Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Крути – на відстані років

Любіть Україну, як вірні сини

Віддати життя їй готові,

Як юні сини, що життя віддали

Під Крутами всі, як герої.

О. Яворська.

Дев’яносто три роки тому історія України закарбувала на своїх скрижалях новий символ, який став невід'ємною складовою генетичної пам'яті українського народу. Цей символ — Крути!

4 лютого працівники Жидачівської центральній районній бібліотеки разом з відділом освіти РДА організували засідання «круглого столу» на тему «КРУТИ на відстані років». У заході взяли участь заступник голови РДА О. Кизима, в.о. начальник відділу культури РДА З. Тимофтевич, заступник голови районної ради М. Стеців, заступник міського голови Я. Гаврильчук, вчителі історії Т. Вербовська (гімназія ім. О. Партицького), О. Зубрицька (НВК), С. Петуляк (ЗОШ № 2), Я. Януш (Ходорівська ЗОШ), Ю. Перун (Журавнівська ЗОШ), президенти шкільних парламентів Г. Мигович (гімназія ім. О.Партицького), О.Хром’як, У.Стасина (ЗОШ №2), О. Клоченик (НВК) та члени парламентів шкіл міста Жидачева, представники партій (В. Площанський., заступник голови районної організації партії «Батьківщина») і громадських організацій (голова Спілки політв’язнів та товариства репресованих М. Верес та голова районного проводу УПА Г. Дидина,), представники ЗМІ району, учні та вчителі шкіл.

«Крути: історична закономірність чи випадковість?», «Що саме сталося під Крутами?» і «Трагедія Крут очима сучасного українця» - теми, над якими дискутували учасники зібрання.

Вчитель Ходорівської ЗОШ Я. Януш розповів про ситуацію, яка склалися на той час у політичному житті України. У своїх судженнях, він звернув увагу на те, що українська влада надіялась на світову громадськість, яка могла не допустити війни, проте альтернативи цій війні не було. Заступник голови РДА з гуманітарних питань О. Кизима: «Перша помилка української влади – наївність та неготовність до бою. Україна була втомлена після Першої світової війни. Війська були розпущені. Сили української армії послабились. Трагедія Крут – закономірність, яку можна було передбачити». Всі учасники дійшли згоди в тому, що кровопролиття біля станції Крути – це була історична закономірність, до якої призвела своїми діями тодішня українська влада. Наголошувалось на неспроможності Центральної Ради, очолюваної М. Грушевським та В. Винниченком, захистити столицю від п'ятитисячного війська Муравйова, протиставити йому адекватну за кількістю й досвідом озброєну армію. Один з учасників справедливо зауважив, що Центральна Рада винна у загибелі студентів і гімназистів. Засуджувалася й безхребетність та утопічність соціалістичної Центральної Ради. У зв'язку з цим проводились цікаві аналогії української історії 1917-1920 рр. з сучасними подіями.

З цієї трагедії треба винести історичні й політичні уроки, щоб таке ніколи не повторилося. Сьогодні багато псевдоісториків або й просто ворогів нашої нації намагаються применшити подвиг юнкерів, студентів і гімназистів у січні 1918 року, подати бій під Крутами малозначимим стратегічно, а загибель юнаків безглуздою і даремною.

Неодноразові намагання окупаційних режимів поглумитися й перекроїти українську історію не змогли повністю вирвати з пам'яті нашого народу згадки про події, які так чи інакше вплинули на його розвиток. Нам довгий час «не дозволяли» мати власну історію, навіть вже у незалежній Україні. Зокрема битву під Крутами сучасний шкільний підручник висвітлює аж... двома абзацами! Це тоді, коли іншим подіям чужої історії присвячено цілі параграфи. Як зауважила учениця Жидачівської школи №2,молодь повинна знати українську історію. Якщо свідомо приховувати такі важливі сторінки від своїх нащадків, то держава не матиме майбутнього.

Згадувалися імена загиблих, тіла яких поховано на Аскольдовій могилі, вихідців з Галичини, а також вихідця із Жидачівщини, що безпосередньо брав участь у битві.

Активну участь у обговоренні взяла молодь. Майже всі присутні молоді люди були у вишиванках. Втішно, що сьогоднішнє молоде покоління, котре дехто поспішає називати втраченим, намагається самостійно аналізувати події минулого та сьогодення. Можливо, деякі судження видаються не зовсім аргументованими і нечітко сформульованими, але думка в юнаків та юнок працює. І відчуття свого дому не обмежується стінами власної оселі, а сягає набагато ширше, бо учні твердо засвоїли, що їх дім - Україна. «Українська молодь має ту іскру всередині, яка може розгорітися, і молодь стане на захист Батьківщини в потрібний момент», - зазначила учениця Жидачівської ЗОШ №2 Оксана Хром’як.

Трагедія Крут має бути пересторогою нам, нинішнім і майбутнім провідникам української нації, навчити мудрості, консолідованості та виваженості у рішеннях та діях. Всі проблеми минулого дзеркально відбиваються у теперішньому. Україна постійно ділиться на дві частини. І потрібен лідер, який зможе об’єднати державу.

Урок Крут - це нагадування про те, що може статися з державою, котра не дбає належним чином про національну безпеку.

Марія Татчин.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин