Скільки має платити за пай орендар?

Із настанням осені, коли жнива підходять до завершення, питання про плату за орендний пай стає все актуальнішим. Як правило, орендарі розраховуються продукцією, яку вирощують. Проте для багатьох власників земельних паїв виникає чимало запитань із приводу оплати за пай. Тим більше, що люди, спілкуючись між собою, дізнаються, де, хто і скільки заплатив чи дав. Як правило, цифри і кількість у різних орендарів різняться навіть у межах одного населеного пункту. В нинішньому матеріалі ми подаємо інформацію про те, як би мало бути згідно з чинним законодавством. У наступному - спробуємо отримати інформацію, як є насправді. Просимо долучитися до дискусії й власників паїв, а також орендарів.

Що є основою для розрахунку розміру орендної плати?

Базою для розрахунку як орендної плати, так і розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні й даруванні земельних ділянок є нормативна грошова оцінка землі. А орендна плата за землі державної і комунальної власності (встановлення граничних розмірів мінімальної і максимальної ставок) регулюється нормами Податкового кодексу. Ними передбачено, що розмір ставки орендної плати за землі державної чи комунальної власності не може бути меншою від розміру земельного податку для земель с/г призначення.

Як дізнатися про нормативну грошову оцінку своєї ділянки?

Вона зазначена в кожному сертифікаті на отримання земельної частки (паю). В основу розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки покладено якість земель у відповідній агро-кліматичній зоні. Суцільна нормативно грошова оцінка земельних ділянок була проведена у 1995-96 роках та затверджена обласними/районними радами.

Однак, щоб визначити, якою є нормативна грошова оцінка вашої ділянки на сьогодні, її слід проіндексувати. Ця цифра індексується щороку – у зв'язку з індексом інфляції. Тобто, ту грошову оцінку, яка вказана у сертифікаті, необхідно перемножити на індекс інфляції, і людина отримає вартість своєї земельної ділянки на сьогодні.

Які ще цифри слід знати при обрахунку розміру орендної плати?

Орендну ставку. Орендна плата за паї не має бути меншою ніж 3% від нормативної грошової оцінки землі, - так записано в указі Президента.

Отже, власник має на руках всі необхідні цифри і може самостійно обрахувати розмір орендної плати, на який може розраховувати?

Так, наприклад, у вашому сертифікаті зазначена нормативна грошова оцінка паю 3380 гривень. Щоб дізнатися нинішню нормативну оцінку паю, вам необхідно цю суму помножити на індекс інфляції – на сьогодні це 3,2. Отримуємо 10 816 гривень. Далі визначаємо 3% від цієї суми – 324 гривні 48 копійок. Це мінімальний річний розмір орендної плати за один пай, на який ви б мали розраховувати, якщо нормативна грошова оцінка одного паю, записана у вашому сертифікаті, становить 3380 грн. Тож, здаючи свою землю в оренду, цю суму ви маєте використовувати як орієнтир, адже остаточна цифра, яку ви зафіксуєте в договорі, залежить від вашої домовленості з орендарем.

А як дізнатися про розмір орендної плати за землі державної чи комунальної власності?

Треба звернутися до районного відділу земельних ресурсів, взяти витяг з техдокументації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, де буде зазначена її нормативна вартість, і після цього рада чи адміністрація приймає рішення, який розмір ставки встановити – чи 3, чи 5 відсотків від нормативної грошової оцінки.

У якій формі отримувати орендну плату?

Це також важливе питання, яке сторони мають відобразити у договорі. До речі, типовий договір оренди затверджений урядовою постановою. Орендна плата може бути відробіткова, натуральна, грошова або ж поєднувати ці форми. Варто пам'ятати: якщо в договорі буде відробіткова форма, її вартість повинна дорівнювати тій грошовій сумі, яка зазначена в договорі оренди, тому що від цієї суми визначається податок, який необхідно отримати орендарю.

Щоб договір оренди став документом, його слід зареєструвати. Як це зробити?

Кожен договір оренди має бути офіційно зареєстрованим, оскільки він набуває чинності саме з моменту реєстрації. Сьогодні реєстрацію договорів оренди здійснюють територіальні органи Держземагентства. Але з наступного року порядок зміниться. З 1 січня 2012 року територіальні органи Держземагенства цю функцію здійснювати не будуть. Відповідно до закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», з 1 січня 2012 року це буде функцією Державної служби реєстрації при Міністерстві юстиції.

Є інформація, що Держземагенство має намір підвищити нормативну грошову оцінку земель приблизно удвічі. Це вплине на розмір орендної плати?

Справді, зараз Держземагентство розробляє нову методику обчислення нормативної грошової оцінки. Я думаю, що найближчого року вона буде затверджена, а разом з тим будуть і нові підходи, які наблизять нормативну грошову оцінку до ринкової вартості земельної ділянки. Ми розраховуємо, що відтак зросте й мінімальний розмір орендної плати. У такому разі, я думаю, власники земельних ділянок більше будуть настроєні не продавати власні ділянки, а продовжувати здавати їх в оренду.

Підготував Андрій Данилець.

Надрукувати