Як виробити закордонний паспорт за 377 гривень

До редакції надходять численні запитання на кшталт: чому у Жидачеві закордонний паспорт коштує 377 грн, а не 170 грн, як у Тернополі? Мовляв, є ж рішення Вищого суду України. Все це так, і ми адресували це запитання начальнику державної міграційної служби Ігорю Донецькому. Роз’яснення з цього приводу подамо в кінці публікації.

А спершу розповімо, як отримати закордонний паспорт за 377,15 грн. Виявляється, на практиці все значно заплутаніше.

За логікою і наразі діючими постановами КМУ (і як вже двічі в інтерв’ю для «Нового часу» розповідав начальник Жидачівського районного сектору державної міграційної служби у Львівській області Ігор Донецький), щоб отримати паспорт для поїздок за кордон, потрібно сплатити: держмито – 170 грн (Декрет КМУ від 21.01.1993 №7-93 «Про державне мито»); вартість послуг – 87,15 грн (Постанова КМУ від 4 червня 2007 р. №795); вартість бланка – 120 грн (п. 4 Порядку надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг, затвердженого Постановою КМУ від 26 жовтня 2011 року №1098).

Заява подається особисто або законним представником.

Необхідні документи:

- заява, в якій зазначаються відомості про заявника (прізвище, ім’я, по батькові), паспортні дані (серія, номер паспорта, ким і коли виданий, місце проживання), телефон. (Заява оформляється під час подачі документів працівником підрозділу ДМС України);

- платіжний документ (квитанція) з відміткою банку, відділення поштового зв’язку або коду проведеної операції про оплату вартості цієї адміністративної послуги та бланка паспорта;

- паспорт громадянина України, а для особи, яка не досягла 16 років, - свідоцтво про народження (після прийняття документи повертаються одержувачеві послуги);

- копія реєстраційного номера облікової картки платника податків.

Така інформація зазначена й на головному сайті Державної міграційної служби України.

А що ж насправді? На практиці ситуація виявляється кардинально іншою. Окрім вищезгаданих держмита, вартості послуг ДМС та вартості бланка, людині доводиться оплатити послуги такого собі ДП «Документ», а ще страхівку. Щоправда, про страхівку вас попередять, що це необов’язково, якщо ви ближчим часом не збираєтесь покидати межі України. Забуваючи при цьому попередити, що й решта послуг ДП «Документ» теж добровільного характеру, тобто людина має паво від них відмовитись, і це ніяк не впливає на час і вартість виготовлення закордонного паспорта.

На практиці людину, яка хоче оформити документи на виготовлення закордонного паспорта, чомусь скеровують у кабінет, на дверях якого написано ДП «Документ», і там вона отримує кусок папірця, схожого на квитанцію, без печатки і підпису, що побувала, дивлячись із відміток, вже не в одних руках. На цій псевдоквитанції вказано: 170 грн - держмито, далі (увага) 60 грн - ДП «Документ», 120 грн – напевно, вартість бланка (на квитанції нерозбірливо), 87,15 – послуги ДМС, а під лінією вказано ще 75 грн – ЛОУ А «УПОК» (???) – очевидно, страхування. Де взялися до суми 377,15 грн ще додаткові 60 і 75 грн людям, які не запитують, не пояснюють.

А в разі, якщо ви все ж вирішите, що 60 грн ДП «Документ» оплачувати не потрібно, то перед вами порвуть перед цим зроблені копії українського паспорта й відправлять у кабінет №5, де насправді й відбувається оформлення заяви, подання всіх необхідних документів для виготовлення паспорта, в тому числі й фотографування. Всі ці маніпуляції мають коштувати 377 грн 15 копійок без банківських послуг, і ні копійки більше. Все решту – це благодійництво. Для тих, хто має зайві гроші, може дотувати і ДП «Документ» - воля ваша.

Коли 24 січня як журналіст і депутат районної ради прийшла у ДМС нашого району поцікавитись, що це за ДП «Документ» і чому це підприємство працює у стінах міграційної служби, Ігор Михайлович Донецький пояснив, що ДП «Документ» не належить до структури державної міграційної служби, що це державне підприємство виграло конкурс і за його результатами між ДМС та ДП «Документ» укладено договір про взаємодію з питань організації надання супутніх послуг. Серед послуг, зазначених у договорі: інформаційно-консультаційні послуги, пов’язані з наданням ДМС України адміністративних послуг; посередницькі послуги по вчиненню апостилю; послуги з виготовлення копій документів; ламінування; фотографування; послуги з продажу канцелярських товарів; посередницькі послуги для вчинення нотаріальних дій; послуги з продажу продуктів харчування та напоїв; посередницькі послуги з питань страхування.

То що це означає, що якщо вам, до прикладу, просто зробили копію українського паспорта і ви за це маєте заплатити 60 грн, у той час, як копія однієї сторінки коштує 50 коп? Наприклад, послуга з фотографування у Жидачівському районному секторі державної міграційної служби надається безкоштовно, це підтвердив й Ігор Михайлович. Тим паче, що на послуги ДП «Документ» мали б укладатись окремі договори. Тож за що ми платимо 60 грн?

Коли запитала Мирославу Євстахіївну Мацик, яка представляє ДП «Документ», чи повідомляє вона людей, що послуги цього підприємства не є обов’язковими, вона відповіла ствердно. Та оскільки люди скаржаться на те, що їм про це не кажуть, я попросила Мирославу Євстахіївну вийти зі мною на коридор і повідомити всім, хто стояв у черзі, що послуги ДП «Документ» не обов’язкові для виготовлення закордонного паспорта. Вона відмовилась, посилаючись на те, що повідомляє про це кожному особисто в своєму кабінеті. Тоді я сама розповіла людям про те, що послуги ДП «Документ» оплачувати не потрібно. Кілька людей, які стояли у черзі, подякували за інформацію, серед них і п. Віра з Ходорова. Вона сказала, що вже заплатила 60 грн і її при цьому не попереджали про те, що це не обов’язкові послуги. Як мені згодом повідомили, їй гроші повернули.

Тож, зі свого боку, звернулася до начальника Жидачівського районного сектору державної міграційної служби з проханням помістити на стенді повідомлення про те, що послуги ДП «Документ» є добровільного характеру. Тим паче, що така вимога зазначена й у супровідному листі від Державної міграційної служби України та безпосередньо в договорі між ДМС і ДП «Документ»: «Надання супутніх послуг здійснюється виключно на добровільній основі на підставі укладених із суб’єктами звернення договорів». Ігор Михайлович пообіцяв, що таке повідомлення у приміщенні ДМС висітиме на видному місці.

Тож, як кажуть, хто попереджений – той озброєний. А кожний вільний у своєму виборі.

Якщо маєте якісь звернення або побажання щодо роботи Жидачівського районного сектору державної міграційної служби, телефонуйте у редакцію.

Оксана ФРАНКІВ.

P.S. А тепер обіцяне, чому закордонний паспорт коштує не 170 грн. Подаємо офіційно без змін роз’яснення ДМС України від 9 січня 2014 року.

Обов'язкові платежі при оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон не змінилися.

У грудні 2013 року засоби масової інформації оприлюднили Постанову Верховного Суду України стосовно розгляду заяви Управління ДМС України в Запорізькій області про перегляд постанови Вищого адміністративного суду України у справі за позовом громадянина Б., мешканця Запоріжжя. Зазначене рішення ВСУ не визначає змін до переліку або розміру обов'язкових платежів при оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон, встановлених чинними актами законодавства, а лише залишає в дії попередню постанову ВАСУ.

Згаданим рішенням Вищий адміністративний суд України зобов'язав територіальний орган міграційної служби повторно розглянути заяву громадянина Б., а не оформити йому документ без сплати всіх передбачених законодавством платежів.

Окрім державного мита (170 грн), постановою Кабінету Міністрів України віл 26 жовтня 2011 року №1098 передбачено оплату громадянами при оформленні паспорта для виїзду за кордон вартості платної послуги «Оформлення та видача паспорта громадянина України для виїзду за кордон» (87,15 грн.) та оплату вартості бланка (на сьогодні це 120 грн).

Зазначені вище платежі, відповідно до Постанови, є обов'язковими при наданні зазначених послуг, ДМС України є центральним органом виконавчої влади і зобов'язана у своїй діяльності керуватися положеннями чинного законодавства України, у тому числі актами Уряду. Враховуючи те, що постанова Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року №1098 залишається чинною, Державна міграційна служба України зобов'язана забезпечити її безумовне виконання всіма підпорядкованими територіальними органами та підрозділами.

Таким чином, згадане рішення Верховного Суду України від 3.12.2013 не змінює встановлений законодавством порядок оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

За інформацією ДМС.

Надрукувати