Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Зустріч із письменницею Галиною Пагутяк

Наприкінці лютого учителі української мови та літератури, а також світової літератури в черговий раз побували на виїзному семінарі, що стали вже традиційними у Жидачівському районі.

Цього разу педагогічна стежина повела вчителів-словесників до чудового старовинного міста Миколаєва. Першою зупинкою стала Миколаївська районна бібліотека. На порозі радо зустріла гостей господиня - директор районної бібліотеки Віра Блискун.

Приміщення бібліотеки вразило естетичним оформленням, багатством літератури, світлими залами... У читальній залі розмістились учителі, очікуючи довгожданої зустрічі із письменницею, лауреатом Шевченківської премії Галиною Пагутяк. Саме ця яскрава, талановита жінка стала окрасою літературно-мистецької світлиці «Її Величність Жінка».

Розпочали знайомство В. Блискун та методист Жидачівського РМК Ольга Прокопів. Проникливо звучали слова, присвячені Жінці. Особливо вразили рядки поезій нашої землячки, талановитої поетеси Наталії Тріщ:

Жінка неповторна і зваблива,

Сто відтінків душі і чудовий букет.

В очах її незрима сила,

Сердець неспокій, весняний сонет.

То райська квітка у саду земному,

Еліксир любові і життя,

Таємниця, яку ще нікому

Не вдалося розкрити до кінця.

Зачитала свої поезії і сама п. Наталія. Затамувавши подих, слухали присутні поетичні рядки про жіночу долю, про щастя та кохання... Не менш хвилюючим був виступ учителя української мови та літератури Журавнівського НВК «СЗШ-ліцей» Марії Баран. Звичайно, звучали й пісні. Виконала їх учитель української мови та літератури Бережницької ЗОШ- III ст. Наталія Федоляк. Зачарувала присутніх пісня «Молитва», слова і музику до цієї пісні написала сама п. Наталя.

Багато слів було сказано про людину, доля якої пов'язана із м. Миколаєвом. Це - Уляна Кравченко, письменниця, педагог, громадська діячка, соратниця І. Франка. Уляна Кравченко стала натхненницею Галини Пагутяк, яка уже багато років досліджує творчий шлях письменниці. Надзвичайно цікаво та емоційно розповідала п. Галина про маловідомі факти із життя Уляни Кравченко. Уважно слухали присутні й розповідь письменниці про себе та про свій шлях у літературі. Слухачі ще раз переконались у тому, що Г. Пагутяк - неординарна особистість у сучасній українській літературі. Творчість Галини Пагутяк є прикладом фантастично символічної манери письма. Її твори об'єднує прорив до вигаданого світу, потяг до містики та пошуків спасіння людської душі у жорстокому світі. Письменниця намагається зазирнути за межу людської свідомості та осмислювати пограничний стан людського буття. А недомовленість у багатьох її творах дає великий простір читацькій фантазії, спонукає до співтворчості, робить образи багатовимірними, несе в собі шарм таємничості та незбагненності.

Багато хто, мабуть, слухаючи розповідь письменниці, згадав слова Ю. Винничука: «Галина Пагутяк увійшла в літературу зовсім не одними і тими ж дверима, якими входили інші письменники радянського часу. Вона ввійшла, не постукавши і не попросивши дозволу увійти, вона влетіла через димар і змусила рахуватися з нею. Їй вдалося обійтися без творів, яких вимагала епоха, а разом з тим подарувати твори, яких вимагала душа».

Згодом учителі із задоволенням приєдналися до діалогу з письменницею. У розмові взяла участь директор музею Марія Ганич, яка навела ще декілька цікавих фактів із життя Уляни Кравченко, а також розповіла про музей письменниці у м. Миколаєві. На жаль, відвідати його не було можливості, оскільки там триває ремонт. Проте деякі експонати музею присутні мали змогу побачити у бібліотеці: портрет Уляни Кравченко, книги, речі домашнього вжитку... Надзвичайно змістовним і ґрунтовним був виступ директора Новосільської ЗОШ І -II ст. І. Ольшанецького, який розповів про роль О. Партицького у долі Уляни Кравченко.

Продовжили семінар презентацією проекту «Книжкова толока» директор МТ «Молодіжний центр» П. Хомчак, яка розповіла про традиційну щорічну Книжкову толоку у м. Миколаєві. Гості ознайомились із програмою цьогорічної толоки та довідались про гостей, які відвідають цей захід. Відбулася «Книжкова толока» 22 - 24 березня. П. Хомчак люб'язно запросила усіх на зустріч із відомими та молодими українськими письменниками, серед яких Василь ІІІкляр, Галина Пагутяк, Мирослав Дочинець, Дара Корній, Степан Процюк, Марія Чумарна, Тарас Прохацько та інші, а також придбати новинки літератури.

Наступним етапом роботи семінару була творча дискусія на тему: «Сучасні підходи до організації навчання та виховання на уроках літератури в парадигмі компетентнісного підходу». В обговоренні взяли участь О. Прокопів, керівник Школи педмайстерності вчителів української мови та літератури Жидачівського району О. Пшик, Н. Тріщ, Г. Пагутяк, а також учителі-словесники та працівники Жидачівської (Г. Дереш, Л. Басник) і Миколаївської районних бібліотек.

Після цікавого й жвавого діалогу учителі Жидачівщини разом із П. Хомчак вирушили на невеличку екскурсію старовинним Миколаєвом. Цікаво було роздивлятися старовинні будівлі й пам'ятки історії та культури. Однак справжньою родзинкою та, безумовно, оберегом міста є споруджена над містом у 2002 році капличка у вигляді писанки. Незважаючи на тяжку дорогу під гору, усі піднялися до цієї чудової споруди. П. Хомчак розповіла про історію будівництва каплички.

Тож унікальну церковцю спроектував відомий миколаївський скульптор Андрій Величко, а натхненником її побудови став місцевий житель Омелян Іванів. Капличка-писанка чи не перший храм в Україні з такою оригінальною архітектурною формою. Її видно з усіх боків Миколаєва, бо збудована вона у найвищій точці міста – на Адамовій горі.

Ще одним оберегом і символом заступництва перед Богом є споруджена недавно у місцевому парку ікона Матінки Божої. Щодня біля неї можна побачити схилені у молитві постаті когось із миколаївчан чи гостей міста. До неї по заступництво приходять молоді пари та немічні старці. Місто справило незабутнє враження, захотілося ще раз приїхати сюди. Слід зазначити, що багато зусиль доклала Ольга Мирославівна Прокопів для організації цієї поїздки. Ольга Мирославівна дуже часто стає організатором цікавих і потрібних для роботи вчителя зустрічей та екскурсій. Велику подяку висловлюємо і вчителям української мови і літератури Отиневицької ЗОШ І - III ст. О.Казимирів, І. Теодоровській, Н. Прокоп 'як. Приємно відзначити, що такі семінари щоразу викликають великий інтерес учителів. Вони згуртовують педагогів, збагачують їхні знання, допомагають пізнати щось нове. Звичайно, успіх таких заходів залежить від співпраці і методиста О.Прокопів, і керівників методичних комісій району та округів, і керівника Школи педмайстерності, й усіх вчителів української мови та літератури і світової літератури.

Сподіваємось, що цей семінар не залишив нікого байдужим і що кожен взяв для себе багато корисного.

О. ПШИК, вчитель української мови.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин