Герої не вмирають. У Ходорові відкрили пам’ятник Роману Точину

17 липня після Богослужінь у храмах м. Ходорова, незважаючи на дощову погоду, сотні людей вирушили на центральну алею міського кладовища до могили похороненого 23 лютого 2014 року Героя України, Героя Небесної Сотні Романа Точина.

Вшанувати пам’ять Героя у м. Ходорові зібралися його рідні, побратими по Майдану, представники родин Героїв Небесної Сотні Львівщини та Івано-Франківщини, громадських організацій району, Львівщини і України, місцевої громади, духовенства, обласної і районної влади: голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка, директор департаменту соціального захисту населення Львівської ОДА Василь Мартиняк, керівник Центру моніторингу соціальних програм та контролю за призначенням і виплатою допомог Львівської обласної ради Андрій Корнат, голова Жидачівської РДА Олександр Пітула, голова районної ради Ігор Кос, міський голова м. Ходорова Олег Коцовський, скульптор, заслужений діяч мистецтв України Василь Ярич та ін.

 

Все цієї недільної днини було якось трохи містично. Тільки розпочалось Богослужіння, як небо затягнули синьо-чорні хмари. Ведуча церемонії відкриття і освячення пам’ятника Герою України, заступник міського голови м. Ходорова Ольга Мельник висловила слова вдячності від мешканців громади рідним Героя й всім тим, хто допоміг у створенні та спорудженні надгробного пам’ятника, а сьогодні прийшов, щоб вклонитися могилі Романа Точина. Під звуки духовного Гімну України „Боже великий, єдиний, нам Україну храни” і дощу, який полився з неба, освячення пам’ятника провели представники духовенства - декан Ходорівський Мар’ян Черепанич та настоятель храму св. Ольги і Володимира о. Тарас Гриців.

 

Голова Львівської ОДА Олег Синютка у своєму виступі біля могили Героя України, Героя Небесної Сотні Романа Точина звернувся до його матері, дружини і дочок зі словами підтримки, великої шани і гордості за те, що дали Україні такого Героя: «Цей дощ, що нині йде з неба, - то вже не сльози рідних, які вони виплакали за більш як два роки. Це, найімовірніше, нагадування всім нам про ті випробування, які постали перед кожним сьогодні».

Біля могили Героя Небесної Сотні линула зворушлива мелодія „Пливе кача...”. А далі звучали слова підтримки, подяки, захоплення та вдячності.

Виступив народний депутат України Андрій Кіт, який говорив про те, що нам треба жити так, як хотіли ці хлопці з Небесної Сотні. Мама Героя Леся Точин щирими, теплими й зворушливими словами згадувала про свого сина, яким дуже гордиться. У три з половиною рочки Роман залишився без батька. Мама згадала про великий букет троянд, який приніс їй син Роман, щоб привітати із днем народження, і ті червоні троянди назавжди залишилися для неї свідченням великої синівської любові. Романа любили й шанували, в нього були „золоті руки”, але вона його не могла зупинити, залишити вдома, він мав бути там, на Майдані, у перших лавах борців за волю України.

Про Героя, який загинув, щоб ми жили і пам’ятали, говорили голова Жидачівської РДА Олександр Пітула, голова районної ради Ігор Кос, представниця Всеукраїнської громадської організації “Родина Героїв Небесної Сотні” Леся Сеник, побратим Романа Точина, кавалер ордена „За мужність” ІІІ ступеня Роман Тітик, який просив народного депутата Андрія Кота передати «привіт» всім тим, хто сидить у Верховній Раді і вже забув, якою ціною дісталася перемога.

Зворушливо про Героя говорила директор Ходорівської загальноосвітньої школи №3 імені Романа Точина – Любов Мільовська. Про монументальну композицію розповів автор і творець пам’ятника Василь Ярич. Біля могили Романа Точина лунали пісні про Майдан і про Україну у виконанні народної хорової капели „Мрія” та народного вокального ансамблю „Діброва” Палацу культури м. Ходорова.

А коли завершальне слово виголосила ведуча Ольга Мельник і пролунало «Героям Слава!», небо тричі відсалютувало громом. Містика...

Вшанування пам’яті Романа Точина продовжилося відвіданням Ходорівської загальноосвітньої школи № 3 імені Романа Точина, на фасаді якої 22 лютого 2015 року урочисто відкрили меморіальну дошку на честь Героя, а у приміщенні навчального закладу – кімнату-музей Героя Небесної Сотні Романа Точина. Серед тих, хто ознайомлювався з експозицією, були голова Львівської ОДА Олег Синютка, народний депутат України Андрій Кіт.

Голову Львівської ОДА зацікавила розповідь про історичне минуле школи, де у період ЗУНР та УНР була розміщена Начальна Команда Української Галицької Армії й урядові установи ЗУНР. На початку 1919 року в приміщенні теперішньої Ходорівської школи № 3 відбувалися міжнародні переговори за участю Президента ЗУНР Євгена Петрушевича, Головного отамана й голови Директорії УНР Симона Петлюри з військовими й політичними лідерами країн Європи та Америки, в основі яких була майбутня доля Української державності. Делегація ЗУНР під час переговорів не погодилася на умови перемир’я, за якими польській стороні мали бути залишені найбільші на той час у світі нафтові родовища у передгір’ях Карпат. На жаль, тоді переважаючі ворожі сили розшматували Україну, але вона відродилася й сьогодні мужньо захищає свою незалежність і територіальну цілісність від російської агресії.

Олег Синютка запропонував продумати, яким чином можна зберегти й закарбувати в пам’яті для сучасників цю важливу історичну подію, що відбувалася в приміщенні школи, яка тепер носить ім’я Героя Небесної Сотні.

Андрій Данилець,

Олексій Хемій.

Надрукувати