Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

У Ходорові відзначили ювілей провідника ОУН

Зустріччю молоді із ветеранами визвольних змагань, урочистою ходою та військово-історичною реконструкцією на Жидачівщині відзначили 120-річчя від дня народження провідника ОУН, полковника Євгена Коновальця.

{phocagallery view=switchimage|basicimageid=33|switchheight=100|switchwidth=150|switchfixedsize=1}

Захід, приурочений ювілею Євгена Коновальця – непересічної особистості в історії українських національно-визвольних змагань, відбувався у м. Ходорові й тривав два дні, протягом яких відбулося кілька цікавих, незвичних та інформаційно насичених для наших теренів акцій.

11 червня в післяобідню пору ходорівчани та гості, особливо молодь, мали нагоду зустрітися із учасниками і свідками визвольних змагань 40-50-х років воїнами УПА, політв’язнями, репресованими. Не з книжок, а з уст сивочолих ветеранів мали змогу дізнатись про ті важкі й переломні для здобуття української державності часи. Тут співали українських повстанських пісень, в яких теж з покоління у покоління передаються спомини, переживання, сподівання наших дідів. Були часи, коли не те, що розмовляти про своє рідне, національне не було змоги, забороняли навіть співати. А, власне, сьогодні ці пісні, якнайкраще доносять нам ідею, за яку віддавали життя наші національно свідомі люди. Відрадно, що сучасники, які виховані на зовсім інших музичних уподобаннях,, цінують і шанують українські патріотичні пісні, мало того, ще й їх відроджують. Приклад такого дбайливого та шанобливого ставлення до національного подають учні Гніздичівської школи разом із своїм вчителем музики М. Кузишином. Спільно розучують призабуті музичні твори і з задоволенням виконують їх. Цієї суботи молодечий, завзятий спів юних гніздичівців мали змогу послухати та оцінити й ходорівчани.

{phocagallery view=category|categoryid=8|limitstart=1|limitcount=4|imageshadow=none|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|displaybuttons=0|displaydescription=0|enableswitch=1|displayimgrating=0}

Наскільки важко було без власної регулярної армії, без військової амуніції воювати українським воякам проти загарбників, розповідали учасники Товариства пошуку жертв війни «Пам'ять». Вони привезли із собою макети зброї часів I та II світових воєн. Охочі мали можливість потримати зброю в руках, спробувати її розібрати і скласти. Тоді, у воєнний час, дістати рушниці, карабіни, скоростріли було дуже складно, кожна одиниця в повстанців була на вагу золота. Здобуту в боях амуніцію повстанці переховували у схронах, боївках, й сьогодні її ще знаходять пошуковці, яку відчищають і віддають у музеї чи використовують під час реконструкцій, а також і «чорні археологи», які приторговують військовою старовиною.

Якщо спершу суботня зустріч надзвичайного зацікавлення у пересічних жителів Ходорова не викликала, то згодом, коли залунали пісні та зайшла мова про зброю, зацікавлених ставало щораз більше. Згодом організатори вечора демонстрували добірку патріотичних документальних фільмів про січове стрілецтво, воїнів повстанської армії. За розмовами, піснями та демонстрацією фільмів зустріч затяглася до пізнього вечора і продовжилася дискотекою. Попри не надто привітну погоду тут панувала тепла, дружня атмосфера. Було про що поговорити і кого послухати.

{phocagallery view=category|categoryid=8|limitstart=6|limitcount=13|imageshadow=none|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|displaybuttons=0|displaydescription=0|enableswitch=1|displayimgrating=0}

У неділю, 12 червня, в день Святої Трійці після Богослужінь у храмах ходорівчани зібрались на урочисту ходу. Колоною мешканці міста разом із учасниками історичної реконструкції, що представляли воїнів УПА, пройшли від пам’ятника Іванові Франкові й до пам’ятника Тарасові Шевченкові. Біля Великого Кобзаря відбулося віче, приурочене пам’яті провідника ОУН Євгена Коновальця. Перед нечисленною громадою міста (зазвичай ходорівчани не оминають таких визначних подій) виступали історик за фахом Святослав Омелько, який розповів про визначну постать Євгена Коновальця, політв’язень, член ОУН «Месники» Олексій Данилишин, воїн УПА Йосиф Гладкий (псевдо «Рекорд»), ходорівчанин Остап Стахів, один із організаторів заходу, депутат міської ради Володимир Мелех, депутат районної ради, директор Народного дому ім. З. Кецала Люба Семигинівська, голова райдержадміністрації Сергій Коваль, голова ради Спілки політв’язнів Роман Осімницький, який прочитав авторського вірша «Створення УПА», член товариства «Пам’ять» Євген Боженко.

Після віче члени та прихильники Товариства «Пам'ять» відтворили фрагментарно події, що відбувались у Галичині та й по всій Україні в 40-50-х роках минулого століття - боротьбу українців із чужоземними зайдами. Терор, виселення, знущання над простими людьми – такі спогади залишили по собі червоні карателі НКВД. Спротив їм чинили звичайні селяни, які не могли терпіти наруги над собою та своїми рідними. Національно та ідейно загартовані хлопці послідовники усусусів, ОУН йшли в лави Української Повстанської Армії, щоб захистити себе і вибороти таку бажану волю для свого народу. Власне історико-військова реконструкція мала продемонструвати сучасникам, як, не маючи власного, вишколеного війська й держави, українці давали нищівну відсіч ворогові. Як українці гуртувалися і, часто ризикуючи власним життям, переховували повстанців, носили їм харчі, дбали про поранених.

Подивитись та взяти участь у реконструкції до Ходорова приїхали навіть молоді представники Одеського юридичного ліцею. Як згодом ділились враженнями одесити – їм сподобалось.

Чи не вперше святкування такого рівня відбувалось без явної партійної приналежності, не було партійної символіки, хоча організаторами та учасниками цього заходу були представники районних націоналістичних політичних організацій, громадських організацій та міської влади.

Допомагали в організації святкування: обласний депутат Зеновій Карпінський, Ходорівська міська рада, міський депутат Володимир Мелех.

Оксана ФРАНКІВ.

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин