Працюють волонтерами, тому що відчувають потребу та обов’язок допомагати іншим

Важко повірити, але американці щорічно на благодійні пожертви витрачають більш як 300 мільярдів доларів. Що мотивує людей витрачатися на благодійність так багато та як працюють благодійні та громадські організації в США, мали змогу дізнатися учасники проекту «Відкритий світ».

 

Учасники групи «Молоді професіонали» рекомендовані Інститутом Політичної Освіти, які стали учасниками програми «Відкритий Світ», що реалізується в Україні Центром лідерства «Відкритий світ», за підтримки Американських рад та сприяння Конгресу США, мали можливість ознайомитись із діяльністю окремих громадських організацій у Сполучених Штатах Америки.

 

Нашій групі з п’яти осіб дуже пощастило. Адже на відміну від інших (загалом було таких вісім груп) нас відправили у найпівденніший та найтепліший, можна навіть сказати, курортний штат США – Флориду на узбережжя Мексиканської затоки з її неймовірно білими піщаними пляжами.

Скажу одразу, клімат регіону й темперамент місцевих жителів залишили лише найкращі спогади про цю незабутню тижневу мандрівку. Але навіть тут, де, здавалося б, мала панувати «вічна сієста», люди багато працюють, а попри це знаходять час і для громадських справ. Про кілька прикладів діяльності громадських організацій та їхній вплив на поліпшення життя міста й округу наступна розповідь.

Опікувалася нашим перебуванням у м. Пенсакола штату Флорида місцева громадська організація «Gulf Coast Citizen Diplomacy Council». Щодня ми знайомились з особливостями життя пересічних американців та діяльністю різних громадських, і не тільки, інституцій.

Перший такий досвід не забарився. Одразу наступного дня по приїзді наша група активно допомагала місцевій екологічній громадській організації «Cleanpeace» («Чистий мир») прибирати узбережжя затоки. Зазначу, що попри сонячну й майже літню, як за нашими мірками, погоду, у цій частині світу теж календарна зима й все місто поринуло в передсвяткові приготування до Різдва. Мабуть тому того суботнього ранку волонтерів, які б виявили бажання долучитися до щотижневого прибирання міського пляжу, не було, за винятком самих представників організації та, звісно, української групи. Зазвичай, щотижня до такої ініціативи приєднується до 10 осіб.

Впродовж годинного прибирання, на наше здивування, на здавалося б чистому пляжі ми встигли назбирати кілька мішків сміття. Все зібране координатори акції ретельно зважили. Ця процедура обов’язкова. Все, що робиться, ретельно нотується та аналізується. Ці звіти згодом лягають в основу нових програм щодо захисту довкілля та стають підставою для того, щоб уряд більше уваги приділяв природоохоронним заходам. Для Пенсаколи це актуально, адже у місті працюють промислові підприємстві, такі як порт, та й тут добре пам’ятають наслідки виливу нафти у 2010 р., що стався у Новому Орлеані.

Наступного разу ми мали нагоду долучитися до не менш корисної справи – сортування продуктів харчування для сімей, які опинилися у кризовій ситуації. Розповідали про свою діяльність та ділились набутим досвідом волонтери приватної неприбуткової організації «Манна». Ця організація функціонує у міста вже 32 роки! Організація працює для жителів двох округів - Ескамбія та Санта Роса. Впродовж року завдяки цій організації допомогу отримали 32 тисячі людей (до прикладу, в окрузі Ескамбія проживає близько 300 тисяч жителів).

Основний напрямок роботи цієї організації - допомога людям, сім’ям, які опинилися у кризових життєвих ситуаціях. Для таких людей «Манна» організовує продуктовий набір, до якого входять різноманітні продукти харчування, акцент робиться на здоровій та збалансованій вітамінами їжі. До такого пакету входить 16 одиниць продуктів: в основному консервовані овочі, м’ясо, крупи, макаронні вироби. Цих продуктів людині має вистачити, щоб прохарчуватися 5 днів. Впродовж року одна особа від організації може отримати 4 таких продуктових набори.

В організації працює 8 осіб, тому допомога волонтерів тут дуже бажана й всіляко вітається. Як зазначили організатори, більшість волонтерів – це люди пенсійного віку. Найстаршому з них 85 років. Щотижня вони на кілька годин приходять, щоб своєю працею допомогти потребуючим. Для них це виконання громадянського обов’язку. В середньому за тиждень усі разом волонтери відпрацьовують 375 годин. За рік через організацію як волонтери проходять в середньому 3 тисячі осіб.

Щоб отримати допомогу, людина повинна звернутися з документом, що посвідчує її особу, чи вказати номер соціального страхування. Її анкетні дані та проблема, з якою вона звернулася, заносяться у електронну базу даних організації. До кожної людини тут індивідуальний підхід: їй допомагають не лише продуктами харчування, але й намагаються зарадити в інших соціальних проблемах. Організація співпрацює з відділом охорони здоров’я, окремо розроблена програма для допомоги літнім людям.

Організація практично не отримує допомогу від урядових програм чи корпорацій. В основному це приватні пожертви, невеликі гранти. Бюджет організації 650 тисяч доларів у готівці та більш як 2 млн. дол. у вигляді пожертв (продуктів харчування, послуг та інше).

«Манна» веде активу просвітницьку роботу серед школярів, студентів, проводить різноманітні акції, що популяризують діяльність організації. До слова, участь школярів у подібних волонтерських програмах, додає їм бали й певні преференції у подальшому здобуванні освіти. Проте більшість людей працюють як волонтери, тому що відчувають потребу та обов’язок допомагати іншим.

У схожому напрямку працюють і представники організації «Спрага до життя», проте тут акцент робиться на приготуванні їжі. Для цього відкрили кухню, на якій готують одноразові обіди для важкохворих людей, ВІЛ-інфікованих, а також і безхатченків. Крім цього, організація надає платні послуги щодо приготування корпоративних обідів. Виручені кошти знову ж таки використовують для допомоги потребуючим. Також і ця організація працює в основному завдяки допомозі волонтерів. Організація співпрацює з місцевим відділом соціального захисту. Так, для того, щоб отримувати державні соціальні виплати, люди, які перебувають на обліку у відділі соціального захисту, зобов’язані відпрацювати певну кількість годин як волонтери.

Ще одна цікава програма, що має назву «Відповідальні студенти, які бажають кращих оцінок», покликана допомогти учням шкіл підвищувати свій освітній рівень, прагнути здобувати кращу освіту. У США спостерігається велика проблема з тим, що більш як 60 відсотків школярів не здобувають навіть середньої освіти. І тут знову важливу роль відіграють волонтери. Успішні люди, які вже досягли чогось у житті, приходять до школи, щоб поділитись з підлітками своїм досвідом, своїм життєвим успіхом, тим самим заохочуючи учнів більше часу приділяти навчанню. Цього разу своїм прикладом американських учнів надихали українці. Гадаю, спілкування було пізнавальним для обох сторін.

Цікавим для нас також був досвід громадської організація «Молоді професіонали Пенсаколи». Це більше схоже на клуб, у який об’єдналися молоді люди міста віком від 20 до 45 років. Те, що їх об’єднує, – це любов до рідного міста та бажання зробити все для того, щоб воно розвивалося і молодь залишалася тут жити й працювати. «Молоді професіонали Пенсаколи» організовують тренінги, семінари, під час яких молоді люди можуть отримати корисні навики, знання, допомагають у пошуках роботи. Діє програма «Старший брат, старша сестра», за якою члени організації на волонтерських засадах допомагають учням місцевих шкіл досягти кращих успіхів у навчанні. Крім цього, співпрацюють із різними громадськими організаціями, представниками місцевого самоврядування.

На волонтерських засадах працюють навіть пожежники. Так, до прикладу, є у курортному містечку Санта Роза, де проживає 2,5 тисячі осіб. За свою роботу тут пожежники не отримують ні зарплатні, ані жодних соціальних пільг. Для чоловіків це нагода відчути себе справжнім чоловіком чи опанувати нову професію.

Й на завершення, у контексті волонтерства та громадської активності, не можу не згадати й про українську діаспору в м. Пенсакола. Українських сімей тут живе кілька, але вони теж є активними членами міської громади. Звичайно, як при спілкуванні з американцями, так і українськими родинами ми не обминали теми військових дій, що ведуться російським агресором у Луганській та Донецькій областях України. Дізнавшись, що у нашій групі є 28-річний сільський голова з Тернопільщини, який сьогодні воює у зоні АТО, українська діаспора Пенсаколи закупила деяке необхідне спорядження для нього та його побратимів.

Оксана ФРАНКІВ.

Надрукувати