«Філуменістична Шевченкіана»

Єдина в Україні фабрика з виготовлення сірників не випустила жодної серії, приуроченої до ювілею Т.Г. Шевченка, навіть за пропозицією самих філуменістів.

Досі не замислювалась, що так багато цікавих речей з історії, краєзнавства, економіки держави можна дізнатись, колекціонуючи етикетки з сірникових коробок.

17 грудня у Жидачівській районній бібліотеці відкрито виставку сірникових етикеток «Філуменістична Шевченкіана» з приватної збірки львівської колекціонерки Галини Панахид. Вона відгукнулась на запрошення Жидачівської міської ради та міського Центру творчості для дітей та молоді. Привітали гостю заступник міського голови Я. Гаврильчук та директор Центру творчості Оксана Полівчак. З музичними та поетичними вітаннями для гості виступили вокальний колектив Центру творчості «Струмочок» (керівник Оксана Дахній).

Філуменія – це колекціонування сірникових етикеток та сірникових коробок. Від часу видання першої етикетки (1829 р.) до сьогодні сірникові мініатюри вражають розмаїттям зображень і представлених тем. На сірниках зображували фауну і флору, історію техніки і дослідження космосу, правила поведінки в побуті і природі. На сірникових етикетках представлені репродукції творів мистецтва, портрети визначних особистостей, пам’ятки архітектури тощо. Зображення ілюструють події і знаменні дати, розповідають про виставки і фестивалі, представляють досягнення у різних сферах науки, техніки, а також такий вид поширення інформації активно використовували для пропаганди, зокрема в СРСР.

Як окрему тему у філуменії можна окреслити філуменістичну Шевченкіану. Найстарші з відомих сірникових етикеток із зображенням Шевченка датуються 1914 р. Тоді сірникова фабрика в м. Новозибков Чернігівської губернії випустила дві етикетки з портретом Шевченка. Власне така етикетка є найбажанішою у колекції львів’янки.

Як дізналися відвідувачі виставки, за період 1950-1990 рр. шевченківська філуменія представлена портретами поета, його пам’ятниками, будівлями музеїв і театрів, які носять ім’я Шевченка; творами Кобзаря, місцями, пов’язаними з ним. Ці етикетки представлені у понад 25 тематичних серіях, що випускалися різними фабриками. Кілька з таких серій продемонструвала й Галина Панахид зі своєї приватної колекції. Зокрема можна оглянути 9 серій сірникових етикеток. Це такі теми: «Поети і письменники» (де серед інших портретів є портрет Т.Шевченка); «Театри» (із зображеннями будівель театрів у Черкасах, Харкові, Тернополі, Чернігові, які носять ім’я Шевченка); «Дніпро кличе в гості» (одним із туристичних об’єктів є Чернеча Гора в Каневі); «Купуйте в книгарнях» (на одній з етикеток є реклама «Кобзаря») та інші тематичні серії.

Збираючи чергову колекцію, п. Галина виявила цікавий факт, що стосується історії м. Донецька. Серед серій сірникових етикеток, випущених у 60-х роках і присвячених місту, не виявилось етикетки з пам’ятником Леніну, а натомість є зображення пам’ятника Т. Шевченку. Досліджуючи цей своєрідний феномен, колекціонер дізналась, що в Донецьку пам’ятник Шевченку було встановлено на честь 300-річчя Переяславської угоди. А пам’ятник Леніну з’явився у центрі міста лише через 13 років після того, як на площі встановили пам’ятник Кобзарю.

Сірникові коробки із зображеннями пам’ятників Т. Шевченку видавалися за часів незалежної України. Зокрема у Харкові 2006-2008 рр. виготовлялися сувенірні набори сірників «Харьков», у яких було повноколірне фотографічне зображення місцевого пам’ятника Шевченку. Фотографія пам’ятника Кобзарю в Тернополі зображена на рекламній сірниковій коробці, виданій для місцевих «Українських сувенірів».

А от єдина в Україні фабрика з виготовлення сірників, що розпочала свою роботу в 1999 році, так і не випустила жодної серії, приуроченої до ювілею Шевченка. З цією пропозицією до дирекції фабрики звертались і самі філуменісти, пропонуючи вже готові репродукції зображень, але на їхню ідею так і не відгукнулись. Натомість найвідоміші ювілейні серії, які випускало ще донедавна ДП «Рівненська сірникова фабрика», а сьогодні ТзОВ «Українська сірникова фабрика», були присвячені ювілеям з дня перемоги у Другій світовій війні.

Виставка ж «Філуменістична Шевченкіана» з колекції Галини Панахид сформована з нагоди 200-річчя від дня народження Кобзаря. Впродовж 2014 року вона експонувалася в Бережанах (Тернопільська обл.), Луцьку (Волинська обл.), Львові, Миколаєві (Львівська обл.). У Жидачеві виставка перебуватиме до 26 грудня. У 2015 році, після того, як виставка помандрує Україною, її автор та власниця як дарунок передасть до столичного музею Т. Шевченка.

Впродовж зустрічі ще багато цікавих історії та фактів, пов’язаних як із виникненням сірників, так і їх виготовленням у різних країнах Європи, розповіла присутнім п. Галина.

Під час презентації колекціонер подарувала для міської ради, центральної районної бібліотеки та відділу культури Жидачівської РДА пам’ятні аркуші про виставку.

На завершення заступник міського голови Ярослав Гаврильчук подякував гості за таку цікаву зустріч та подарував на згадку конверт із погашеною ювілейною маркою, випущеною на честь 850-річчя Жидачева. Вокальний колектив центру творчості «Струмочок» виконав «Заповіт» Т. Шевченка.

Оксана ФРАНКІВ.

Довідка

Галина ПАНАХИД народилася на Львівщині. Закінчила географічний факультет Львівського державного університету імені Івана Франка.

Розпочала збирати сірникові етикетки у 1987 році. Cьогодні у філуменістичній колекції Галини Панахид близько 200 тисяч сірникових етикеток. Найстарішими екземплярами в колекції є сірникові етикетки англійських фабрик середини ХІХ ст. Цінними екземплярами є етикетки 1930-х років сірникової фабрики “Х Октябрь”, яка працювала в білоруському місті Речица.

Чільне місце займають іноземні етикетки. Наприклад, з таких країн як Швеції, Англії, Португалії, Франції, Фінляндії, Угорщини, Японії, Китаю, Швейцарії, Бельгії, Індії, Люксембургу, Болгарії, Нідерландів, Бразилії, Афганістану, інших країн. У колекції Г. Панахид є сірникові етикетки з держав, яких сьогодні вже немає на політичній карті світу – Чехословаччини, Німецької Демократичної Республіки, Югославії, Бірми, СРСР.

Галина Панахид є членом Чеського філуменістичного союзу, Словацького філуменістичного союзу, Московського філуменістичного клубу «Сувенір». Підтримує зв’язки із філуменістами з Австралії, Бельгії, Данії, Нідерландів, Чехії, Словаччини, Японії, Росії, Словенії, Індії та інших країн.

Надрукувати