Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

З чим кандидати йдуть до виборця

Для чого нині люди йдуть у політику, себто прагнуть стати депутатами Верховної Ради? Про це вони насамперед вказують у короткій анотації, яка зветься програмою. Добре написана програма свідчить не стільки про те, що кандидат думає насправді, йдучи у політику, як про те, наскільки серйозно він поставився до її написання, кого залучав до її творення і, нарешті, що ж все-таки хоче сказати своєму потенційному виборцю.

 

Як і анонсували у минулому номері, подаємо основні передвиборчі обіцянки кандидатів по нашому мажоритарному окрузі, дивимося у декларації про доходи кандидатів. Це все вони були змушені подати у ЦВК при реєстрації. Нагадаємо, Центральною виборчою комісією кандидатами у народні депутати зареєстровано 12 осіб. Серед них 8 кандидатів - висуванці політичних партій та 4 - самовисуванці.

 

Почнемо з найголовнішого – передвиборчих програм кожного з кандидатів. Прочитавши передвиборчі програми усіх 12 кандидатів у народні депутати, побачили одну позитивну тенденцію – чи не усі вони добре ознайомлені із проблемами, що розривають і «тягнуть на дно» українське суспільство й попри зміну законодавчої й виконавчої влади не вирішуються роками: це безробіття, особливо серед молоді, потреба у якісному реформуванні галузей освіти й науки, охорони здоров’я, культури. Деякі кандидати бачать реальну загрозу українській державності. Та усвідомлення проблем і загроз - це ще не означає пошуку шляхів їх вирішення. А завдання законодавчої гілки влади, яку в Україні представляє Верховна Рада, – це вироблення, через законодавчі ініціативи депутатів (ст. 12 ЗУ «Про статус народного депутата»), дійових механізмів, правил, що сприятимуть функціонуванню всіх галузей економіки, сприятимуть соціальному захисту населення, розвитку освіти, охорони здоров’я, культури. А найголовніше – дотримання цих правил і законів.

Із 12 опублікованих на сайті ЦВК програм кандидатів лише в кількох із них простежується розуміння кандидатом тих функції, які відповідно до закону покладатимуться на нього в разі його обрання народним депутатом.

Перш ніж перейти до програм кожного з кандидатів заглянемо в ЗУ «Про статус народного депутата України», зокрема в статтю 6, й прочитаємо, яку ж діяльність повинен проводити народний депутат у Верховній Раді України.

Цих обов’язків начебто небагато, але, як бачимо (завдяки моніторингу громадських організацій діяльності чинних депутатів), не всі з них сумлінно ставляться до їх виконання.

А серед таких обов’язків: брати участь у засіданнях Верховної Ради України; брати участь у роботі депутатських фракцій (груп); брати участь у роботі комітетів, тимчасових спеціальних комісій; брати участь у роботі над законопроектами, іншими актами Верховної Ради України; брати участь у парламентських слуханнях та інше.

Як відомо із оприлюднених громадським рухом «Чесно» результатів ЧЕСНОметра, із 450 діючих депутатів парламенту аж 230 нардепів прогулювали роботу (за яку, між іншим, їм непогано платить той же виборець), 425 депутатів – не голосують особисто (порушення ст. 84 Конституції та ст. 47 Регламенту про особисте голосування депутатів).

Зауважимо, що депутат працює не лише сидячи в сесійній залі парламенту, а й активно веде свою діяльність у міжсесійний період. Ця робота не менш трудомістка й відповідальна, адже вона пов’язана напряму із виборцями, й нерідко від сумлінного виконання депутатом саме цього обов’язку, залежить захист прав та інтересів виборців.

Так, відповідно до закону (ст. 6 і 7) кожний депутат у захисті інтересів виборців зобов’язаний звертається із депутатським запитом або депутатським зверненням до Президента України, органів Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, керівників інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також до керівників підприємств, установ та організацій.

Народний депутат розглядає звернення виборців, підприємств, установ, організацій, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об'єднань громадян, вживає заходів для реалізації їх пропозицій і законних вимог, інформує виборців про свою депутатську діяльність. Також народний депутат повинен дотримуватись депутатської етики (ст. 8). Серед іншого - не повинен використовувати депутатський мандат в особистих, тим паче, корисливих цілях. Тобто ніяких лобістських законопроектів на захист «свого» чи кумівського бізнесу.

Аналізувати програми депутатів розпочнемо в алфавітному порядку, щоб уникнути звинувачень в упередженості.

Серед 12 претендентів на крісло нардепа змагатимуться люди, які займаються різного роду діяльністю. Є серед них підприємець, заступники директора, директор, президент ТзОВ, дипломат, адвокат, лікар, військовий пенсіонер, помічник-консультант народного депутата і навіть начальник Служби Безпеки. Зрозуміло, що в кожного свої уявлення про проблеми та потреби суспільства, виборців і загалом добробуту та розвитку держави Україна. Наперед скажемо, що обіцянок поліпшити життя виборців дуже багато.

Отже, перший у списку 53-річний Володимир Сергійович Гурський, адвокат, висуванець політичної партії «Зелена планета».

Повідомляє у своїй програмі як кандидат-мажоритарник, що своїм завданням вважає: вдосконалення законодавчої бази щодо покращення соціально-економічної ситуації в державі, розвитку регіонів, забезпечення впливу та контролю громадян на владу. Планує проведення масштабної інвентаризації екологічно небезпечних об’єктів, повномасштабну реорганізацію села, а також розробку та розвиток альтернативних джерел енергії, реформування системи охорони здоров’я.

Серед життєвих принципів кандидата: чесність, справедливість, духовність, відповідальність за конкретні справи і дії.

І жодного слова про те, які законопроекти, хоча б у екологічній сфері, подаватиме чи братиме участь у їх розробці, з яких першочергових проблемних питань готуватиме депутатські запити чи звернення.

Інший кандидат 32-дворічний Василь Іванович Загородний, заступник директора з фінансових та економічних питань ТзОВ «Форт-Агро-Буд», висуванець Партії регіонів, очевидно, трохи більше знайомий із повноваженнями депутата.

У своїй програмі він сприятиме покращенню ситуації в Україні шляхом прийняття відповідних законопроектів, які реалізовуватимуть програми президента «Україна для людей», буде ревно відстоювати позаблоковий статус України.

У своїй програмі Василь Загородний визначив 8 пріоритетних напрямків: подолання безробіття, доступність медичного обслуговування, якісна освіта, ремонт доріг, розвиток села, туристичних можливостей регіону та інші. Для того, щоб їх реалізувати, він зобов’язується стати співавтором низки законопроектів. Серед законодавчих ініціатив: закон про дозвіл правоохоронним органам провокувати чиновників на хабар. Таким чином нинішній кандидат сподівається позбутися «дрібних та великих чиновників з безмірними кишенями».

Прочитавши програму наступного кандидата зауважу, що він врахував, очевидно, настрої громадянського суспільства (яке починає не лише зароджуватися, а й впливати на суспільно-політичні процеси), додавши до своєї програми важливі пункти.

Мова йде про кандидата у депутати від Об’єднаної опозиції «Батьківщина» 49-річного Олега Леонідовича Канівця, президента ТОВ «Укртехнобудінвест», висуванця політичної партії ВО «Батьківщина». Так от Олег Канівець бере на себе зобов’язання: вступити до фракції Об’єднаної опозиції «Батьківщини» та не виходити з неї протягом дії мандату. Також обіцяє голосувати лише особисто й навіть підтримати закон про кримінальну відповідальність за голосування картками інших депутатів. Тобто не порушувати Конституції.

Серед законів опозиції обіцяє підтримати закон про імпічмент президента та про відкликання народного депутата. Кандидат у депутати, в разі свого обрання, обіцяє публікувати у ЗМІ раз на рік (як цього вимагає закон) свою декларацію про доходи та видатки. А тепер найцікавіше: в разі невиконання цих зобов’язань присягається написати заяву про складання депутатських повноважень.

У своїй програмі обіцяє впроваджувати принципи справедливої держави, чесної влади, гідного життя. Згадує кандидат про низьку зарплату, підвищення прожиткового мінімуму, справедливе нарахування пенсій, про скасування пільг посадовцям та багато іншого. Обіцяє домогтися звільнення Юлії Тимошенко й Юрія Луценка й припинити політичні репресії.

А ще кандидат Олег Канівець «за» скасування «спеціальних» пенсій, збільшення мінімальної зарплати до 2400 грн, а для бюджетників – удвічі.

П. Олег «обіцяє» повернути народу «розкрадене», проте, механізму повернення не вказує. Інтригує Олег Леонідович свого виборця й тим, що у разі його обрання на теренах округу «буде започатковано великий інвестиційний проект».

Самовисуванець 39-річний Сергій Миколайович Канівець, суднобудівельник, працівник заводу «Залів», у своїй програмі запевняє мешканців стрийщини і жидачівщини що займеться творенням нових робочих місць, забезпечить своєчасну оплату праці, зростання зарплатні, надасть держпідтримку молодим сім’ям. Пріоритетність надає будівництву доріг, створенню умов для ведення здорового способу життя.

Серед суто економічних пріоритетів Сергій Канівець обіцяє підтримати й гуманітарний напрямок, зокрема: розвиток українського книговидання, кіномистецтва, театру, народної творчості, утверджувати статус української мови, сприяти задоволенню потреб віруючих, створить умови для здорового способу життя. Гарантує кожному власнику земельного паю захист від свавілля спритних ділків.

Що ж до механізмів втілення даних обіцянок то з програми зрозуміло що основний важіль впливу - «весь авторитет народного депутата України».

Корупція, розкрадання бюджету, безвідповідальність чиновників і безправ’я громадян стримує, на думку кандидата в народні депутати від партії «УДАР» 41-річного Андрія Богдановича Кота, заступника директора, ТОВ «Княжі Лани», нормальний розвиток Львівщини й країни.

Що ж пропонує кандидат, який планує стати нардепом. У програмі зазначені 5 головних пунктів, серед яких: зламати корупційну систему, провівши антикорупційну люстрацію, що передбачає звільнення корумпованих та непрофесійних чиновників, правоохоронців, суддів і прокурорів. Також кандидат планує відкрити для громадян дані про доходи і витрати бюджетів усіх рівнів.

Щоправда, такі дані й сьогодні не є державною таємницею, тому з ними може ознайомитись будь-який громадянин, скориставшись можливостями Закону «Про доступ до публічної інформації». Також закон передбачає щорічне звітування представників влади перед виборцями. Єдине, що б міг удосконалити майбутній депутат, – це, як він і зазначає, доопрацювати механізм відкликання з посад недобросовісних чиновників-керівників.

Андрій Кіт як депутат планує віддати владу народові, а для цього запровадити народну ініціативу: законопроекти підтримані 150 тис громадян розглядатимуться першочергово парламентом. Також народ матиме право вето чи народний вотум недовіри й на референдумі зможе скасовувати рішення органів влади, відправляти у відставку голів держадміністрацій, правоохоронних органів навіть суддів.

Громадам залишатиме 100% податку на доходи фізичних осіб, на землю, нерухомість та інше. За каденцію майбутнього депутатства в планах кандидата побудувати країну рівних можливостей для молоді, чоловіків і жінок, а заразом і досягти європейських стандартів життя, коли, не економлячи і лише за зарплату, сім’я зможе легко придбати необхідні для побуту речі - від пральної машини до авто.

Аналіз програм решти кандидатів, задекларовані ними кошти та майно, читайте у наступних наших номерах.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин