За школу вболівають усі. Кому та які приймати рішення?

6 липня більше півсотні осіб з плакатами та вимогами пікетували Новострілищанську селищну раду. Батьки учнів та вчителі Баковецької ЗОШ I-II ст. виступали проти того, щоб з їхньої школи учнів початкової ланки перевели в Квітневий НВК. Це, на їхню думку, в скорому часі призведе до закриття школи як навчального закладу. Тому пікетувальники висунули вимоги відмінити рішення Новострілищанської селищної ради від 29 червня про створення Баківсько-Квітневого НВК.

На пікет та зустріч запросили й керівника департаменту освіти Львівської ОДА Любомиру Мандзій. Селищна ж рада та селищний голова Галина Козяр мають свої аргументи, чому приймали саме таке рішення: початкову ланку сформувати на базі Квітневого НВК, 5-9 класи - в Баковецькій ЗОШ I-II ст.

Ми ж на сторінках часопису дали можливість представити свої позиції кожній зі сторін. Кожний міг висловити всі аргументи у телефонному або письмовому режимі.

Зеновій Комарницький, директор Баківської ЗОШ I-II ст.:

- У нашій школі навчатиметься 87 дітей. Неодноразово звертався до голови селищної ради з тим, що поки не має потреби проводити таку реорганізацію. На рівні держави ще не проводяться кардинальні реформи, тож і нам варто залишити школи, як вони є. Так, є певний ризик, що бракуватиме грошей. Але це не вихід возити 1-4 класи «Школяриком» до іншої школи. Це ініціатива батьків, ви самі бачили, скільки на пікет зібралося людей. Батьки самі вправі вирішувати, куди віддавати свою дитину на навчання. Зараз ми разом з батьками проводимо ремонт приміщення школи. До 15 серпня ми про це запевнили керівника департаменту Любомиру Мандзій, що проведемо ремонт нового приміщення для учнів Баківської ЗОШ I-II ст. Якщо хочуть реорганізації, то хай приєднують до нашої школи, де навчається 87 дітей, а не до Квітневого. Хто хоче, хай, приєднується до нас. 13 років директор відстоював цю школу, гуртував колектив, а сьогодні йти на такі необдумані кроки? У нас в початковій ланці 45 дітей. Чому більшу кількість дітей везти в іншу школу, а не навпаки? Вибір голови - зберегти школу, де немає дітей? Тому ми прийшли на пікет, щоб відстоювати інтереси батьків та колективу. Так, приміщення нашої школи вже має сто років і ще простоїть стільки. Проте ми дали обіцянку, що до 15 серпня відремонтуємо нове приміщення.

Мар’яна Савицька, мама третьокласниці (за її словами, батьки довірили їй представляти їхні інтереси в цьому питанні):

- Таке переведення необдумане. Я, як мама, переживаю за психологічний та фізичний стан своєї дитини. Адже раннє добирання, нові вчителі, новий колектив – це завжди стрес для маленьких дітей. З навчання діти повертатимуться пізно, тож навіть не матимуть кілька годин, щоб відпочити й підготуватися до нового навчального дня. Ви знаєте, скільки посадкових місць в «Школярику»? Так от, як, скажіть, завезти 45 дітей в автобусі на 26 місць? Доведеться робити два рейси, а отже, діти вставатимуть о 6.30. Ми вважаємо, що порушені соціальні права наших дітей, від батьків ми подали звернення (оригінал його є в Галини Іванівни), це звернення ми також подали в прокуратуру. Хочемо, щоб рішення селищної ради відмінили. Для чого було зачіпати ситуацію, яка ще до травня могла залишатися такою як є? У класах Баковецької школи навчається по 10-16 дітей, до першого класу піде 16 учнів, у той час як у Квітневому працює по 3-6 дітей у класі . Чому більшість дітей довозити до Квітневого, а не навпаки? Якщо до нас не дослухаються, ми знову зберемось на пікет. Можна ж все обговорити, дослухатись до батьків. Давайте будемо дружні, збережемо громаду.

Галина КОЗЯР, селищний голова Новострілищанської селищної ради:

- Своє завдання як голова ради вбачаю у захисті прав та покращенні якості життя всіх жителів, які проживають на території Новострілищанської ОТГ. Однак, скільки людей – стільки і думок. Враховуючи бюджетну резолюцію Уряду на 2018-2020 роки, оприлюднену 14.06.2017 року на Урядовому порталі, в якій йдеться про розподіл освітньої субвенції на 2018 рік, відомо, що буде змінено підхід до розподілу такої субвенції. У 2017 році освітня субвенція розподілена відповідно до педагогічних ставок, а у 2018 році розподілення коштів субвенції залежатиме від кількості учнів та наповненості класів (15 учнів у класі). Тож вивчивши всі позитивні і негативні моменти, провівши зустрічі із вчителями шкіл, а також батьками, Новострілищанська селищна рада прийняла рішення щодо реорганізації Баковецької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів та Квітневого НВК шляхом приєднання у Баковецько-Квітневий НВК із функціонуванням двох навчальних корпусів у двох селах: 1-4 класів у с. Квітневому та 5-9 класів у с. Баківцях, при тому, що учні Баковецької школи навчатимуться у новому приміщенні. Саме таким рішенням Новострілищанської селищної ради передбачено створення якісних умов перебування дітей у школі: окрім підвозу учнів «Школяриком», для учнів молодшої ланки буде забезпечене безкоштовне харчування та денний догляд, дозвілля на гуртках та групах продовженого дня. Крім тього, ми подбали й про педагогічних працівників: прийнято новий штатний розпис, усі працівники обох шкіл були працевлаштовані. Тож ніхто не підлягав звільненню.

Обурення деяких батьків та вчителів вважаю штучним. Зрозуміло, що люди бояться змін. Але не завжди зміни - це погано. Демографічна ситуація у селах безпосередньо впливає на кількість учнів у школах. З с. Квітневого до школи підуть 38 учнів, с. Трибоківців - 32, Баківців - 32, Репехова - 14, Закривця - 3, Бертишева – 20. Учні з різних сіл ходять як до Баківської школи. так і до Квітневого НВК, навіть діти 1-4 класів не навчаються у своєму селі. Кількість учнів на території ОТГ – 262 осіб.

Звичайно, у нас були ще інші можливості. Перше, як зазначила під час свого візиту керівник департаменту освіти Львівської ОДА п. Любомира Мандзій, - створити опорну школа у Нових Стрілищах та дві філії 1-4 класів у с. Баківцях і с. Квітневому. При такій ситуації практично всі вчителі Квітневого НВК та Баківської ЗОШ I-II ст. підлягали б звільненню, а дітей і значно більшу кількість все одно потрібно було б довозити, але цього разу вже до школи в Нових Стрілищах.

Другий шлях – нічого не робити, все залишити так як є. Тоді ми втрачаємо можливість отримати кошти освітньої субвенції, і практично утримання шкіл (в яких наповнюваність класів не відповідатиме урядовим нормам) переходить на фінансування з бюджету Новострілищанської селищної ради. При такій ситуації майже увесь бюджет (сьогодні освіта й так основна стаття видатків громади) йтиме на зарплату вчителям. При цьому ми не харчуватимемо дітей, не робимо жодних ремонтів, відмовимось від гуртків тощо. Яка це тоді якість життя?

Я пригадую свою попередню діяльність як директора школи, коли ми, директори. були як «жебраки», ходили просили, вишукували найменшу можливість залучити кошти чи матеріали для школи. Сьогодні ж у школах Новострілищанської об’єднаної територіальної громади батьки коштів на ремонт класів не здають, директори перестали бути завгоспами. Новострілищанська селищна рада взяла на себе цю сферу відповідальності, все. що потрібно для роботи шкіл, оплачує селищна рада. Тому вважаю, що прийняте селищною радою рішення є потрібним та захищає інтереси всіх, а не лише окремої школи.

Оксана ФРАНКІВ.

Надрукувати