Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Про право на пільговий проїзд інвалідів I та II груп

Доброго дня, шановна редакціє! Змушений до вас звернутися за роз’ясненням: чи мають право пільгового проїзду в громадському транспорті (автобусах) інваліди I-II груп?

У попередніх номерах газети була публікація відносно права на пільговий проїзд згідно із законом від 28.12.2014 р. №76-VIII, де вказано, що право на пільговий проїзд інваліди I та II груп мають з 1 червня 2015 року.

Однак на собі відчув і був очевидцем, як водій автобуса Новий Розділ – Жидачів –Стрий висадив з автобуса жінку-інваліда II групи, яка відмовлялась оплачувати 100% вартості проїзду. Я втрутився у цей спір і заступився за неї. На мою вимогу водій в грубій формі показав документ, на якому перечислені категорії пасажирів, які мають право пільгового проїзду відповідно до постанови КМУ від 1995 року. У ній вказано, що право пільгового проїзду мають інваліди зазначених груп лише з 15 вересня по 15 березня.

«Хіба ця постанова не відмінена?» - запитує наш читач і наводить приклад того, що на маршруті Стрий – Жидачів у автобусах Стрийського АТП вивішено список категорій осіб, які мають право пільгового проїзду, де вказані й інваліди I та II груп.

«Виникає запитання, чому в автобусах Стрийського АТП діє закон з 1 червня 2015 року, а у Жидачівського АТП – ні? Що це – байдужість, невігластво чи мародерство відносно інвалідів?» - запитує наш читач Михайло Васевич із с. Заріччя, інвалід II групи.

За роз’ясненнями ми звернулися до головного спеціаліста персоніфікованого обліку управління соціального захисту Ірини Булат.

- Закон України говорить одне, постанова доповнює його дещо іншим. Проте закони мають вищу юридичну силу. Зміни до ЗУ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28 грудня 2014 року стосувалися й до пільгового проїзду громадян. Ним було ліквідовано пільговий проїзд цілій низці пільгових категорій громадян з 1 червня цього року. Були зміни й до закону, що стосується захисту прав інвалідів. Зокрема внесено зміни до ст. 38-1 ЗУ «Про соціальну захищеність інвалідів України».

Законом від 28 грудня 2014 року вилучено слово “приміські” у ст. 38-1 і вилучено III групу інвалідності, залишивши право для інвалідів I та II груп. Тож у новій редакції перший абзац ст. 38-1 звучить так: «Інваліди I та II групи, діти-інваліди та особи, які супроводжують інвалідів I групи або дітей-інвалідів (не більше однієї особи, яка супроводжує інваліда I групи або дитину-інваліда), мають право на безплатний проїзд у пасажирському міському транспорті (крім таксі). Вилучено слово “приміський”. У міському транспорті пільга на безоплатний проїзд дійсна цілий рік.

Зміни стосуються лише абзацу першого ст. 38-1, абзац другий залишається без змін: «Інваліди, діти-інваліди та особи, які супроводжують інвалідів першої групи або дітей-інвалідів (не більше однієї особи, яка супроводжує інваліда або дитину-інваліда), мають право на 50-відсоткову знижку вартості проїзду на внутрішніх лініях (маршрутах) повітряного, залізничного, річкового та автомобільного транспорту в період з 1 жовтня по 15 травня». Ця норма, як бачимо, не змінилась.

- Тобто під поняттям «внутрішній транспорт» входить міжміський, приміський, міський?

- Так. Але це з 1 жовтня по 15 травня.

- Інваліди не залежно від груп мають право з 1 жовтня користуватись 50% знижкою на пільговий проїзд?

- Саме так. Але є ще постанова Кабінету Міністрів України від 1993 року, про яку тільки тепер згадали, якою ми не користувалися, відповідно бюджетні виплати через казначейство не проводили. Постанова регулює безоплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування (це постанови КМУ № 354 і 555.) Інваліди й пенсіонери за віком мають право на безоплатний проїзд у міському пасажирському транспорті загального користування (крім метрополітену та таксі) та приміських маршрутах. Хоча в законі від 28 грудня 2014 року слово «приміські маршрути» вилучено.

- Тож як тепер визначити, на чиєму боці правда?

- Чекаємо офіційних роз’яснень. Наскільки відомо з новин, що передають слова міністра Розенка, готується програма адресної допомоги, що компенсуватиме пільговий проїзд тим категоріям, які мають на це право. Коли така програма буде введена, ми не знаємо. Як зараз робити? Ми провели роботу з жидачівськими та стрийськими перевізниками. Дуже багато скарг до нас надходять на дії стрийського перевізника, зокрема на маршрут Стрий-Жидачів через Лисятичі. Це є приміський маршрут, який мав би обслуговувати інвалідів та пенсіонерів за віком, але перевізник цього не робить. Ми до них телефонували, директор у різкій формі нам повідомив, що ви нас не фінансуєте, нас фінансує Стрий. Але це не має значення, де проживає пенсіонер чи пільговик, він може на всій території України скористатись своїм правом пільгового проїзду.

Як запевнили нас у Жидачівському АТП, у них такі роз'яснення висять.

Приміських маршрутів на території Жидачівщини не так багато. В основному їздять міжміські маршрути. Крім цього, через припис прокуратури у нас змінено договір з перевізниками, адже міжміські маршрути не мають права перевозити в режимі приміських.

Управління соціального захисту відшкодовує за пільговий проїзд громадян, яким залишено право безкоштовного проїзду. Станом на серпень нараховано за послуги з пільгового перевезення пасажирів 156 тис грн. Профінансовано понад 91 тис грн. Потреба в коштах на компенсацію проїзд за цей рік - 281 тис. гривень.

Пільговики мають право скористатись послугами приміських маршрутів. Управління соціального захисту подає перелік маршрутів, які обслуговує Жидачівське АТП, але можливо курсують маршрутки інших перевізників, про яких ми не знаємо. Тож громадяни також можуть користуватись їхніми послугами:

Стрий – Кути, Стрий – Лисятичі, Жидачів – Молодинче, Подорожне – Жидачів – Лівчиці, Ходорів – Пісочне, Жидачів – Городище, Львів – Поршна через Малечковичі, Жидачів – Покрівці, Жидачів – Бережниця – Рогізно – Жидачів.

Оксана ФРАНКІВ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин