Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

З нагоди ювілею

17 грудня відзначив життєвий ювілей член районового братства УПА Василь Михайлович Мирга (псевдо "Литвин").

Народився Василь Михайлович 1920 року на території Польщі. У сім'ї він був найстаршим і як міг намагався захистити молодших братів та сестру. Тож коли за нацистської окупації вивозили молодь на роботи в Німеччину, впросив, щоб замість сестри забрали його.

 

Так він потрапив аж в Австрію. Завдяки своєму гострому розуму, природним здібностям зумів заслужити повагу в господаря, в якого довелося працювати. Спершу випасав коні, а коли господар побачив, що хлопчина надається до столярки й решта господарських справ йому до снаги, став довіряти й мати як за свого.

 

Хоча й не довелося Василю Михайловичу опановувати шкільну науку, як би того хотілося, але попри це він добре володів німецькою та польською мовами, й це не раз ставало йому в нагоді, а ще більше користі з цього мав провід ОУН.

Про внесок батька у підпільну діяльність УПА рідні майже не знають, оскільки він довший час їм нічого не розповідав, боячись за їхню ж безпеку. Сьогодні, на дев'ятому десятку, пам'ять зраджує чоловіка, але навіть із тих коротких фраз, які зриваються при розмові, розумієш, що свого часу не одну таємницю знав. “Не раз думалося, що вже смерті не уникнути, але судилось вижити й дожити до таких поважних літ”, - каже ювіляр.

Після чергового переселення Василь Михайлович приїхав до Жидачева, де якраз повним ходом йшло будівництво паперового комбінату, тож робочих рук, а ще більше майстрів бракувало. Хоча до цього часу Василь Мирга працював на залізниці, але ремесло столяра, яке, мабуть, закладене в генах, визначило його подальшу долю. Хоч і без відповідної освіти, але моделі для деталей виготовляв краще за будь-якого інженера. Кращого модельника годі було й пошукати. Так пропрацював на паперовому комбінаті більше 40 років. А за цей час в Жидачеві побудувався і дав освіту трьом дітям. Старший син Василя Михайловича народився ще в Польщі в Хирові (на той час там жила їхня бабуся, а мати родом із с. Устрик, сьогодні Підкарпатське воєводство Республіки Польща), а доньки вже в Жидачеві. Але попри це для корінних жидачівців вони завжди були переселенцями.

Поки дозволяло здоров'я, Василь Михайлович активно брав участь у житті Братства УПА, займалися пошуками загиблих, відновлювали могили, досліджували архіви, брали участь у різних заходах, спілкувалися з молоддю. Ще досі буває йому здається, що ось зараз побратими за ним прийдуть і вони, як колись, поїдуть вшановувати пам'ять загиблих повстанців на відновленій могилі, розповідають доньки. Кажуть, їхньому батькові бракує спілкування з побратимами.

Навіть у такому поважному віці Василь Михайлович намагається стежити за новинами, але деякі з них його мозок відмовляється сприймати. «Тато не може ніяк собі пояснити, що в Україні сьогодні теж ведеться війна й розв'язали її наші східні сусіди. Каже: «Що, знову москалі зашли сюди?» Не йме віри в те, що знову триває війна», - розповідають доньки.

Діти, онуки, яких у нього п'ятеро, шестеро правнуків пишаються своїм батьком, дідусем, для них він зразок для наслідування, їхня гордість.

Василь Михайлович надзвичайно зрадів такому поважному гостеві як Василь Григорович Устрицький. А Василь Григорович у свою чергу не оминув нагоди привітати побратима, передати вітання від товариства, побажати міцного здоров’я ювіляру.

Оксана ФРАНКІВ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин