні, щоб врятувати частину обладнання, Микола Левицький таємно вивозить його в с. Юшківці. Про маловідомі ще факти існування у районі трьох підпільних та однієї легальної друкарень,, із яких у світ виходили такі національно-просвітницькі видання як «За українську державність», «Ідея і чин», «Повстанець», листівки, відозви командування УПА до українського народу, розповідав учням Олексій Данилишин. Він, як ніхто, відчув на собі залізну міць совєтського режиму, завдання якого було зламати духовний стрижень людини, знищити її індивідуальність. Єдиною зброєю, що могла дати відсіч, було правдиве слово. У часи визвольних змагань потрібно було мати неабияку сміливість, щоб попри небезпеку й загрозу смерті поширювати ідею про незалежність України, розповідати про історію, національну символіку, про жертовність побратимів і таким чином будити свідомість людей, закликати до боротьби за визволення рідного краю.

Доповнив розповідь своїх попередників і Володимир Гаврон, який звернув увагу учнів на історичні причини, що спонукали український народ піднятися на боротьбу за визволення. Також розповів, наскільки важливо сьогодні не втрати почуття гордості за своїх краян, які доклалися немало до того, щоб ми сьогодні жили в незалежній державі. Розповів про мету діяльності товариства «Пам'ять», про побратимів, які, як і він, цікавляться історію визвольного руху, знаходять і перепоховують загиблих воїнів, а також через проведення історичних реконструкцій, подібних до тої, що відбулася у червні в м. Ходорові, намагаються показати сучасникам, у яких умовах боролися і за що гинули повстанці. Щоб учням було цікавіше, Володимир одягнув кітель, шапку-мазепину - одяг, що відтворював 1944-1945 роки, а також представив макет зброї тих часів.

Учні із захопленням слухали розповіді гостей, а по закінчені обступили «повстанця» і довго розпитували про зброю, про товариство, фотографувалися на пам'ять. Подякували гостям за відвідини школи заступник директора із виховної роботи та вчитель історії.

Сподіваюсь, що перший такий урок національної пам’яті знайде відгук у педагогічних колективах шкіл району. Адже у вихованні молоді важливу роль відіграє шкільництво. У школі формуються погляди, надаються настанови, якими керуватиметься на які орієнтуватиметься в подальшому житті наша молодь. Від того, якими батьки, педагоги виховають дітей, учнів залежить забезпечена старість, повага й належне поцінування до професії. Адже сьогоднішні діти завтра будуть міністрами освіти, керівниками, директорами державних управлінь. Хочеться вірити, що ми не виховаємо нових «табачників».

Оксана ФРАНКІВ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин