Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Кілька діб жителі Дуліб безперервно протестували проти свиноферми у їхньому селі і, схоже, перемогли

17 березня без попереднього узгодження та повідомлення селян, місцевої влади, нехтуючи попередньою забороною жителів Дуліб не перетворювати приміщення колишньої ферми у свинокомплекс, новий власник все ж завіз більш як півтисячі поросят. Таке нечуване нахабство підняло у селі хвилю протесту, яка вилилась у кількадобові чергування та, зрештою, перекриття дороги Нові Стрілища – Ходорів у с. Дулібах.

 

18 березня дулібівчани перерили ґрунтову дорогу, що веде на територію колишньої ферми, й дві доби не пускали туди жодного транспорту, не даючи таким чином завезти у викуплені корівники нове поголів’я свиней та корми для вже доставлених поросят. Коли ж зрозуміли, що на їхні вимоги не поспішають реагувати, то 21 березня перекрили автомобільну дорогу. не пропускаючи жодного автотранспорту, окрім карет «швидкої допомоги». За дотриманням громадського порядку стежили працівники Жидачівського відділення поліції разом із начальником Василем Черепущаком.

 

Впродовж суботи-неділі на місце конфлікту приїжджав перший заступник голови Жидачівської РДА Василь Татарин. У суботу приїжджав і народний депутат Андрій Кіт, який обіцяв вивчити ситуацію. Всі ці дні з людьми перебував депутат Львівської обласної ради Андрій Чад. На поступки не йшли ні жителі Дуліб, ні дирекція Ходорівського м’ясокомбінату. Як виявилось, саме вони викупили приміщення колишньої ферми та мали намір використовувати її для утримання й відгодівлі свиней. Селяни вимагали вивезти завезене напередодні поголів’я молодняка поросят, а дирекція м’ясокомбінату намагалась довести, що їхня діяльність є законною й думка селян їх не обходить. Дулібівчани натомість приготувались до тривалого протистояння: перекопали дорогу, вели цілодобове чергування на під’їзді до території колишньої ферми. До акції протесту долучилися всі від малого до старого, розробили графік чергувань, організували підвезення гарячого чаю. У п'ятницю навіть Хресну дорогу священикові довелося служити на місці пікету, бо в церкві не було ні душі.

У понеділок, 21 березня, до протестувальників, які перекрили вже автодорогу, обіцяли приїхати представники обласної та районної влади. Обурені селяни чекали з самого ранку до другої години дня. «Ось яке ставлення до людей, обіцяли з восьмої ранку приїхати, а й дотепер нікого нема. Але як так далі піде, то ми вийдемо й перекриємо трасу на Рогатин», - обурювалися протестувальники.

Люди були роздратовані й розчаровані тим, що на їхні вимоги не поспішають реагувати представники влади, але наміру поступатися ні в кого з присутніх не було.

Поки чекали на приїзд представників Львівської ОДА та Жидачівської РДА, поспілкувалися з жителями села, щоб зрозуміти, чому вони так категорично виступають проти відкриття у Дулібах свиноферми чи свинокомплексу.

Як з’ясувалось, приміщення колишніх корівників викуплено кілька років тому. Яку діяльність вестиме там новий власник, ніхто не знав аж донедавна. Як розповіли селяни, а згодом підтвердив і сільський голова Отиневич Степан Грицило, 13 січня цього року директор Ходорівського м’ясокомбінату Дмитро Матвійко зустрівся з депутатами, жителями села з приводу подальшої діяльності на території колишньої ферми. На цій зустрічі дулібівчани поставили чітку умову не використовувати ці приміщення ні для утримання і відгодівлі свиней, ані курей. Наступна зустріч, як пообіцяв селянам Дмитро Степанович, мала відбутися у лютому. Натомість 17 березня люди стали свідками того, як фура за фурою на територію ферми почали завозити поросят. За словами директора м’ясокомбінату, в той день було завезено пробну партію 560 особин та комбікорми. Ніхто на територію ферми жителів села не пропустив, натомість виставили охорону. Довго не думаючи, дулібівчани перекопали дорогу до ферми й зібралися на пікет, що затягнувся аж до понеділка, 21 березня.

- Місцева влада попередньо була поінформована про такі дії власника приміщень на території колишньої ферми? - поцікавились у сільського голови.

- Сільська рада не була поінформована. Землі знаходяться за межами населеного пункту, розпоряджається ними район.

Після того, як почали поширювати чутки про те, що сюди хочуть завозити свиней, я з депутатами сільської ради запросили представників м’ясокомбінату, декілька людей з громади на зустріч. Зустріч була в Отиневицькій сільській раді 13 січня. На цій зустрічі директор м’ясокомбінату казав, що швидше за все ми будемо запускати свинокомплекс. Люди тоді йому сказали, що категорично проти свинокомплексу й птахоферми. «Все одно я ще матиму з вами зустріч, доопрацюємо всю документацію й проведемо ще одну зустріч з громадою, будемо вести переговори», - така була відповідь. Так дотепер не було ніяких переговорів. Вони завезли, народ обурився й вийшов на вулицю. Переговорів не було, ніякого сходу села не було, як обіцялося. Люди сказали чітке своє рішення: забрати свинокомплекс з нашого села. Навіть слухати не хочуть про якісь переговори, - зазначив Степан Грицило.

Як з’ясувалося під час спілкування з протестувальниками, жителі села не хочуть свинокомплексу не тому, що не переносять запаху свиней, хоча останній їм дошкуляє, бо затягує з сусіднього села Ліщина, де вже кілька років працює свиноферма. Селяни вказують на те, що приміщення колишньої ферми у Дулібах дуже близько від житлової забудови та школи, не дотримано санітарних норм, на фермі немає води. Також селян хвилює питання, куди б викидали відходи від діяльності свинокомплексу, адже, за чутками, тут планувалася відгодівля 11600 особин. Жодні слова про те, що всі погоджувальні документи у власників є, що від діяльності ферми буде більше користі, ніж шкоди, не заспокоювали людей.

У понеділок в обідню пору до селян таки приїхав перший заступник голови Львівської ОДА Ростислав Замлинський, а разом із ним перший заступник голови Жидачівської РДА Василь Татарин, голова районної ради Ігор Кос, керівники екологічної інспекції та департаменту екології та природних ресурсів, а також директор ТОВ «Ходорівський м’ясокомбінат» Дмитро Матвійко.

Жителі села розповіли представнику Львівської ОДА про суть справи, що змусило їх вдатися до таких кардинальних заходів, й висунули вимогу: вивезти поголів’я свиней із приміщення колишнього корівника. «Діалог може бути лише в тому випадку, якщо всіх свиней звідси заберуть. Велика рогата худоба, коні, кози, склади можуть там бути, але тільки не свині», - зауважили селяни. Також люди скаржились Ростиславу Замлинському, що начебто нові власники будівель на колишній фермі їх не пускають на їхні ж поля, не дозволяють ловити рибу в ставі поблизу ферми. «Людей гонять, дітей гонять, ставлення хамське, яке тоді може бути наше ставлення до них», - зауважила п. Ольга.

Як зазначив керівник департаменту, у власників немає дозволів на викиди. За відсутність такого дозволу керівника притягнуто до адміністративної відповідальності, додав і керівник екологічної інспекції. Він також повідомив, що в разі звернення громади до екологічної інспекції вони проведуть перевірку господарюючого суб'єкта навіть під контролем самої громади, якщо на це буде потреба.

Як запевнив перший заступник голови ЛОДА, обласна адміністрація видасть доручення про перевірку наявності всіх документів у власника викуплених приміщень.

Присутній на зустрічі директор м'ясокомбінату визнав свою помилку в тому, що попри обіцянку приїхати на зустріч з жителями села він її не дотримав. «Щодо приміщень, то так, справді, ми їх придбали: одну частину в однієї особи, інші частки - в громади. Громаді було виплачено за це кошти, якщо не помиляюсь, то 30 осіб отримали за це кошти, і громада добре про це знає. Громада знала, що ми купляємо, громада знала, чим ми займаємось. Ми за цей період виготовляли документацію, зокрема і на зменшення санітарної зони до тої кількості поголів’я, яке дозволено, а не до тої кількості, що хотіли ми. Щодо складів, то такої обіцянки не було. Минулого року ми ще не визначились із тим, чим будемо тут займатися, ми купили ці приміщення, тому що нам по логістиці вигідно. Документацію ми виготовили, наша помилка, що ми не зустрілись із громадою. Але більшість людей знала, для чого використовуватимуться приміщення.

Нині ми зрозуміли, що немає перспектив для розвитку свинокомплексу. Немає перспектив в першу чергу через відсутність води. 17 березня завезли експериментальну партію. Ми побачили, що комплекс перспективи там не має, все. Ніякого будівництва ми там вести уже не будемо», - пояснював ситуацію Дмитро Матвійко.

Люди нічого не хотіли чути, їх цікавило одне: коли власник забере свиней. Коли ж Дмитро Степанович сказав, що зможе це зробити не раніше 15 червня, люди підняли галас. Щоб заспокоїти селян, директор м'ясокомбінату зазначив, що вони переробляють детальний план території і залишають за собою лише землю для обслуговування приміщень. «Ми вже нічого не будемо забудовувати, хоча за проектом там передбачене будівництво», - казав Дмитро Степанович, намагаючись хоч якось випросити в людей час для відгодівлі завезених 560 свиней. Та люди не хотіли чути жодних обіцянок, окрім однієї — вивезти поросят. В іншому разі вони й далі стоятимуть у пікеті.

Перемовини з перервою тривали дуже довго. Як розповіли жителі села, ввечері до них приїжджав і голова РДА Олександр Пітула, який перебуває у відпустці. Лише після півночі пікетувальники та представники влади знайшли компроміс і вихід із ситуації. Як поінформували редакцію часопису дулібівчани, директор м'ясокомбінату пообіцяв до п'ятниці, 25 березня, вивезти поголів'я свиней.

Таку обіцянку люди почули також від заступника ЛОДА, керівництва Жидачівської РДА. Як повідомив сільський голова, 23 березня селяни продовжують нести варту на дорозі, що веде до колишньої ферми, й не підуть звідти, доки не переконаються у тому, що обіцяне виконають. 22 березня до Отиневицької сільської ради телефонували від дирекції м’ясокомбінату й запевнили, що мають намір таки вивезти поголів’я поросят, хай громада не хвилюється.

Як тільки люди отримають повідомлення про те, що м’ясокомбінат готовий вивезти поголів’я свиней, селяни відновлять перекопану ділянку дороги.

Оксана ФРАНКІВ.

P.S.

Якщо конфлікт в Дулібах ніби вирішився, то конфлікт у Чертіжі, схоже, тільки розгоряється. До редакції часопису з відкритим листом звернулися мешканці сіл Тернавки, Чертіжа та Дубравки, які «обурені повідомленням у газеті «Новий час» про початок процедури розгляду відведення земельних ділянок для розміщення свинокомплексів в урочищах «Помірки» та «Вище Вільшанецького».

«Промислове тваринництво, якого, як вогню, боїться цивілізована Європа і яке активно розгорнула «Даноша» на наших теренах, накоїло уже немало лиха. Страшний сморід, забруднені сечею річки, ставки, отруєна риба, засохлі дерева, які перестали плодоносити, неврахування рози вітрів, які переважно дмуть на населені пункти, – ось неповний перелік того, що несе нам бездумне вторгнення в екосистему нашого краю.

Як відомо, у нас є величезні запаси прісних і мінеральних вод. Свиноферма, яку планується будувати «Вище Вільшанецького», знаходиться від розробленого родовища десь на відстані 0,5-1 км. Це ж яким варваром треба бути, щоб допустити знищення такого неоціненного багатства!»

У наступному номері журналісти «Нового часу» спробують вникнути у проблему, яка визріла на території Чертізької сільської ради, і подати об’єктивну інформацію. Читайте у наступному номері.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин