Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Від джури до козака

На Жидачівщині героїв національно-визвольного руху молодь вшанувала участю у військово-спортивній грі Українського козацтва «Сокіл» («Джура»). Такою масштабною масовою грою (взяла участь 21 команда зі 115 учасників) учнівська молодь загальноосвітніх навчальних закладів району продемонструвала, що героями не народжуються, ними стають, і в першу чергу завдяки вихованню, гарту духу та тіла.

 

1-2 червня у Жидачеві поблизу гори Базиївка відбувся І районний етап дитячо-юнацької військово-спортивної гри Українського козацтва «Сокіл» («Джура»), присвячений героям національно-визвольного руху України та Міжнародному дню захисту дітей. Ця військово-патріотична гра – своєрідна естафета між поколіннями, що засвідчує єдність молоді новітньої України із княжими дружинниками, козацтвом, гайдамаками, січовими стрільцями, героями Крут і Базару, націоналістами-підпільниками та повстанцями.

 

Захід організовано відділом освіти РДА, районним методичним кабінетом за сприяння Жидачівської районної ради та підтримки народного депутата України Олега Канівця. На урочисте відкриття заходу завітали голова районної ради Ігор Кос, голова райдержадміністрації Сергій Коваль, заступник міського голови Жидачева Ярослав Гаврильчук, народний депутат Олег Канівець, ветерани УПА, представники відділів та департаментів РДА, мешканці міста й району. Учні Журавнівського НВК «СЗШ-ліцей» урочисто підняли синьо-жовтий стяг.

У своєму зверненні до молоді учасник національно-визвольної боротьби, автор книг «Повстанськими стежками Жидачівщини», «Дзвони пам'яті» Олексій Данилишин нагадав присутнім, що цьогоріч минає 100 років від дня народження одразу 11 визначних діячів ОУН-УПА Жидачівщини. Ці особистості гідні того, щоб про них знали, пам’ятали й брали приклад нові покоління, адже вони віддали своє життя за волю України. Для ветеранів - членів Братства УПА було організовано святковий прийом.

У свою чергу Олег Канівець зазначив: «Метою гри «Джура» є виховання юних патріотів України на засадах національної гідності, високої самосвідомості та активної громадянської позиції, здорового способу життя, духовно багатої та фізично розвиненої особистості. Пам’ятайте і наслідуйте козацьке гасло: «Душу – Богові, життя – Україні, честь – собі», й тоді ви виростите справжніми українцями, які люблять свою державу».

Тим часом завершувалось формування наметового містечка, ройові проводили бесіди на військово-патріотичну тематику з учасниками команд, а також молодь готувалась до змагань.

Впродовж двох днів тривали різноманітні випробування, у яких кожен мав змогу проявити свої фізичні якості, інтелектуальні здібності, волю та жагу до перемоги.

Зокрема команди долали умовні смуги перешкод, стріляли із пневматичної зброї, брали участь у козацьких перегонах та «Віщуні». Увечері першого дня біля ватри відбулося творчо-мистецьке представлення команд шкіл.

Ранок 2 червня розпочали із молебня, який відслужив священик церкви Воскресіння Господнього о. Роман Котів.

Після завершення другого дня гри «Сокіл» («Джура») відбулося нагородження її переможців.

У восьми видах програми - ігри на дужання (перетягування канату), «Впоряд» (стройова підготовка), командна смуга перешкод з елементами туризму, стрільба з пневматичної гвинтівки, козацькі перегони (з елементами гри «Квест) та конкурсній програмі «Ватра» (творчо-мистецьке представлення рою), «Відун» (конкурс на знання історії України), домашнє завдання (есе на військово-патріотичну тематику) - найсильнішими джурами за сумою перемог стали рої Гніздичівської ЗОШ І-ІІІ ст., Журавнівського НВК «СЗШ-ліцей» та Жирівської ЗОШ І-ІІІ ст.

Рій-переможець представлятиме Жидачівщину на обласному етапі військово-патріотичної гри.

Учасники заходу завершили теренові змагання урочистою ходою в українських вишиванках вулицями м. Жидачева до пам'ятника Т. Шевченку.

Хочеться вірити, що промовлені в перший день гри слова: «Ми присягаємо вірність справі Святослава Хороброго, Володимира Великого, Романа Мстиславовича, Байди-Вишневецького, Сагайдачного, Хмельницького, Мазепи, Гонти і Залізняка, Шевченка, Міхновського, Петлюри, Коновальця, Бандери, Шухевича, мільйонів відомих і незнаних сьогодні синів України» - не порожні й добре зерно впало на родючу землю і дасть надію на добрі плоди.

Довідка

Згідно з Малою енциклопедією Українського козацтва «джурами» називали молодих вихованців, зброєносців і помічників досвідченого козака. Інститут джур був дуже поширений і авторитетний, бо існував протягом усієї історії козацтва. Стати джурою міг не кожен, а лише той, хто годився до козацької служби, пройшовши певні випробовування – як фізичні, так і моральні. Причому духовна загартованість передувала фізичній, якої набували упродовж кількох років. Виховувалися перш за все розважливість та поміркованість, впевненість у собі і власних силах. За існуючою у Війську Запорозькому традицією кожен козак на схилі життя мав підготувати для служби у Війську замість себе молодого юнака. Система виховання була досить жорсткою. І далеко не всі вихованці годилися для військової служби.

Свій початок у системі освіти України дитячо-юнацька військово-спортивна патріотична гра «Сокіл» («Джура») Українського козацтва розпочала у грудні 2003 року, згідно з наказом Міністерства освіти і науки України.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин