Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Діагноз РАК – ще не вирок, але…

До Всесвітнього дня боротьби з раком та Міжнародного дня онкохворої дитини (4 і 15 лютого)

Зловісний прогноз, що у кінці ХХ та у перших десятиліттях ХХІ ст. кількість хворих на онкохвороби зростатиме на 1-1,5 % щорічно,- на наш смуток, справджується. За рішенням Міжнародної спілки проти раку (UICC) саме у лютому проводяться вказані Дні, метою яких є підвищення інформування людства про ракові хвороби ( їх є понад 100) та привернення уваги до можливостей їх попередження, виявлення та ефективного лікування.

Ми майже уже змирилися з тим, що коли фахівець (лікар-онколог) встановить у людини остаточний діагноз онкохвороби, то недовго їй залишилось топтати ряст. Мабуть, це є однією із причин, що маємо страх знати про стан свого здоров’я, і тому так тривало ігноруємо правилом: бодай раз на рік пройти комплексний медичний огляд.

Утім, мільйонні спостереження переконують, що до лікарів належить звертатися, коли ще почуваємось добре, і знаходити для цього час, маючи переконання, що це не тільки у ваших інтересах але і усієї сім’ї. І ось чому.

Щорічно в Україні занедужує на рак понад 160 тисяч осіб, тобто щоденно у 440 встановлюють такий діагноз.

У районі в минулому році діагностовано рак у 230 осіб. Тому ризик захворіти на рак упродовж життя має кожен 3 – 4 чоловік та кожна 5 – 6 жінка. Станом на 1 січня 2011 р. на обліку у медичних закладах України налічується понад 960 тисяч хворих, у т.ч. 5,5 тисячі дітей, а у нашому районі – 1430 пацієнтів, з них 15 дітей. Показники вперше у житті захворілих на рак із розрахунку на 100 тис. населення по Україні становлять за 2010 рік 331,5 (Ігор Щепотін, головний онколог МОЗ України), у нашому районі – 315,9, а у Львівській області за 2009 рік – 309,8. Показник так званої занедбаності склав по району 37,3 % (86 осіб) і, на жаль, навіть при ураженнях язика, щитовидної залози, шкіри.

А тепер щодо назви заголовка. Встановлений діагноз ракової хвороби у першій та другій стадії розвитку і належно лікованої у спеціалізованому закладі повністю радикально виліковується приблизно у 90 % осіб (таких в районі у 2010 р. було 94). Тому цей діагноз не став для них вироком, а лише життєвим епізодом. Але померло у минулому році 136 осіб ( 86 чоловіків і 50 жінок, з них 1 дитина, у віці 18 – 59 р. 30 чоловіків та у віці 18 – 54 р. 9 жінок. Решта 53 чоловіки та 43 жінки померли від раку різних локалізацій у віці понад 60 та 55 років відповідно).Отже, показник смертності складає 186,8 з розрахунку на 100 тис. населення району.

Прикро, що до одного року з часу встановленого діагнозу ракової хвороби померло 78 осіб (43 чоловіків та 35 жінок). Для них діагноз дійсно став вироком, бо був уже запізнілим. Найчастішою причиною смерті серед наших пацієнтів був рак легенів (у 23 чоловіків та у 2 жінок), шлунка (у 9 чоловіків та 5 жінок), товстого кишківника ( у 6 чоловіків та 1 жінки), рак молочної залози у 8 жінок тощо.

Сподіємось, що ознайомлення із наведеними онкопоказниками по нашому району, які є у межах таких же й по області, читачі зроблять для себе висновки: здоров’я і тривалість життя - найголовніші цінностяі людини, і про них потрібно дбати кожному з нас. У будь-якому віці.

В усіх країнах ведуться наполегливі пошуки з профілактики, ранньої діагностики та ефективного лікування онкозахворювань. Передбачається, що у найближчий час науковці запропонують ефективні засоби для цього (вакцина проти раку шийки матки уже впроваджена у практику). А поки що ведення здорового способу життя, вживання переважно рослинної їжі, посильне фізичне навантаження, уникнення важких стресових розладів є доступними і ефективними для кожного. Натомість паління, вживання наркотичних речовин, пияцтво - фактори ризику для виникнення багатьох хвороб - ведуть до зниження загального імунітету організму. На їх припинення не потрібно ні витрат, ні надзусиль, а тільки доброї волі. Використайте свій шанс бути здоровим. Адже життя дається тільки один раз!

Степан Толох.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин