Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Громада плюс влада - партнери

Люди зрозуміли, що ніяка влада не прийде в їхнє село прибирати, ремонтувати, якщо вони самі не захочуть змін.

Село без сільради. Таких сіл багато, і у них особливо відчувається «вакуум влади». Щоправда, цей «вакуум» можна заповнити так, як, скажімо, це організовано в селі Рогізні Бережницької сільської ради.

Перша згадка про Рогізно датується 1362 роком, коли польський король Владислав Ягелло подарував римо-католицькому костелу, що в м. Жидачеві, землі Рогізна. Існує кілька версій щодо походження назви села. Котра з них достовірна – ніхто не знає. Село багате луками та водоймами.

Специфікою цього населеного пункту є його місцезнаходження. Воно лежить в боці від Жидачева на відстані 7 км. Саме це створює проблему транспортного сполучення. Мешканці не пам’ятають, щоб в їхнє село курсував будь-який громадський транспорт. Тому проблему сполучення з райцентром чи з Бережницею вони звикли вирішувати самостійно – хто пішки, хто велосипедом. І вже коли зовсім нагальна потреба – виручає таксі, ціни на послуги якого шалено зростають.

Довший час громадський транспорт до села не їздив, що мотивувалося жахливим станом дороги на Рогізно. Однак це питання треба було зрушувати з мертвої точки. Серед громади з’явились ініціативні люди, які зуміли об’єднати односельців і залучити їх до вирішення проблем села. Так поступово, крок за кроком приходили перші успіхи спільної праці. А саме: організація та проведення дня довкілля, великодніх дійств на церковному подвір’ї, залучення молоді та дорослих до виступів художньої самодіяльності, насадження саджанців з метою укріплення берега озера тощо. Люди повірили у свої сили, побачили результат своїх старань. Вони зрозуміли, що ніяка влада не прийде в їхнє село прибирати, ремонтувати, якщо вони самі не захочуть змін.

Яскравим поштовхом до змін на краще в Рогізні був приїзд гостей із с. Доброгостова Дрогобицького району з концертною програмою та виступ їхнього сільського голови Любомира Клепача. Він закликав громаду села до єдності та підтримки ініціативи.

Після цього розпочалися організаційні роботи по ремонту дороги Рогізно - Жидачів. Проводячи сільські збори, зустрічі з громадою, представниками райавтодору, сільським головою та районною владою, ініціативній групі села вдалося зорганізувати громаду для залучення її коштів та фізичної праці на очищення та ремонт дороги. Не залишалася осторонь і Бережницька сільська рада – допомогла. Можливо, посприяли і вибори, що наближались. Спільними зусиллями жителі Рогізна домоглися маршруту громадського транспорту, якого ніколи не було в селі.

Влітку минулого року Західноукраїнським ресурсним центром було організовано конкурс для сіл без сільради у рамках проекту «Органи самоорганізації населення як органи місцевого самоврядування» за фінансової підтримки Національного фонду в підтримку демократії. Громада Рогізно взяла участь в цьому конкурсі. Серед 11 сіл-конкурсантів переможцями стали с. Бабичі Радехівського району, с. Бусовиська Старосамбірського району та с. Рогізно.

Із представниками громад та місцевої влади проводились навчальні семінари та конференції. Керівником проекту був Петро Лазарчук, який неодноразово відвідував села-переможці, надавав консультації та забезпечував відповідною літературою.

Багато цікавої та корисної інформації отримали від представників ЗУРЦу Василя Полуйка та Левка Довгана. Юридичну допомогу та консультації надавали Тетяна Яцьків і Леонід Тарасенко.

18 листопада 2010 року в Рогізні було зареєстровано орган самоорганізації населення (ОСН) «Рух громади», який намагається налагодити співпрацю з місцевою владою. Бережницька сільська рада виділила приміщення, а в рамках проекту придбано меблі, оргтехніку та канцтовари для реалізації ОСНом власних та делегованих повноважень. Керівником ОСНу обрано Галину Білінську, секретарем - Марію Чорну. До складу органу увійшли ще 10 ініціативних людей, між якими розподілено певні повноваження.

За сприянням ОСН в березні цього року було організовано громаду для запобігання розмиванню берегів меліоративного каналу, який очищався ще у 1972 році. Він стає причиною частих підтоплень та руйнуванням дороги в центрі села, біля школи. Зусиллями громади укріплено берег з допомогою вербових кілків та обгородженням плотів. Екскаватор поглиблював і прочищав озеро, яке прилягає до каналу. Пальне та роботу екскаватора оплачували частково громада села та сільська рада.

Триває клопотання перед районною владою щодо виділення коштів для професійного вирішення проблеми з меліоративним каналом.

Нещодавно розпочалися роботи й по встановленню дитячого майданчика в селі. Проблем у Рогізні чимало. Однак спільними зусиллями, коли існує бажання їх вирішити, є взаєморозуміння серед громади та співпраця з місцевою владою, їх ставатиме дедалі менше.

Наталя ТРІЩ, заступник керівника ОСН «Рух громади».


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин