Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Талановитий майстер документального роману-колажу

Головне в житті є тільки праця, віра, честь.

Та добра пам'ять по тобі.

С.Караффа-Корбут.

Ім'я Богдана Миколайовича Гориня у свідомості громадян переважно асоціюється з його політичною, правозахисною і державною діяльністю. Хоча через усе своє життя він проніс у серці палку любов до художнього слова. На поч. 60-х років минулого століття Богдан Горинь відомий уже в Україні як літературний критик, мистецтвознавець. А далі арешт, тюрма, переслідування і тривала виснажлива боротьба за відновлення й утвердження незалежності Української держави. До активної творчої діяльності письменник повертається у ІІ пол. 90-х років.

З-під його пера виходять високохудожні романи, які сьогодні відносимо до визначних надбань вітчизняної літератури.

 

До переліку таких творів належать романи «У пошуках берега», «Туга Віктора Цимбала», роман «Не тільки про себе» у трьох томах. А його роман-колаж «Любов і творчість Софії Караффи-Корбут» висунутий Львівською обласною Спілкою письменників України на здобуття найвищої державної нагороди – Національної премії ім. Т. Шевченка в галузі художньої літератури 2016 року.

Гортаючи сторінки його книг про видатних забутих і призабутих постатей нашої культури, історії, літератури, відкриваєш перед собою ще одну яскраву грань таланту Гориня-мистця, правдивого, щирого, майстра художнього слова, який поставив собі за мету анітрішки не погрішити перед правдою, донести до читача велич, трагізм і суперечність епохи, в якій доля дарувала жити йому і його побратимам: боротись, творити, вмирати і виживати. В його творах представлена ціла галерея конкретних історичних осіб: держаних діячів, художників, письменників, крізь вчинки й поведінку яких усвідомлюємо складні історичні процеси, пізнаємо складність і суперечність людської натури. Щоб досягти поставленої мети, справитись з таким нелегким завданням, Горинь-письменник обирає найважчий з літературних жанрів – роман-колаж. Слово «колаж» (від франц. Collage) у мистецькій практиці означає наклеювання на певну основу різних матеріалів, що в цілості творять картину чи скульптуру. «А хіба час, - пише Б.Горинь, обираючи такий літературний жанр, - не наклеює на людське життя різні за змістом, формою, кольором і фактурою матеріали?... Уся ця всяка всячина, - говорить далі автор, - і є тим будівельним матеріалом для створення літературного твору. Але назбирати такий матеріал і вмонтувати його в конструкцію твору, під силу мистцям величезної сили волі, невичерпної фізичної енергії, твердої віри і неабиякого таланту. До таких письменників, хто взяв на себе увесь тягар творення романів-колажів, і належить Богдан Горинь.

Письменник обирає колаж ще й тому, що не раз довелося самому бачити, як легковажно поводились з історичними фактами, подіями та спогадами навіть дуже поважні титуловані автори.

Та повернемось до літературних надбань письменника. Адже один із останніх його романів «Любов і творчість Софії Караффи-Корбут», як уже згадувалось, висунутий Львівською обласною Спілкою письменників України на здобуття найвищої державної нагороди – Національної премії ім. Т. Шевченка. Роман-колаж про життєвий і творчий шлях талановитої української художниці, непересічної творчої особистості мистецького Львова 60-90-х рр. Софії Караффи-Корбут беззаперечно є окрасою багаторічної літературної творчості письменника. Хоча нічим не уступає цьому твору і попередній твір Гориня «Не тільки про себе». Об'ємний за обсягом роман (що сягає майже 2 тис. сторінок) можна без жодного перебільшення назвати своєрідною енциклопедією життя і боротьби українського народу ІІ пол. ХХ ст. Перед нами у всій своїй величі і суперечності постає епоха, наповнена величезних моральних подвигів і жалюгідних людських вчинків. Мов у кіно, в нашій уяві проходять цілі шеренги відомих історичних постатей, які прориваються крізь круті лабіринти радянської доби, і кожен шукає свій власний вихід і свій власний моральний вибір. Роман-колаж «Не тільки про себе» поза всяким сумнівом можна також зарахувати до найкращих здобутків сучасної вітчизняної літератури.

Прикро, що цей унікальний художній твір, насамперед в плані всебічного широкомасштабного відтворення складних історичних явищ і подій, чомусь обійдено належною увагою з боку літературної критики, хоч міг би бути відзначений достойною літературною нагородою.

Що стосується об’єктивності оцінки творчості Б. Гориня, то, на наш погляд, було б абсолютно доречно і логічно подати на здобуття найвищої державної нагороди не тільки його останній роман-колаж «Любов і творчість Софії Караффи-Корбут», а весь цикл романів про видатних постатей вітчизняного мистецтва. Мається на увазі роман «У пошуках берега» про скульптора Івана Северу – одного і** фундаторів національної скульптурної школи в Україні, а також і роман «Туга Віктора Цимбала» про маловідомого талановитого українського художника іммігранта Віктора Цимбала.

Висунутий на здобуття Національної премії ім. Т. Шевченка роман-колаж «Любов і творчість Софії Караффи-Корбут» має беззаперечно великі шанси бути високо поцінованим. Головна героїня роману Софія, талановитий художник, непересічна постать, проходить через увесь твір у найтонших проявах своїх почуттів і переживань. Вона перебуває в постійному напруженому конфлікті з реальною тогочасною дійсністю. І навіть вона, сильна, мужня жінка-патріотка, змушена деколи скоритись тиску існуючих обставин і піти на компроміс із совістю. Автор у притаманній йому манері торкається найскладніших моральних і духовних проблем людської істоти. У цьому творі письменник дає можливість читачеві торкнутися найпотаємніших глибин душі мистця, широко розкриває природу людського таланту, доносить до нашого розуму і серця невимовний біль і страждання людини, в яку Господь вдихнув «творче начало». Великий, непересічний талант, - дає зрозуміти автор, - потребує особливої уваги, захисту, своєчасної допомоги і співчуття. Які художні шедеври могла б створити мисткиня навіть в умовах тодішньої радянської дійсності, якби хтось розділив з нею її велике, чисте і глибоке почуття кохання. Деколи в пориві своєї жіночої пристрасті героїня доходить до межі, де уже небезпечно бути собою. Великий талант і божевілля – іноді дуже поруч.

Навіть найталановитіший письменник, якою б довершеною майстерністю художнього слова він не володів, ніколи не передавав би тієї глибини переживань, не вклав би в уста своєї героїні того, що ми відчули і почули, читаючи незрівнянні ні з чим листи Софії, які Б. Горинь збирав впродовж багатьох років як безцінний і найдорожчий мистецький скарб.

Умонтувавши у твір декілька десятків фотографій визначних постатей нашої історії мистецтва, копії їхніх листів, найрізноманітніших архівних документів письменник відтворює тогочасну реальну дійсність.

Власне у цьому якраз і полягає цінність і вартість роману-колажу – воістину вельми складного і надміру важкого літературного жанру, який так достойно і гордо презентує наш письменник Богдан Горинь у сучасній українській літературі.

Сьогодні, коли в мистецтві у широкому розумінні слова, тривають постійні пошуки нових форм, стилів і жанрів, колаж як художній засіб цілком логічно знаходить собі належне місце й у літературній творчості. Письменника Богдана Гориня беззаперечно можна вважати одним із найяскравіших представників цього жанру.

Хотілось би вірити, що члени комітету з присвоєння найвищої державної нагороди в галузі художньої літератури дослухається і до наших скромних міркувань щодо оцінки, ролі і значення творчості Богдана Гориня в загальному контексті розвитку сучасної української літератури.

С. РЕВУЦЬКИЙ, завідувач відділу Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Возницького.

P.S.

Роман-колаж Богдана Гориня «Любов і творчість Софії Караффи-Корбут» висунуто Львівською обласною Спілкою письменників на здобуття найвищої Національної премії ім. Тараса Григоровича Шевченка в галузі художньої літератури.

Редакція часопису готова надати сторінки газети для обговорення цього новаторського твору нашого земляка.

На фото:

Хліб-сіль українським політикам від мешканців Журавна. Справа наліво: Степан Ревуцький, Любомир Пиріг,   Дмитро Павличко, Богдан Горинь. Вибори депутатів Верховної Ради у 1990 році. З архіву «Нового часу».


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин