Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Як не залишатись безробітним

Для когось втрата постійного місця роботи — особиста трагедія, а для інших — новий виток у житті, нові перспективи та можливості. Одна з таких можливостей - це започаткування власної справи, яка нехай і не приноситиме надприбутків, та відчуття самореалізації, впевненості в своїх можливостях іноді важить більше аніж повний гаманець.

 

Останнім часом багатьох жителів району спіткала неприємна доля. Через кризу підприємства, яких у нас не так вже й багато, зменшували свої виробничі потужності? вивільняючи, а то й скорочуючи працівників. Єдиним тимчасовим порятунком для більшості став Центр зайнятості й не надто приємний статус безробітного.

 

Звісно, хто спритніший, не гаючи довго часу, спакував валізи й поїхав за кордон шукати кращої долі. Та заробітчанський хліб не всім припадає до смаку, особливо якщо гнеш спину на правах нелегала.

Як би там не було, все ж більшість залишається вдома й рахує кожну копійку, що виплачується як допомога по безробіттю, й хаотично шукає, де б підзаробити чи влаштуватися на постійну роботу. Адже допомогу по безробіттю платитимуть не вічно.

Що робити, коли роботe за фахом знайти важко та й пропонують за неї копійки? Є ще варіант розпочати самому на себе працювати. І в цій непростій справі допомога держави не буде зайвою. Звісно, покладати великі сподівання на підтримку державу не доводиться, але якщо є можливість, то нею не те що варто, а необхідно скористатися. І зробити це можна в тому таки Центрі зайнятості. Серед усіх видів послуг, які надає Жидачівський РЦЗ, є така як одноразова виплата допомоги з безробіття для започаткування підприємницької діяльності.

Впродовж минулого року в Жидачівському РЦЗ скористалися одноразовою допомогою з безробіття для відкриття власної справи 13 осіб.

Основні види діяльності, яку обирали майбутні підприємці, - сфера торгівлі (найбільш поширений вид діяльності), зокрема це роздрібна торгівля продуктовими товарами, будівельними матеріалами, непродовольчими товарами (побутова хімія, одяг), оптова торгівля. Також досить поширена діяльність у сфері надання послуг - консультування з питань інформатизації, громадське харчування, адвокатська практика, майстерна з ремонту мобільних телефонів, фотоапаратів, бухгалтерський облік. Із введенням у дію нового податкового кодексу набуває поширення такий вид послуг як обслуговування, продаж та ремонт реєстраторів розрахункових операцій (касових апаратів). До прикладу, як розповіли в центрі зайнятості, таким видом діяльності вирішив займатися колишній безробітний Володимир Драган. Розпочав він свій бізнес не випадково, оскільки його попередня професійна діяльність була пов'язана із ремонтом та обслуговуванням касових апаратів. Пройшовши відповідне навчання та склавши і захистивши свій бізнес-план, він отримав від державної служби зайнятості одноразову виплату з безробіття у розмірі трохи більше 4 тис грн. Весь проект обійшовся бізнесмену в 11 тис грн. Різницю він покрив власними заощадженнями.

Як скористатися такою послугою від Центру зайнятості та що для цього потрібно зробити, ми попросили розповісти заступника начальника відділу активної підтримки з безробіття, спеціаліста із самозайнятості підприємництва Ірену Орган.

Отже, отримати допомогу по безробіттю можуть особи, які перебувають на обліку у ЦЗ як безробітні та яким виповнилось 18 років, при умові, що вони вже десь офіційно працювали (є соціально застрахованими).

Допомога з безробіття може виплачуватись одноразово для започаткування власної справи безробітним, які не змогли працевлаштуватися при сприянні ЦЗ протягом одного місяця чи у зв'язку із відсутністю на ринку праці прийнятної роботи, або за бажанням самої людини. Це власне єдина послуга, яку ЦЗ може надати на бажання самого безробітного.

Вам можуть відмовити у наданні одноразової допомоги, якщо ви несумлінно виконували свої обов'язки (не відвідували семінари чи пропускали дні реєстрації). Також не зможе скористатися одноразовою допомогою на відкриття власного бізнесу особа, яка 2 роки перед тим, як набути статусу безробітного, займалася підприємницькою діяльністю.

Одноразова допомога з безробіття виплачується у розмірі загальної суми з безробіття, визначеної конкретному безробітному протягом року. Її розмір залежить від трудового стажу, розміру заробітної плати на попередньому місці роботи, статті, за якою звільнили людину. Якщо ви вже отримали частину призначеної допомоги з безробіття, то вам виплатять її залишок.

Для того, щоб розглянули питання отримання вами такої допомоги, ви маєте написати відповідну заяву та скласти бізнес-план. Визначитись із останнім допоможуть тут таки у Центрі зайнятості.

Перш ніж надати одноразову грошову допомогу працівники центру поспілкуються із майбутнім підприємцем. Запропонують пройти профінформаційні семінари, де зорієнтують на той чи інший вид діяльності який у даній місцевості є найбільш затребуваним, допоможуть розробити успішну бізнес-ідею, підкажуть, із чого почати власну справу.

Другий етап — професійна консультація. Тут допоможуть вибрати вид професійної діяльності, до якої у вас є схильності та інтерес і можливості їх реалізувати. За допомогою психологічного тестування визначать схильності і до підприємництва зокрема.

Далі — професійне навчання. За умови, якщо ваша майбутня професія дещо відрізнятиметься від того чим ви до цього часу займалися, ви маєте пройти відповідне навчання. Таке навчання проводиться у Львівському центрі професійно-технічної освіти державної служби зайнятості. За нього заплатить Центр зайнятості, окрім цього, ще й поверне витрати на дорогу.

Після навчання складаєте свій бізнес-план і захищаєте його перед комісією, до якої входять, окрім працівників центру зайнятості, представники податкової, соціального захисту, контрольно-ревізійного управління та інших структур. І лише після цього сміливо можете йти реєструватися у дозвільному центрі як суб'єкт підприємницької діяльності й тільки тоді отримуєте від Центру зайнятості відповідну суму одноразової допомоги. Ту, яку б у разі вашої незайнятості вам розбили помісячно й виплачували протягом року. В середньому вона може становити близько 9 тисяч грн.

Як зазначила Ірена Орган, така послуга як виплата одноразової допомоги з безробіття для започаткування власної справи ЦЗ надається із початку 2000 років. У період з 2003 нею протягом року користувалося до 60 мешканців району. Тимчасово в зв'язку із фінансовою кризою надання такої послуги було припинену. Та вже з травня 2010 року нею змогли скористуватися 13 осіб. На цей рік у планах Центру зайнятості працевлаштувати у такий спосіб 20 осіб. На обліку в ЦЗ перебувають більше 900 осіб.

Окрім допомоги на організацію власної справи, підприємець, якщо він справно звітується і розвиває свій бізнес, у подальшому може розраховувати на державну дотацію. Тобто, якщо ваш бізнес успішний і ви маєте потребу найняти працівника, створивши нове робоче місце, то в цьому випадку протягом року Центр зайнятості перераховуватиме зарплату вашому працівникові.

Скористуватися одноразовою допомогою для відкриття власної справи може навіть особа, що має інвалідність. До такої категорії осіб тут особливий підхід.

Для жителів із сільський територій, у районі таких більшість, – це теж непоганий шанс почати заробляти. Окремо в Центрі зайнятості можна отримати інформацію щодо організації сільського зеленого туризму.

Ось кілька бізнес-ідей для роздумів: ательє з пошиття та ремонту одягу, бюро ритуальних послуг, вироби з лози, вирощування та продаж грибів, деревообробка, емалювання ванн та умивальників, іграшки для дітей, виготовлення керамічних виробів, обслуговування комп’ютерної техніки, кур’єрська доставка, масажний салон, вирощування та продаж насіння, перукарня, виробництво тротуарної плитки, ремонт побутової техніки, пральня, приватний дитячий садок, пункт прокату електроінструментів та побутової техніки, розсада троянд чи суниць (вирощування, реалізація), столярна майстерня, хімчистка та багато іншого.

 

Значна більшість осіб, які ризикнули і заснували свою справу, стали успішними. Припинили свою діяльність близько 20% підприємців. Зараз люди не поспішають відкривати свій бізнес, оскільки не знають і не розуміють всіх нововведень податкового законодавства, очікують стабільнішої ситуації, кажуть у Центрі зайнятості.

Та завжди є винятки із правил. До прикладу, житель райцентру Ігор Бовкіт, незважаючи на кризу й доволі непогану роботу, сам захотів стати безробітним. А все для того, щоб займатися улюбленою справою і бути самому собі господарем. Пропрацювавши 5 років у сфері банківських послуг, маючи дві вищі освіти юриста та економіста, Ігор в один прекрасний момент зрозумів, що хоче щось змінити у власному житті. Й вирішив відкрити у рідному місті магазин зоотоварів.

- Ідея відкрити щось подібне була давно, але бракувало стимулом. На попередній роботі не влаштовував заробіток та й часу бракувало. На роботу доводилось їздити до Ходорова. Не скажу, що зараз маю більше вільного часу, от вчора сидів у магазині до 11 год. вечора переробляв дизайн акваріума. Ще з дитинства захопився розведенням риб, удома мав аж 6 акваріумів, - розповідає Ігор. - За кормами доводилось їздити до Стрия чи Львова, бо в Жидачеві потрібних не було. У цих магазинах я вже став постійним покупцем, мав знижки, а тепер співпрацюю з ними як партнер.

Про допомогу від Центру зайнятості Ігореві розповів товариш і партнер, із яким розпочинали бізнес. Звісно, каже Ігор, гроші, отримані в Центрі, то капля в морі (більше допомогли батьки та й власні заощадження), але й ці кошти не були зайвими. Сьогодні все, що заробляє, вкладає у справу, адже є багато задумів, які б хотів реалізувати.

Зі свого ще невеликого досвіду зауважив, що люди, які тримають домашніх улюбленців, готові собі відмовити у чомусь, а для котика і песика намагатимуться купити якісне. Тож втратити покупців Ігор не боїться.

І, насамкінець, дуже важливе в започаткуванні власної справи розуміння і підтримка рідних.

Оксана ФРАНКІВ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин