Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Мандрівка історичним минулим Нових Стрілищ

«Я виростаю із любові до рідного краю». Можливо, так із часом казатимуть учні Новострілищанської школи, йдучи у широкий світ, адже знатимуть певно своє коріння, історію свого роду. Бо пізнання світу неможливе без усвідомлення себе у ньому. Коли тебе пізнають як особистість, то запитують не лише ім’я та прізвище, а й звідки родом, на якій вулиці проживаєш. Доволі часто ми щонайбільше можемо сказати, з якого села чи міста, а от про історію місця, де народилися, зміцніли, набралися знань, не можемо до пуття розповісти.

А розказати і послухати є про що. В цьому переконалися і самі учні, й жителі селища, які 29 січня прийшли до школи на захід, присвячений історичним пам’яткам селища Нові Стрілища.

Організували та провели цю пізнавальну мандрівку вчитель історії Ольга Басараб, музичний керівник Марія Рожак, їхні колеги-педагоги та учні 5, 10-11 класів. А поштовхом до представлення раніше вчительського семінару ширшій громаді послужила участь у проекті, який реалізовує «Історико-краєзнавче товариство «Дзвін» (керівник Галина Козяр) за сприяння представництва «Німецького об’єднання народних університетів – dvv international» в Україні й який присвячений темі сільського зеленого туризму. Внаслідок такої співпраці з’явився посібник «Сільський зелений туризм», з якого можна почерпнути ази туристичної діяльності й дізнатися про найцікавіші історико-архітектурні пам’ятки смт. Нових Стрілищ. Для того, щоб посібник та проведена дослідницька робота учнів і вчителів не припадали пилом, директор школи Галина Козяр подала ідею провести екскурсію визначними пам’ятками історії Нових Стрілищ. У результаті вийшла така собі віртуальна мандрівка. Під музичний та ліричний супровід вчительського ансамблю, розповідей юних екскурсоводів, в ролі яких виступили сам ж учні, на проекторі виринали краєвиди селища: давня церква, пам’ятні знаки, відомі вихідці краю. Свого часу допомагали збирати й впорядковувати матеріал випускники та учні школи, зокрема Тарас Кучер, Ярослав Міхеєв, Наталія Лісова, Олег Холявка, Марія Газель, Назар Рожак, Христина Рогаль, Михайло Гірняк, Ольга Гузар, Дмитро Мелех.

Розпочався захід із вшанування пам’яті Героїв Крут, молодих студентів, які, не шкодуючи свого життя, пішли на фронт захищати Київ від московських зайд. Вчителі школи виконали «Реквієм» та хвилиною мовчання віддали шану пам'яті крутянців.

Ведуча Ольга Басараб наголосила на важливості вивчення історії свого краю, на збереженні спогадів старожилів, вшануванні пам’яті людей, які спричинилися до творення літопису селища, вшануванні визначних дат.

Вчитель музики виконала пісню про Нові Стрілища, слова до якої написав вчитель Петро Данилович Гедзь, музика – Марії Рожак.

Опісля учні-екскурсоводи подія за подією відтворювали історію селища від часів першої згадки про поселення 1375 року, розповідали про походження назви, геральдику Нових Стрілищ. Цікава розповідь про побудову дерев’яної церкви Покрови Пресвятої Богородиці, яку в 1910 році викупили й перенесли до с. Орішковець (про це добре описує в своїй книзі юна дослідниця із с. Бертишева Ірина Кобрин). Розвиток духовному життю та святиням Нових і Старих Стрілищ присвячено особливу увагу. Окрім побудови церков (дерев’яної та кам’яної), згадувалось також про появу й подальшу долю чудотворного образа Ісуса Христа, про монастир о. Василіан, духовні святині римо-католиків та євреїв на території селища.

Як символ прагнення до волі на території селища встановлено в 1894 році хрест Свободи на пам'ять про скасування панщини. Волелюбний український народ потерпав від чужинців протягом своєї довгої історії. Однією із найкривавіших сторінок XX ст. є національно-визвольна боротьба, яку вели спершу члени ОУН, а згодом бійці УПА. Багато жителів Нових Стрілищ полягли в цій борні, одні в лавах радянської армії (111 осіб, імена яких вдалося встановити) та сотні тих, хто віддав своє життя у нерівній боротьбі з радянськими та німецькими «визволителями» за волю України. Їх імена теж викарбувано на гранітних плитах пантеону слави. Пам’ятні знаки встановлено в центрі селища біля школи.

Окремо вшановано жительку села, відважну жінку, зв’язкову УПА Ганну Липову, яка не далася живою ворогові і, щоб не видати побратимів, підірвала себе гранатою. Це сталося 10 березня 1946 року на хуторі Дички. В центрі Нових Стрілищ височіє встановлений у 1996 році пам’ятний знак на прославу її гідного подвигу.

У 2012 році встановлено й пам’ятний «Хрест заслуги» полтавчанину, хороброму й вмілому командиру сотні «Сіроманці» УПА Дмитрові Карпенку-«Яструбу». Не забувають односельчани й свого славного сина, провідника ОУН, Голову Головної Ради ОУН, керівника референтури зовнішніх зв’язків при Проводі ОУН, Генерального Секретаря закордонних справ УГВР Миколу Лебедя.

У планах дирекції школи, селищних активістів відкрити в Нових Стрілищах музей цієї виданої особистості визвольного руху. Чудовим доповненням патріотичної тематики став театральний уривок п’єси із повстанського життя, яку талановито виконали учні 10-11 класів.

На вулиці, що носить ім’я українського Кобзаря, встановлено й пам’ятник великому генію Тарасу Григоровичу Шевченку. Щороку в березні тут за участю шкільної родини та мешканців селища відбувається віче, де лунають пророчі слова поета. Вірш, присвячений Т. Шевченку, написала вчитель української мови та літератури Лідія Надибська.

Під час такої цікавої пізнавальної мандрівки рідним краєм у виконанні учасників заходу звучали пісні та молитви, поезія.

Завершилась подорож виконанням чудових давніх українських колядок, щедрівок та віншуваннями на добро та злагоду.

Оксана ФРАНКІВ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин