У Жидачеві рятуватимуть місцеві водойми

Штучні водойми міста Жидачева - «озера» Промінь-1 (Комсомольське) та Промінь-2 (Піонерське) міліють на очах, і на то нема ради.

Висихання водойм цілком закономірне в період малої кількості атмосферних опадів, зупинки роботи целюлозно-паперового комбінату, що свого часу живив водою озеро Комсомольське, кажуть у міській раді й розробляють заходи, щоби бодай врятувати цю одну водойму. А долю озера Промінь-2 хай вирішує матінка-природа, бо витрачати ресурси, яких і так обмаль, на порятунок двох озер - це не врятувати жодне, вважають у міській раді.

Натомість окремі громадські активісти, рибалки б’ють на сполох і вбачають у тому, що озеро Піонерське стрімко міліє, провину саме міських урядників, які розпорядилися викопати фільтраційний рів, що, на їх думку, й став причиною відтоку води з цього озера. За словами громадського інспектора з охорони довкілля Андрія Кобетяка, щоб хоч частково врятувати рибу з цього озера, її довелось виловлювати й запускати в іншу водойму. Але риба в Піонерському ще залишається, і як вона перезимує на мілководді - це найбільше непокоїть громадських активістів. Крім цього, висихання озера спричиняє зникнення цілого природного ареалу.

Щоб спростувати закиди громадських активістів та визначити, як рятувати водойми міста, 11 жовтня у міській раді відбувся «круглий стіл». Участь в обговоренні взяли міський голова Володимир Левко, секретар виконкому Ярослав Турченяк, директор міського виробничого управління комунального господарства Володимир Петрінець, начальник Жидачівського управління водного господарства Михайло Козовіта, начальник відділу водних ресурсів Василь Горбай, громадський інспектор з охорони довкілля Андрія Кобетяк, депутат районної ради Микола Шумельда, Володимир Люсак та місцеві рибалки, громадські активісти.

Місто розробляє та втілює заходи, щоб запобігти пересиханню основного озера Промінь-1, що вже стало природною оазою міста, улюбленим місцем відпочинку жидачівців. Проте ці превентивні заходи наразі не дають бажаного результату, зазначив міський голова. «Незважаючи на те, що паперовий комбінат не працює, ми знайшли можливості подати значну кількість води в цю водойму. Після цього рівень води все ж таки знову понизився. Зараз ситуація є більш-менш нормальною. Що ж стосується іншого озера (Піонерського), то там критично пропадала вода. Зустрічалися з рибалками, думали, що в цій ситуації можемо зробити, пропонували частину риби виловити. Але це було складно зробити, й ми відмовились від цього. Були наміри розкопати і створити ями, щоб зберегти воду й рибні запаси, але без конкретних прорахунків фахівців ми вважали, що проводити це недоцільно», - зазначив В. Левко.

«Склалася трагедія на озері Піонерському (Промінь-2): вирито рови, і є певна підозра, що туди зійшла вода з озера. Рибу місцеві люди частково виловили для своїх потреб (навіть продавали на ринку), та завдяки небайдужим рибалкам частину риби все-таки вдалося переселити в іншу водойму. Піонерське стало мертвим. Недавно там побачили мертвого лебедя. З Піонерського зникла щука, короп, лин, вся хижа риба. Чому так сталося? Як відновити цю екосистему?», - запитував А. Кобетяк.

«Так розумію, що всю проблему вбачають у дамбі. Основна мета цієї дамби — захищати озеро від забруднення поверхневих вод. Санітарні норми, водне законодавство, якими ми керувалися, впроваджуючи цей проект, забороняють скидати поверхневі стоки (значна кількість яких – фекалії) безпосередньо в озеро. Ця дамба і канал не є причиною осушення озера», - зазначив Я. Турченяк. - Якщо ви спробуєте знайти дно озера, то ви його не знайдете — це фекальні стоки, які накопичувались десятиліттями й заболочують озеро. Щоб водойма не перетворилась у біовідстійник, вирішено відмежувати озеро дамбою та каналом. Ми відсікли болото, зробили частину тих заходів, що зобов’язані були провести. Посушливість — це більша проблема, ніж нам сьогодні здається. Пов'язувати міління озера із санітарними заходами - це помилкова думка. Стався природній дисбаланс, і нам треба думати, як діяти далі», - додав Я. Турченяк.

Збирати «круглий стіл» і шукати поради потрібно було перед проблемою, а не постфактум, парирував А. Кобетяк. «Якби ми цього року не врятували Комсомольське, то ми б зараз збирали «круглий стіл» вже по двох озерах», - заперечив йому Микола Шумельда.

«Дамба не вплинула на рівень води в озері. На Львівщині спостерігається проблема з водою. На це впливає ряд факторів, серед яких - мала кількість зимових опадів. Нижче рівня 1 м 40 см наша рейка ніколи не була. Чим нижчий рівень ріки, тим нижче падає рівень ґрунтових вод. Немає запасу ґрунтових вод, і навіть дощі, що випадають останнім часом, не можуть цьому зарадити. Питання води скоро постане питанням номер один», - зазначив Михайло Козовіта.

Не розраховувати на комбінат, а провести відповідні розрахунки і шукати реальні шляхи вирішення, навіть пробуривши свердловини. Не варто необдумано проводити розчистку Піонерського, бо можна ненароком збільшити його фільтрацію і, врешті, втратити водойму, радить фахівець управління водного господарства.

«На маловоддя, що спостерігається останніми роками, наклався ряд факторів. Основним регулятором рівня ґрунтових вод є зимові опади. Кількість опадів у зимовий період склала лише 20% до норми. Наш основний регулятор — це ріка Дністер. За останніх 5-6 років межовий рівень (найнижчий рівень за часи спостереження) ми мали 1,90, за останніх 2 роки він опустився ще на 1 м. Відповідно ріка стягнула всі водні артерії, притоки. Озера Піонерське, Комсомольське не мають джерел наповнення. Вони є на першій заплавній терасі ріки Стрий. Вплив ріки безпосередній. Рівень ріки Стрий впав приблизно на 60-70 см. Канал, викопаний біля озера Піонерського, лише показав реальний рівень ґрунтових вод. Він не міг стягнути такого озера. Навіть без цього каналу тенденція міління озера продовжилась би», - висловив свої міркування Василь Горбай.

Володимир Люсак також вважає, що закачування води не вирішить проблему з озерами, треба розробляти більш дієві заходи. Також порадив, щоб зберегти рибні запаси, викопати зимувальні ями.

Всі присутні погодились, що потрібно провести гідрологічні розрахунки, відповідні дослідження, врахувати тенденції, що відбуваються у природі, щоб бачити алгоритм подальших дій щодо збереження міських водойм.

Заходами, розробленими в міській раді, вже частково проведено очистку Комсомольського озера, Гребного каналу, ведеться їх благоустрій. У перспективі вбачається зменшення дзеркала води Піонерського озера з облаштуванням зеленої зони, що екологічною стежкою з’єднуватиметься з горою Базиївка, утворюючи один комплекс.

Проте ніхто не знає, які корективи внесе природа й що буде із запасами води, в яких вже сьогодні відчуваємо нестачу.

Оксана ФРАНКІВ.

Надрукувати