Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

«Безхозний» пай: оформи або віддай

У рамках земельної реформи в Україні планують запустити процедуру продажу земельних ділянок державної власності та комунальної власності і здачу землі в оренду через електронні аукціони. За прогнозами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, унормоване таким чином відкриття ринку землі приведе до п’ятикратного зростання вартості земельних ділянок.

Яка перспектива чекає на тих власників, хто вчасно не оформить своє право на земельний пай

Між тим поступово спливає термін, відведений власникам земельних часток (паїв) для врегулювання ситуації з власністю на землю. Закон України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», що був прийнятий у 2019 році, передбачає, що до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець повинен оформити право власності на земельну ділянку. Якщо він цього не зробить, то буде вважатись таким, що відмовився від землі, яка, своєю чергою, перейде в комунальну власність територіальної громади.

Чи багато людей не оформили пай

Точної цифри, на жаль, немає, але за різними оцінками приблизно 1,7% паїв із загальної кількості (десь 120 тисяч із 6,9 млн) залишилися невитребуваними. Практично усі власники паїв, які хотіли виділити пай в натурі, це зробили, тим більше, що видача державних актів переважно йшла за бюджетні кошти. Фактично, хто хотів оформити пай, вже це зробили. Закон прийнятий для того, щоб поставити в цьому процесі крапку у 2025 році.

Тут існує ще одна велика проблема: остаточно невідомо, скільки в Україні землі сільськогосподарського призначення… Розпаювання відбувалось десь раніше, десь пізніше. Робили це як районні державні адміністрації, місцеві сільради, так і з високих кабінетів у Києві. І іноді невідомо, хто скористався цим правом, а хто ні, бо не збереглося відповідних архівів. В нас великий безлад у сфері земельних відносин.

В результаті відсутність відповідних документів спричиняє проблеми не тільки власникам таких земельних ділянок, а й місцевій владі – люди не сплачують податки та немає можливості інвентаризувати території.

Хата на землі є – документів немає

Серед головних проблем, що унеможливлюють оформлення земельних ділянок, – це смерть власника паю та відсутність відповідних документів на пай. В результаті спадкоємцям часто доводиться йти до суду, щоб той підтвердив їхнє право.

Причини різні, але основна з них – власник паю помер за відсутності спадкоємців. Також виникають труднощі при спадкуванні, коли спадкоємці після смерті власника паю не можуть знайти сертифікат на право на земельну частку (пай), його тоді треба відновлювати або визнавати право на спадщину в судовому порядку. Окремо зазначимо, що в Україні існує проблема не лише з відсутністю документів на паї, а й також на присадибні ділянки. Причина в неідеальному законодавстві, яке свого часу мало прогалини та дозволяло будувати будинки, не зобов’язуючи власників реєструватись і приводити в норму усі документи. Фактично частина українців живе на безіменних земельних ділянках та в будь-який час може залишитись не лише без землі, а й втратити дім.

Це проблема держави, бо вона змінила правила гри, а не проблема людей, які колись отримали акти права власності. Якщо ми беремо звичайне українське село, то іноді до 70% землі і навіть будинків на цій землі залишаються юридично не оформленими.

Люди будувались в 60-х роках минулого століття, коли законодавство не зобов’язувало реєструватись і приводити в норму усі документи. Наразі це люди глибоко поважного віку. Чи повинна держава зобов’язувати їх оформлювати документи на земельні ділянки? Питання... Людина ніколи не порушувала закону, продовжує жити в своєму будинку та обслуговувати свою присадибну ділянку. Для таких громадян є можливість скористатися правом так званої набувальної давності. Тобто, громадяни, які добросовісно, відкрито і безперервно користуються земельною ділянкою протягом 15 років, але не мають документів, які б свідчили про наявність у них прав на цю земельну ділянку, можуть звернутися до органу державної влади або місцевого самоврядування із клопотанням про передачу її у власність або у користування згідно зі ст. 119 Земельного кодексу України.

Як повідомили в Міністерстві юстиції, в українців ще є час, щоб зареєструвати право власності на земельний пай та відновити правовстановлюючі документи, якщо вони відсутні. У випадку, коли право на власність документально підтверджена, але процес виділення паю на місцевості не завершено (відповідно неможливо й отримати державну реєстрацію на право володіння землею та внести її в Державний земельний кадастр), не варто відкладати похід до чиновників.

Покрокова інструкція:

1. Громадянину необхідно звернутися до органів місцевого самоврядування з документом, що посвідчує право на земельний пай, і заявою про виділення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості), і за результатами розгляду цих документів орган місцевого самоврядування приймає рішення про виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості).

2. Необхідно звернутися до землевпорядної організації для розроблення технічної документації на земельну ділянку. «Проєкт землеустрою про відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов’язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин», – наголошують у міністерстві.

3. Необхідно звернутися до держреєстраторів або нотаріусів для проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку. Для цього заявник подає оригінали документів, необхідних для відповідної реєстрації, та документ, що підтверджує сплату адміністративного збору за державну реєстрацію прав. Власник паю також може звернутися до суду за визначенням додаткового строку на оформлення права власності.

Якщо зараз власник паю або його спадкоємець хоче зареєструвати земельну ділянку, то потрібно замовити документацію із землеустрою на цю ділянку, зареєструвати її у Державному земельному кадастрі і рішенням місцевої ради вона виділяється у приватну власність. Саме по собі виконання землевпорядних робіт нескладне, потребує кілька місяців на реєстрацію ділянки в кадастрі.

І зазвичай вартість цих робіт становить 1,5-2,5 тис грн за ділянку.

У гіршому ж випадку, коли сертифікат на пай втрачено, доведеться пройти через суд. Відповідно до статті 1 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», право спадкоємців на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку за допомогою адвоката.

Якщо сертифікат на право на земельний пай втрачений або загублений, то треба намагатися виготовити його дублікат, для чого слід звернутися до органу, який його видавав (це, як правило, районна державна адміні-страція і дуже зрідка місцева сільська рада) з відповідною заявою, та дати оголошення в місцевій газеті.

Якщо адміністрації та ОТГ із тих або інших причин відмовляються, тоді слід звертатися до суду із позовом про визнання права власності на земельну частку (пай).

Звісно, процедура відновлення документів у цьому випадку розтягнеться в часі та дещо здорожчає за рахунок послуг адвоката та судового збору. Але іншого шляху нема.

Варто серйозно поставитися до оформлення своєї власності.

Аналогічно може діяти і громада. На сьогодні, якщо в населеному пункті є земельні паї, власники яких померли і які ніхто не успадкував, то таку спадщину місцева рада має право через суд визнати відумерлою (майно померлого, яке не переходить до його спадкоємців) та повернути у власність громади. У суді громада має довести, що на землю ніхто не претендує.

Наразі важливою проблемою, яка перешкоджає передачі неуспадкованої землі громаді, є випадки, коли люди подають заяву про прийняття спадщини (йдеться саме про пай), але так і не оформлюють її. Сам факт подачі такої заяви позбавляє можливості визнати спадщину відумерлою, пояснюють юристи. За деякими підрахунками земельні ділянки сільгосппризначення, на які не оформлена спадщина, іноді складають до 15% площі земельного масиву, що загалом по Україні складає біля 1,5 млн гектарів.

Отже, поки є час, потенційним власникам паїв або їх спадкоємцям варто серйозно поставитися до оформлення своєї власності. Адже на тлі активного запровадження ринку землі вони втрачають можливість стати його гравцем. Через чотири роки запрацюють механізми переводу невитребуваних ділянок до комунальної власності. Якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформить право власності на земельну ділянку, то майно буде визнане безхазяйним і його передадуть у комунальну власність. При цьому протягом 7 років із дня державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку, сформовану з невитребуваної земельної частки (паю), забороняється передача її у приватну власність (крім передачі її власнику невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємцям).

Валентин МАРЧУК.

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин