Локальна історія. Історія, яку варто зберегти, щоб знати

Десяток сіл, півсотні записаних спогадів, сотні рідкісних, маловідомих світлин – це лише дещиця з того, що вдалося опрацювати та зібрати на Жидачівщині історикам, волонтерам у рамках проекту «Локальна історія», яку впроваджує Українська Галицька Асамблея.

1 червня у Жидачівській районній центральній бібліотеці відбулась презентація цього великого проекту, присвяченого історії Галичини, невід’ємною частиною якої є і наш район, для директорів Народних домів Жидачівщини.

Про те, які цікаві, маловідомі, а в більшості невідомі факти вдалося віднайти і як долучитися, стати учасником написання історії свого села, селища, міста, розповіли кандидат історичних наук Віталій Ляско, науковий консультант Юрій Пуківський та громадський діяч, депутат районної ради Володимир Гаврон.

«Проект Локальна історія» покликаний вивчати нашу історії не лише через архіви, глобальні події, але через призму маленьких містечок і сіл, через призму звичайних людей. Основний метод, якими ми оперуємо у своїх дослідженнях, – це метод усної історії (ніхто краще не розповість про події, що тут відбувалися, аніж людина, яка їх пережила), опитуючи старожилів. Дотримуємось однієї хронологічної межі до 1940-х років.

Другий важливий момент – це збереження, копіювання старих світлин. Ще одна важлива складова проекту – суспільно-просвітницька. Часто нашу історії трактують як нещасну, стражденну. Складається таке враження, що ми були народом бездержавним, без власних сил і власної культури. Натомість історія локальна показує, що це насправді не так. Якщо ми повернемося у міжвоєнний період, бачимо, що в цей нелегкий час відбувається формування громадянського суспільства, про яке говорять сьогодні», - веде мову В. Ляско.

Проект «Локальна історія» розпочав свою роботу з кінця 2013 року. На цей час досліджено 113 сіл, опитано та записано 13206 осіб, зібрано, відскановано 4866 світлин.

У цьому році з квітня учасники проекту доволі активно й плідно працюють у нашому районі. Як зазначили Віталій та Володя, вони відчувають сприяння громад, а ще очікують, що до цієї роботи долучаться й керівники Народних домів, бібліотекарі, вчителі історії. Як з приємністю відзначив Віталій, на Жидачівщині живе багато людей, старожилів, які готові розповідати, ділитися пережитим. «В одному селі не раз доводиться записувати по 8-9 осіб за день», - каже Віталій. Зібраний обсяг інформації опрацьовується й завантажується на Інтернет-портал www.localhistory.org.ua.

Долучитись до цієї надзвичайно цікавої роботи, зробити історію свого села цікавою й відомою може кожен. Тож, якщо маєте цікаву інформацію з історії свого роду, знаєте старожилів, які готові поділитися спогадами свого життя, телефонуйте на моб. 0972608678 (Володимир Гаврон) або в редакцію часопису за тел: 31-189, 31-401 чи пишіть на нашу адресу: м. Жидачів, вул. Чайковського,1.

Оксана ФРАНКІВ.

Надрукувати