Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Річницю створення сотні УПА «Сіроманці» відзначили дводенним походом

Селами Ходорівщини 7-8 липня проходив «пропагандистський відділ УПА». Похід реконструкторів - членів Товариства пошуку жертв війни «Пам'ять» був присвячений річниці створення повстанської пропагандистської сотні УПА «Сіроманці», що діяла на теренах Ходорівщини.

Суботнього святкового ранку селяни здивовано зустрічали «гостей із минулого». Спершу до села в’їжджали на конях вершники, одягнуті як вояки часів Другої світової війни, ще й з жовто-блакитним українським знаменом. А за ними входив цілий відділ УПА. Позаду нього двоє коней тягнули дерев’яного воза. Люди запитували: «Хлопці, хто ви, звідки?». І чули у відповідь: «Ми з лісу».

- То наші, - сказав якийсь старший чоловік, - і з подивом підійшов до вояків УПА з минулого. Люди вітали юнаків гаслом: «Слава Україні!», у відповідь їм лунало: «Героям Слава!».

І справді, в село увійшли військові реконструктори УПА із Товариства пошуку жертв війни «Пам'ять», які спільно із ГО «Небайдужі», за підтримки депутата Львівської обласної ради Андрія Кота провели дводенний пропагандистсько-тактичний рейд «Повстанськими стежками Ходорівщини» з нагоди святкування 70-ї річниці УПА й створення на Ходорівщині славної сотні УПА «Сіроманці».

Заходячи у кожне село, повстанці роздавали листівки і звернення УПА до молоді, які в 1940-50-х роках розповсюджувала мережа ОУН. Листівки зроблені так, як вони виглядали у ті воєнні часи. Люди із цікавістю їх читали й захоплено просили ще, щоб розповсюдити їх далі. Старенькі сивочолі чоловіки та жінки із сльозами на очах дякували реконструкторам із Товариства «Пам'ять» за те, що нагадали їм героїчні сторінки боротьби українського народу. Жодної хати не минула ця важка і водночас героїчна сторінка в історії України: у багатьох загинули друзі та родичі, й досі невідомо де їх могили.

Селяни пригощали несподіваних гостей всім, чим були багаті. Це давало учасникам рейду натхнення та силу до походу в нестерпну спеку. Під палючим сонцем реконструктори в образі повстанців крокували запорошеними дорогами, через ліси маршрутом повстанської слави.

Повстанський відділ УПА в складі двох роїв з пропагандистським рейдом розпочав свій хід із міста Ходорова, де спершу сформували колону біля пам’ятника Тарасу Шевченку, і маршем вирушив до церкви святих Безсеребреників Косми та Дам’яна, щоб отримати благословення Господнє. Суботнього ранку в день св. Івана чимало парафіян із захопленням спостерігали за вишикуваними на подвір’ї церкви українськими повстанцями. Настоятель храму, декан Ходорівський о. Мар’ян Черепанич звернувся з словами вдячності до таких незвичайних гостей, а згодом окропив їх святою водицею на добру справу, яку вони розпочали.

З Ходорова рейдуюча група вийшла у напрямку с. Вовчатич, де на сільському цвинтарі сальвою вшанувала вояк УПА та членів ОУН, які героїчно загинули в боротьбі за здобуття незалежної України. Такі сальви на славу полеглих у борні за волю лунали у кожному селі на шляху сотні УПА.

Далі дорога стелилася до с. Загірочка. Тут повстанську групу зустріли багатолюдно. Перед численною громадою виступив ініціатор походу Володимир Гаврон, який розповів про те, як важливо знати справжню історію свого краю і вшановувати героїв свого народу, бо не має майбутнього той народ, який не знає своєї історії. Також виступив Ігор Ожиївський, який подякував за теплу зустріч і небайдужість до таких заходів.

Загірочко - такий куточок України, де, мабуть, кожен буде відчувати себе як вдома. А все завдяки привітним та добрим його жителям і сільському голові Андрію Хомуту. У селі повстанці мали змоги перепочити. Маленькі діточки обступили вояків і разом із ними стріляли з рушниць. Повстанці в свою чергу розповідали молоді, хто були Роман Шухевич, Степан Бандера, який внесок вони зробили в історію вільної України. Старші жінки співали українських пісень, і ніхто не хотів покидати такого гостинного села. Ще більш патріотичного духу повстанцям та селянам додав своїми віршами поет-патріот Остап Лижник.

Але час не чекав, потрібно було поспішати. Для подальших дій відділ УПА розділився на дві чоти, і через ліс одна чота пішла на с. Підліски, а друга - у с. Сугрів для зустрічі з населенням. Рої з’єдналися в один відділ аж у с. Новосільцях.

Далі відділ прямував через село Черемхів до Молодинча. Після короткого квартирування в селі та зустрічі з громадою повстанська сотня перейшла в ліс на нічліг саме туди, де стояла лісничівка, в якій і створилася сотня УПА «Сіроманці». Тривалість шляху першого дня - 20 км.

Наступний день у селі Молодинче розпочався із Богослужіння в храмі та панахиди біля символічної могили героям УПА і пам’ятника Петру Олійнику («Енею»).

До підніжжя пам’ятника «Енею» реконструктори УПА, які спеціально приїхали із Волині, висипали дещицю землі з місця, де зложив свою голову вірний син України. Волиняни привезли грудку землі із с. Рудник Маневицького району Волинської області, де 17 лютого 1946 році загинув полковник УПА «Еней». З собою реконструктори також повезли часточку батьківщини полковника – землю із с. Молодинча, де 9 липня 1909 року народився Петро Олійник. Таке об’єднання земель до сліз розчулило місцевих селян, і ця подія надовго закарбується у в їхніх серцях.

Тим часом пропагандистський відділ УПА вирушив напрямку сіл Бортник, Букавина, Добрівлян, де теж провів просвітницьку роботу. Тривалість рейду другого дня - 12 км.

Під час дводенного рейду похідна група УПА в кількох в селах, а саме в Загірочку, Підлісках, Сугрові, Черемхові, Букавині та Добрівлянах, вшанувала подяками від організаторів рейду з нагоди 70-річчя УПА та за безпосередню участь і визначні заслуги у національно-визвольній боротьбі людей, які брали активну участь у Визвольних змаганнях Українського народу XX ст.

Завершився похід 8 липня в Ходорові на стадіоні «Цукровик», де відбулася реконструкція вирішального бою відділу УПА проти спецзагону НКВС.

По завершенні бою реконструктори віддали шану полеглим героям сальвою. Всі бажаючі могли спробувати справжньої польової страви, яку готували для учасників реконструкції та гостей Святослав Рій і Василь Туревич. Ансамбль віртуозів «Візерунки» веселив присутніх українськими піснями.

На святі виступили член проводу Товариства «Пам'ять» Володимир Гаврон, голова районної ради Ігор Кос, секретар Ходорівської міської ради Ростислав Гапонюк, голова Спілки політв’язнів та репресованих Роман Осімницький та депутат Львівської обласної ради Андрій Кіт.

Головним гостем, на якого всі чекали, був Герой України Юрій Шухевич. У своїй промові він поставив запитання, яке глибоко врізалось в пам'ять: «Як ми користуємось здобутками УПА?» Сьогодні, маючи свободу та незалежність, ми не маємо сил відстояти українську рідну мову, нам закривають рота. А що далі? Нам заборонять вірити в Бога?! Чому, не маючи на той час державності, повстанці добились свого - їхні діти, ми, - вільні? В чому сила? А сила в єдності, в любові до рідного». А що ми? Ми дозволяємо собі та нашим дітям забути про відчайдушних визволителів.

Сьогодні, як ніколи, ми повинні пам’ятати про Героїв України, які віддали життя за нас, брати за приклад, як потрібно відстоювати своє. Проте одних написаних рядків недостатньо.

Володимир Гаврон

Фото: Віри Корецької.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин