Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

У Нових Стрілищах урочисто перепоховали останки загиблих повстанців

За християнським звичаєм та з військовими почестями у Нових Стрілищах перепоховали останки двох невідомих повстанців - учасників національно-визвольної боротьби 40-50-х років минулого століття.

 

21 серпня у храмі Успіння Пресвятої Богородиці відбувся чин похорону, який відправив парох селища о. Василь Прищ. Віддати останню шану полеглим приїхали голова Львівської ОДА Олег Синютка, заступник директора департаменту інформаційної діяльності та комунікації з громадськістю Марія Вагіла, перший заступник голови РДА Василь Татарин, заступник голови районної ради Ігор Лалак, керівник БФ «Добре серце», народний депутат України V скликання Олег Канівець, селищний голова Галина Козяр, директор КП ЛОР «Доля» Святослав Шеремета, представники Буської станиці львівського крайового братства ОУН-УПА, представник Жидачівського районового Братства ОУН-УПА, політв'язень, дослідник визвольного руху на Жидачівщині Олексій Данилишин, жителі Новострілищанської об'єднаної територіальної громади.

 

Останки убієнних відспівували у церкві, у почесній варті стояли курсанти академії сухопутних військ України та військові ре конструктори, учасники боївки «СС «Галичина».

«Сьогодні ми перепоховаємо останки героїв, які наближали день Незалежності України. Бог знає Україна пам’ятає. В Італії на військовій могилі написано такі слова: «Ми тут спочиваємо ваші брати. Ми тут впали, щоб ви встали, ми померли, щоб ви жили, ми відійшли, щоб ви прийшли. Ми в могилу зійшли, щоб вас до життя піднести». Багато героїв українського народу окропили землю своєю кров'ю. Вони до нас взивають, як свого часу взивали герої макавейського народу (перша книга Макавеїв, 3 глава, 43 вірш): підіймім наш народ з його занепаду, воюймо за наш народ і святині. Бо ліпше нам у бою вмерти, ніж споглядати на злидні нашого народу і нашої святині». Таким принципам слідували герої визвольних змагань, загиблі герої Небесної Сотні, слідують наші військові, волонтери на Донбасі», - зазначив у своєму зверненні до громади о. Василь.

Після Богослужіння за упокійними велелюдна процесія з хоругвами, національними прапорами та прапорами УПА у супроводі почесної варти курсантів Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, духового оркестру вирушила до кладовища. Останню дорогу борців за Незалежність України діти встеляли пелюстками квітів.

Через довгі роки прах наших захисників, їхні душі сьогодні гідно пошановані й можуть спочити у спокої, зазначила селищний голова Галина Козяр.

Символічно, що перепоховання відбулося напередодні 25-ї річниці Незалежності України. Це як чергове нагадування того, що не простою ціною дістались нам воля й незалежність, а подальша доля молодої держави в руках кожного з нас. Директор комунального підприємства Львівської обласної ради з питань здійснення пошуку поховань учасників національно-визвольних змагань та жертв воєн, депортації та політичних репресій «Доля» Святослав Шеремета розповів про пошукові організаційні роботи, пов’язані з віднайденням та перепохованням останків полеглих воїнів. Про місце поховання їх було відоме жителям селища. Але щоб впевнитись, чи справді в полі спочивають останки повстанців, а якщо так, то гідно вшанувати їхню пам'ять, житель селища Степан Гладкий звернувся до місцевої ради та меморіального пошукового підприємства Львівської обласної ради “Доля”. Святослав Шеремета закликав людей й надалі повідомляти про можливі місця захоронення учасників національно-визвольних змагань, щоб наші полеглі герої були гідно пошановані. Подякував за сприяння у пошукових та організаційних роботах жителям громади, селищному голові, військовим, голові ЛОДА й передав вітання від Володимира В'ятровича працівникам підприємства «Доля». «Ми не войовнича нація, ми нація добра, сили духу, й пустити ворога на нашу землю ми не дамо, до останнього станемо на її захист», - зазначив у виступі Мар'ян Длугош, голова Буської станиці львівського крайового братства ОУН-УПА та зачитав авторського вірша.

«У скарбниці кожного державного народу є його історична пам’ять. Пам'ять відібрана нашими ворогами, нищились могили наших героїв, їх називали ворогами. Але не змогли зупинити дух нації. Безсмертна та нація, яка народжує своїх героїв, і вічний той народ, який пам’ятає їхні імена. Наша жидачівська земля також пожертвувала на вівтар свободи життя своїх синів. Зі зброєю в руках у 40-50-х роках 20 ст. загинуло 2028 осіб, а сьогодні цей перелік поповнився. Селище Нові Стрілища славне своєю історією, воно породило багато видатних осіб, серед яких Микола Лебедь. Майже сотня осіб зі Старих та Нових Стрілищ загинули зі зброєю в руках на полі бою, на полі слави, 50 осіб арештовано за співпрацю з ОУН-УПА, 300 осіб виселено в Сибір. А загалом із району із 113 населених пунктів арештовано 1680 осіб, 3700 осіб депортовано, більшість із них так і не повернулись в Україну. Ось така сумна, але жертовна історія нашого краю. Вони віддали своє життя за те, щоб ми будували Україну. На жаль, ми не зуміли ще цього зробити, ми досі блукаємо по пустелі. Але наша молодь побудує нову Україну», - звернувся до присутніх Олексій Данилишин.

Ансамбль працівників Народних домів Кнісела, Бертишева, Орішківців виконав пісні «Ми зродились із крові народу», «Спіть, хлопці, спіть», а ансамбль вчителів Новострілищанської ЗОШ I-III ст. -«Помолюся тихо», «Йти до бою вояки УПА». До братської могили, де спочиватимуть й останки невідомих воїнів, поклали вінок та запалили лампадки пам'яті. Поминальне дійство завершилось виконанням повстанських пісень.

Оксана ФРАНКІВ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин