Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Туберкульоз : жертви та рятівники

До 200-річчя від дня народження Маркіяна Шашкевича

У попередньому номері часопису «Новий час» журналіст Ірина Шах на підставі професійно проведеного дослідження поінформувала читачів про те, що пов’язує постать Маркіяна Шашкевича й Жидачівщину.

Маємо ще немало джерел, які оповідають про важкий життєвий шлях цього будителя галицьких спільнот, його сімейство та родинну недугу. Саме від важкої хвороби – туберкульозу в досить молодому віці помирали Шашкевичі.

 

З ґрунтовного дослідження нашого земляка родом із села Бертишева Михайла Шалати (професор Дрогобицького університету опублікував ще у 1969 р. монографію «Маркіян Шашкевич») довідуємось, що на туберкульоз хворів батько Маркіяна – священик Семен, і це стало причиною його передчасної смерті в 1933 р. Від туберкульозу у 46-річному віці помер старший син Шашкевичів – Володимир, а ще немовлям – другий син Святослав.

 

Надія Пастернак на днях опублікувала свої розмови із львівською лікаркою Іриною Дутковською, далекою родичкою по материнській лінії дружини Маркіяна Шашкевича – Юлії Крушинської.

Пані Ірині із різних джерел вдалося дослідити не лише своє місце у родоводі Крушинських, але й розповісти про щастя та трагізм самого Маркіяна Шашкевича. Щастя від боротьби за кращу долю галичан, за українську мову, культуру, традиції і трагізм від втрати сил до життя у 32-річному віці, настання сліпоти, глухоти та паралічу. Лікар прийшла до висновку, що безпосередньою причиною смерті М. Шашкевича був туберкульозний менінгіт.

Цей термінальний період його життя проходив у злиднях, забутті друзів, знайомих. І лише дружина до останнього подиху чоловіка була з ним.

Доживши до 81-літнього віку, вона ще взяла участь у перепохованні праху чоловіка із села Новосілок на Личаківський цвинтар у Львові.

На жаль, туберкульоз скосив не одне молоде життя видатних знаних українських діячів – Лесю Українку, Степана Руданського, Євгена Плужника, Павла Грабовського, Марію Башкірцеву, Миколу Пімоненка. А ще тисячі

нашого цвіту захворіли на туберкульоз і померли у минулому столітті у тюрмах, на каторжних роботах в ГУЛАГАХ. Пам’ятаймо про усі жертви цієї небезпечної хвороби і уберігаймося від неї.

Степан Толох.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин