Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Приватний будинок чи культова споруда?

У Жидачеві вже більш як двадцять років мирно співіснують та розвиваються різні релігійні конфесії. Є у місті окрім, греко-католицької громади, православна, римо-католицька; впорядкування на території своїх поховань веде іудейська громада. Відкрито провадять свою діяльність такі релігійні групи як свідки Єгови, п’ятидесятники. Кількість релігійних згромаджень у місті достеменно невідома, оскільки міська рада не веде такого реєстру, зазначили в мерії. За всі останні роки спорів, конфліктів на релігійному ґрунті у місті не виникало. До останнього часу.

Напруга в Жидачеві почала зростати між, очевидно, прихильниками та противниками будівництва начебто православної церкви московського патріархату. Як стверджують деякі мешканці міста, спорудження такої церкви вже не один рік ведеться по вулиці Шашкевича, 20.

Якщо для більшості жидачівців уже давно не секрет, що будується православна церква саме московського патріархату, то, за офіційними документами, що наявні в міській раді, на цьому місці зводять житловий будинок. Замовник будівництва - Надія Іванівна Гарапцьо.

Як зазначив заступник міського голови Жидачева Ярослав Гаврильчук, громадяни Гарапцьо неодноразово звертались у мерію за дозволом на будівництво культової споруди, але до них була низка запитань та зауважень, на які міська рада не отримала вичерпних відповідей. Зокрема міську управу цікавило, звідки на той час у порівняно невеликого згромадження (10 осіб) кошти на спорудження культової споруди. Врешті, не отримавши дозволу від міської ради на її будівництво, від громадянки Н. І. Гарапцьо надійшла заява на погодження спорудження індивідуального житлового будинку. Виконавчий комітет міської ради 2 грудня 2009 року прийняв рішення №296, згідно з яким погоджено будівництво індивідуального житлового будинку. Серед підстав на це – право власності на земельну ділянку. Будівельний паспорт видано відділом регіонального розвитку, містобудування та архітектури Жидачівської РДА.

На початковій стадії будівництво, коли ще не були зведені стіни й не впадали в око обриси майбутнього житлового будинку, особливих запитань й цікавості в жителів міста не викликало.

Проте вже минулого року, коли багатьом стали зрозумілі масштаби споруди, а стиль житлового будинку став дуже нагадувати стиль будови церкви, серед містян почали ширитись невдоволені настрої. Були спроби з’ясувати, що це за будівництво й чому приватне помешкання починає набувати обрисів церкви. Із інформаційним запитом від 1 грудня 2014 року до Жидачівської міської ради звернувся адміністратор інформаційного сайту «Жидачів. Інформаційний портал» (www.zhydachiv.in.ua). Власне у відповідь на цей запит міська рада повідомила, що вона не приймала рішень щодо надання дозволу на зведення культової споруди, а на приватній земельній ділянці по вул. Шашкевича, 20 ведеться спорудження житлового будинку.

Перед цим ще 2 грудня 2014 року на сайті «Жидачів. Інформаційний портал» була розміщена публікація, в якій автор зазначає, що після того, як йому не вдалося знайти контактної інформації місцевої парафії, він звернувся до канцелярії Львівської архиєпархії УПЦ (МП). «Після довгого розпитування, хто телефонує, чому цікавлюся та як буде використана інформація, працівник канцелярії підтвердив, що церква будується. Але будь-яку додаткову інформацію представник архиєпархії УПЦ(МП) відмовився давати, посилаючись на те, що місцевому священику ні про мене, ні про сайт www.zhydachiv.in.ua нічого невідомо, та порадив звернутися безпосередньо до настоятеля парафії святого Іоана Хрестителя».

Справді, на сайті Української Православної Церкви Львівської єпархії зазначено, що в Жидачеві є парафія святого Іоана Хрестителя, яка належить до Стрийського благочиння. Проте там же зазначено, що парафія тимчасово не діє (www.upc.lviv.ua). На цьому ж сайті в розділі «Історія» зазначено: «У містах Стрий, Жидачів, Миколаїв, Пустомити та селі Семенівка Пустомитівського району мають місце безпідставні відмови з боку влади у виділенні ділянок під будівництво храмів».

Ми теж спробували вийти на розмову із власниками земельної ділянки, на якій ведеться будівництво. Неодноразово телефонували на номер телефону, який нам порадили у міській раді, проте слухавки ніхто не піднімав. Тож ми через газету запрошуємо Надію Іванівну Гарапцьо, а також настоятеля парафії святого Іоана Хрестителя висловити на сторінках часопису «Новий час» свій погляд на ситуацію, що має місце в Жидачеві. Нам би дуже хотілось дізнатись про історію парафії, більше про її діяльність та місію.

Це вкрай необхідно, оскільки нещодавні події в Жидачеві показали, що ситуація може вийти з-під контролю, якщо не вдасться знайти шляхів порозуміння між сторонами конфлікту.

А конфлікт, про який йде мова, мав місце 7 травня 2015 року. Що відбувалося в цей день, редакції розповів житель Жидачева, один із противників будівництва церкви московського патріархату Ярослав Флюд:

- 7 травня біля 9 години ранку товариш подзвонив, що на цій будові знімають шифер. Сам я будівельник, тому зрозумів, що збираються перекривати будівлю. Під’їхав подивитися. У них на території вже стоїть 50-тонний кран. Підійшло ще декілька мешканців. Я викликав працівників ДАІ, щоб вони вияснити, яким чином водій крана попри обмежувальні знаки в’їхав на територію. Приїхали двоє працівників ДАІ. Робили спроби покликати водія крана, а той робив вигляд, що не помічає людей у формі.

Тоді, не витримавши, я відчепив металевий паркан і запропонував працівникові ДАІ разом зі мною зайти на територію. Зайшов десь на півметра за паркан, як до мене одразу прибігло чоловік 10 охорони, половина з яких у камуфляжній чорній формі, інші в дощовиках типу хакі. Зав’язалася розмова, вони почали мене відтісняти. Виштовхали за територію. Викликали міліцію через те, що я вдираюся на приватну територію. Приїхали дільничні.

Поки я давав пояснення дільничним, працівники ДАІ поїхали, обіцявши приїхати пізніше й затримати транспорт на виїзді. Але так і не прихали. Дільничний пройшов на територію, а коли вийшов, то сказав мені, що схоже на те, що тут справді будується церква.

Я написав пояснення у міліції. За той час завершили перекривати, й водій крана готувався виїжджати з території. Я подзвонив до начальника ДАІ, дзвонив десь п’ять разів впродовж 50 хв. Працівники ДАІ так і не виїхали. Ми бачили, як їздили два джипи «Мерседес», в одному з яких був п. Гарапцьо. Очевидно, пильнували, чи немає працівників ДАІ. Коли кран почав виїжджати, нас четверо чоловіків і одна жінка стали перед краном, щоб він не виїжджав. Одразу вибігли охоронці. До мене підбігло троє, один з яких священик. Відтягували мене. Інших також відштовхнули. Кран додав швидкості й виїхав, - розповів про інцидент Ярослав Флюд.

З розповідей п. Ярослава стало зрозуміло, що частина жителів вулиць Надбережної, Опришківської, Богдана Хмельницького, Стрийської, Гоголя виступають проти будівництва культової споруди. З цією метою вони об’єдналися у громадську організацію «Прибережна», яка, за словами п. Ярослава, зареєстрована у міській раді.

- Минулого року мер міста Володимир Левко зібрав жителів вулиці, щоб обговорити господарські проблеми, і на цій зустрічі виникло питання церкви, що будується. Мер міста розвів руками, мовляв згідно з документами тут будують житловий будинок, а не церкву.

Тоді ми вирішили зареєструвати громадську організацію «Прибережна». До цієї організації ввійшли жителі вулиць Надбережної, Опришківської, Богдана Хмельницького, Стрийської, Гоголя. Щоб зупинити будівництво - вирішили не допустити перекриття будівлі. Ми з осені почали з ними «воювати». Вони мені в очі кричать, що ми будуємо будинок і це ніяка не церква, - зазначив Я. Флюд.

На звернення від громадської організації міська рада погодила встановлення обмежувальних дорожніх знаків з вул. Надбережної та вул. Шашкевича від вул. Івана Франка, якими обмежено рух для машин разом із вантажем загальною тоннажністю понад 6 т. Знаки відповідно до рішення міської ради встановлено. Але це не завадило забудовникам заїхати будівельним краном і провести необхідні роботи.

Восени минулого року жителі згаданих вулиць завадили ініціаторам будівництва перекрити будівлю. Цьогоріч забудовники скористалися послугами охорони й таки частково перекрили будівлю бетонними плитами.

Минулого року при міській раді було створено комісію для здійснення контролю за дотриманням законодавства та будівельного паспорта при будівництві індивідуального житлового будинку по вул. Шашкевича, 20. Цьогоріч міська рада, за словами Я. Гаврильчука, повторно звернулась до департаменту державної архітектури будівельної інспекції у Львівській області, оскільки на попередній запит так і не отримала відповіді.

З перебігу цієї справи стає очевидним, що ситуація може вийти з-під контролю. Тому редакція ще раз запрошує забудовника Надію Іванівну Гарапцьо, а також настоятеля парафії святого Іоана Хрестителя висловити на сторінках часопису «Новий час» свій погляд на ситуацію, що склалася у м. Жидачеві.

Оксана ФРАНКІВ.

Фото з сайту www.zhydachiv.in.ua.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин