Діти війни судяться

З пенсіонерів роблять старців. Уже кілька років поспіль літні люди через суди змушені виклянчувати у держави гарантовані їм пільги.

У Жидачівському районі на сьогодні 11421 пенсіонер має статус «дитини війни». Відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» ці люди мають певні преференції, серед яких і щомісячна доплата до пенсії в розмірі 30% від її мінімального розміру (ст. 6 Закону). Та вони й досі не отримують цих доплат у повній мірі.

 

У своєму бажанні подобатись електорату депутати перед черговими виборами готові небо прихилити, а як ні, то бодай прийняти якийсь соціальний закон. А про те, що його потрібно ще й виконувати, народні обранці якось не думають. Та й навіщо, якщо можна до цього Закону вигадати постанову, як у випадку із Законом України «Про державний бюджет України», і таким чином не закласти грошей на одну чи декілька статей. То нічого, що це суперечить Основному закону України (який, як відомо, має вищу силу), де в статті 64 вичерпно визначено, за яких обставин передбачено окремі обмеження прав і свобод людини із зазначенням строку дії цих обмежень, та передбачено ряд прав і свобод, які не можуть бути обмежені за жодних обставин. Наразі в країні не оголошено ні надзвичайного, ні воєнного стану, тоді чому права людей обмежуються?

 

Не указ їм і рішення Конституційного суду України (№ 6-рп/2007 від 09.07.2007 року), яке, між іншим, обов’язкове до виконання. Все одно знайшли спосіб не платити обіцяного, кинувши відчіпного. З січня 2007 року «дітям війни» почали виплачувати надбавку в розмірі 10% від прожиткового мінімуму.

Звісно, люди почали звертатися до суду, відстоюючи свої права, але не кожному по кишені віддати половину своєї й так мізерної пенсії за послуги адвоката та сплату державного мита, тим паче, що гарантії відстояти своє право не було.

Після рішення Конституційного суду (2010 року) про переведення таких справ із цивільного судочинства до адміністративного появилася можливість меншою ціною спробувати відвоювати заборговані Пенсійним фондом доплати. Адже держмито з 51 грн зменшилось до 3 грн 40 коп. Окрім цього, люди, які судилися одними із перших, для грамотного написання позовної заяви наймали адвокатів. Це коштувало від 100 до 500 гривень. Ті, що звертаються до суду зараз, копіюють зразки позовних заяв від сусідів, знайомих.

Починаючи з 2010 й початку 2011 року, до Жидачівського районного суду, за інформацією канцелярії суду, звернулося понад 200 громадян. У 2010 році судом розглянуто 128 справ, задоволено 123. Без розгляду залишено 4. Цьогоріч у судовому провадженні знаходиться 91 позовна заява. За словами керівника апарату суду Віри Особи, задовольняються практично всі позовні заяви, але вимоги, викладені позивачами, лише частково. Тобто суд задовольняє вимоги позивача до Управління Пенсійного фонду України у Жидачівському районі про визнання його дій протиправними щодо неповної виплати належного підвищення до пенсії та зобов’язує нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу як «дитині війни» за шість місяців, що передували зверненню до суду (внаслідок зміни до законодавства, що внесені в 2010 році, скоротився термін позовної давності при зверненні до адміністративного суду з 12 до 6 місяців).

За інформацією Управління Пенсійного фонду України в Жидачівському районі, з початку року до них із заявами звернулося 577 громадян, які мають статус «дитини війни». І кожного дня кількість їх збільшується. За 2010 рік та з початку 2011 року 15 громадянам Пенсійний фонд нарахував та виплатив за рішенням суду заборговану щомісячну доплату до пенсії (тобто решту 20 із 30%). А це до 700 грн. По всіх прийнятих судом рішеннях Пенсійним фондом подаються апеляційні скарги, що в апеляційному суді можуть розглядатися роками.

Та, незважаючи на задоволення судового позову, «дитині війни» сподіватися на те, що вона і надалі отримуватиме повну доплату, яку, гарантує їй Закон, не доводиться. Доплата й далі виплачуватиметься у попередньому розмірі – 10% замість 30%. Знову доведеться оббивати пороги Пенсійного фонду та суду.

Зауважу, це люди, яким вже далеко за 60 років, і багато з них чи не вперше змушені звертаються до суду, дехто вже може й не дочекатися виплати. Більшість людей не обізнані із процедурою звернень до судових органів. Отже для того, щоб подати позовну заяву до суду, попередньо потрібно звернутися до Пенсійного фонду із заявою на виплату вам як «дитині війни» належної компенсації (зразки заяв можна отримати в Пенсійному фонді), також слід зробити у двох екземплярах копії паспорта, пенсійного посвідчення із відміткою про статус «дитина війни» та ідентифікаційного коду. Додавши до цього набору відповідь із Пенсійного фонду про відмову вам заявлених виплат, заповнивши зразок позовної заяви та сплативши держмито (3 грн 40 коп) подаєте цей комплект (у двох примірниках) до канцелярії районного суду.

Залишається сподіватись, що з огляду на численність звернень держава нарешті обернеться обличчям до людей, а депутати визначать механізм фінансування і передбачать кошти у державному бюджеті України для повернення заборгованих доплат «дітям війни» та подальшу реалізацію дії Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Оксана ФРАНКІВ.

Надрукувати