Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Василь Іванович Грицишин – педагог, учений, дослідник надр, надзвичайно творча й неординарна особистість

10 лютого 2017 року відійшов у вічність відомий науковець, наш краянин Василь Іванович Грицишин.

Майбутній вчений народився 7 листопада 1929 року в селі Зарічному Жидачівського району на Львівщині в селянській родині. Здобувши середню освіту в смт. Журавні, з 1949 по 1952 рік служив у радянській армії.

 

З 1952 по 1957 Василь Грицишин навчався на геологорозвідувальному факультеті Львівського політехнічного інституту за спеціальністю «Геофізичні методи пошуку і розвідки корисних копалин». Після закінчення інституту працював на сибірських просторах, відкриваючи залізорудні і поліметалічні родовища в Кузнецькому Алатау і в Гірській Шорії.

 

З 1961 року трудова діяльність Василя Івановича була пов'язана з пошуками і розвідкою нафтових і газових родовищ в Україні. Працюючи в геофізичних експедиціях на Прикарпатті, а після захисту наукової дисертації в 1972 році – в Івано-Франківському інституті нафти і газу, Василь Іванович присвятив себе науковій і педагогічній роботі в галузі геофізичних досліджень свердловин, створивши на кафедрі промислової геофізики галузеву лабораторію з досліджень кернового матеріалу в умовах, наближених до пластових. Результати досліджень лягли в основу побудови багатьох петрофізичних залежностей між геофізичними характеристиками і фільтраційно-ємнісними властивостями порід-колекторів.

Збагачений матеріалами геофізичних досліджень у свердловинах Передкарпатського і Закарпатського прогинів та своїм баченням критеріїв оцінки продуктивних відкладів, Василь Іванович розробив методику вивчення колекторів малої товщини, їх особливостей при розкритті на промивальних рідинах із додатками різних хімреагентів і вперше в Україні встановив величини ступеня закупорки порових каналів у присвердловинній зоні пласта-колектора.

Під безпосереднім керівництвом В.І. Грицишина було виконано значні роботи в галузі геологічних та геофізичних досліджень, встановлено двомірні і багатомірні залежності між петрофізичними і геофізичними параметрами, які лягли в основу обґрунтування підрахункових параметрів для оцінки запасів нафти і газу в галузевих наукових журналах.

Сам автор наукових розробок у співавторстві з геофізиками та геологами Прикарпаття безпосередньо брав участь у підрахунку запасів багатьох нафтових і газових родовищ: Борислав, Північна Долина, Спас, Струтин, Орів-Уличне, Хідновичі, Північні Мединичі, Битків, Богородчани, Бухтівець та багато інших.

На основі багаторічної наукової діяльності Василь Іванович одноосібно й у співавторстві з іншими дослідниками опублікував понад 50 наукових праць, звітів, тез до наукових конференцій та нарад республіканського, всесоюзного і міжнародного значення, які проходили в галузевих науково-дослідних інститутах СРСР (ВНИИ Геофизика, ВНИГИК, НПЦ «Тверь-геофизика» та др.).

В. І. Грицишин є співавтором «Російсько-українського нафтогазопромислового словника» та «Довідника з нафтогазової справи».

Велику увагу Василь Іванович приділив госпдоговірній тематиці, а будучи науковим керівником галузевої науково-дослідної лабораторії, проводив досліди з вивчення петрофізичних і колекторських властивостей порід-колекторів нафтових і газових родовищ Передкарпаття, Закарпаття та Дніпровсько-Донецької западини. Звіти за результатами досліджень на захисті в об'єднанні «Укргеофізика» завжди отримували високі оцінки.

Студентів-геофізиків, які проводили наукові дослідження під керівництвом В. І. Грицишина, неодноразово відзначали медалями і грошовими преміями на всесоюзних студентський конференціях. За 30 років педагогічної діяльності (1968 - 2000 рр.) Василь Іванович підготував тисячі фахівців геологічного та геофізичного профілю, які успішно працюють у геологічних організаціях на теренах України та країн СНД і досягли високих виробничих та наукових показників, стали провідними спеціалістами, а також науковцями високих рангів.

Після звільнення з ІФТУНГ у зв'язку з виходом на пенсію Василь Іванович не зміг довго перебувати на заслуженому відпочинку. Прагнучи й надалі працювати на ниві промислової геофізики, віддавати свої знання, набутий досвід педагога-наставника, вчений з лютого 2001-го по 2004 рік продовжив активну творчу діяльність в Івано-Франківській експедиції з геофізичних досліджень у свердловинах. Під його керівництвом група геофізиків-інтерпретаторів установила підрахункові параметри для геолого-економічної оцінки запасів вуглеводнів по Дебеславецькому, Черемхів-Ступківському, Яблунівському, Мало-Горожанківському газових родовищах, а також Лопушнянському нафтоконденсатному родовищу.

Спільно з колективом співробітників геологічного відділу він активно працював над удосконаленням інтерпретації результатів геофізичних досліджень на родовищах Прикарпаття та Дніпровсько-Донецької западини.

З листопада 2004 року по серпень 2011-го В. І. Грицишин працював консультантом- геофізиком у ВАТ «Карпатське управління геофізичних робіт» . Науково-творчий досвід, методичний підхід до інтерпретації ГДС, уміння розв'язувати складні завдання поєднались в одній особі - викладача та практика, що було справжньою знахідкою для молодого колективу геофізиків-інтерпретаторів геологічного відділу. Упродовж 2004-2011 рр. спеціалісти ВАТ «Карпатське управління геофізичних робіт» відкрили Турабівське, Дубаневицьке, Добрянське, Дібровське та Стриганецьке газові родовища, нові поклади газу і нафти, чого раніше не відзначалося. Вперше на підприємстві група підрахунку запасів під керівництвом Василя Івановича видала підрахункові параметри для геолого-економічної оцінки запасів вуглеводнів по Любешівському, Рубанівському, Північно-Богородчанському, Ретиченському, Макунівському, Турабівському, Лугівському, Стриганецькому, Комарівському, Залужанському, Дашавському, Вишнянському газових родовищах та Орховицькому нафтовому й успішно їх захистила в ДКЗ України.

Враховуючи величезний професійний та науковий досвід Василя Івановича, керівництво ДКЗ України призначило його експертом ДКЗ. Експертизи з геофізики проводились на нафтових і газових родовищах ВАТ «Укрнафта» та ДК «Укргазвидобування», що сприяло успішному захистові запасів вуглеводнів нафтогазових родовищ України.

Багаторічна праця як у науково-дослідному напрямку, так і в практичній діяльності при опрацюванні матеріалів ГДС і їх інтерпретації спонукала Василя Івановича до узагальнення в нафтопромисловій геології і промисловій геофізиці за період з 1961-го по 2011 рік, було надруковано працю «Петрофізична характеристика колекторів нафтових і газових родовищ Карпатського регіону і Дніпровсько-Донецької западини», яка лягла в основу вивчення розрізів нафтових і газових свердловин із застосуванням широкого комплексу досліджень геологічного й геофізичного матеріалу. Тільки широке комплексування лабораторних досліджень керна, його ув´язка з об´єктами, які виділяються за даними ГДС, дозволять розробити необхідні критерії для визначення основних параметрів пластів-колекторів при оцінюванні запасів вуглеводнів на родовищах Карпатського нафтопромислового регіону і Дніпровсько-Донецької западини.

Крім наукової та професійної діяльності, неможливо не відзначити Василя Івановича як Великого патріота своєї країни, дуже творчу й неординарну натуру. Його захоплення творами Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки просто вражало інженерів-геофізиків, які, крім великого професійного досвіду, мали неоціненну можливість переймати досвід життя Великої Людини. Завжди позитивно налаштований Василь Іванович вміло навчав, консультував своїх учнів-геофізиків не тільки у фаховій справі, він в будь-який момент був найкращим вчителем та порадником у найрізноманітніших моментах життя.

Помер Василь Іванович 10 лютого 2017 року. Страшний біль втрати відчувають рідні, близькі, товариші, учні... Але в пам'яті Василь Іванович завжди житиме в багатьох серцях.

З шаною

колеги, студенти.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин