Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

На Різдво Богородиці освячено пам’ятний знак

Відзначення 852-річчя з часу першої письмової згадки про древній Удеч завершилося духовним святом.

21 вересня, у День Різдва Пресвятої Богородиці, відбулося освячення пам’ятного знаку, який Жидачівська міська рада спорудила на місці, де у ХІV-XVII століттях красувався дерев’яний храм Різдва Пречистої Діви Марії - на Запречиській (вул. Чайковського, біля Гребного каналу).

 

Святочна жидачівська громада разом із духівниками церковною процесією від центральної частини міста прийшла до історичного місця, яке сьогодні благоустроєне та ошатне. На схилі невеликої гори зроблено архітектурну кам’яну стіну, у ніші якої знаходиться ікона Різдва Пресвятої Богородиці, а на кам’яних скрижалях викарбовано зображення старого храму і коротку його історію. Обабіч дороги красуються осінні квіти, впорядковано дорогу й прилеглу територію.

 

Священики церков міста – отці Стефан Гарасимів, Василь Юрів, Томаш Лябус, Ярослав Турик, Роман Котів освятили ікону й пам’ятний знак та спільно з мирянами помолилися за мир і добробут міста, нашої країни. Духовну науку подарував о. Василь, а хори храмів Всіх Святих і Святого Воскресіння Господнього прикрасили захід своїм співом. Історію давньої церкви Різдва Пресвятої Богородиці та Жидачівської Оранти розповів заступник міського голови Жидачева Ярослав Гаврильчук.

Міський голова Жидачева Володимир Левко щиро подякував громаді за такі чисельні відвідини духовного свята цього дня, а також отцям Стефану Гарасиміву і Василю Юріву за допомогу у відновленні історичної пам’ятки, архітектору, котрий зі своєю командою працював над спорудженням знаку, – Володимиру Мелеху, автору ікони Різдва Пресвятої Богородиці Роману Романіву, керівнику міського виробничого управління комунального господарства Володимиру Петрінцю, його заступнику Богдану Ладиці й працівникам цього підприємства за проведений благоустрій території. Слова подяки за сприяння звучали й на адресу ТзОВ «Січ» (керівники Ігор Чорнейко). «Спорудження цієї пам’ятки – добрий початок закладення нового Громадського простору на Запречиській»,- наголосив мер Жидачева.

Після благословення священиків та молитов громада Жидачева ще довго гомоніла: хто ніс свої молитви до Богоматері, хто йшов до Неї вклонитися, хто на згадку робив світлини, а хто просто спілкувався. Та кожен взяв із собою частинку тієї духовної благодаті, яку дарує Пречиста у День Свого Різдва.

Довідка. Як свідчать історичні джерела, це був храм Різдва Пресвятої Богородиці (ХІV-XVII століття), або церква «Пречистої». Звідси походить і назва навколишньої території – «Запречиська».

Саме тут знаходилася Жидачівська чудотворна ікона Богородиці «Воплочення» в образі «Оранти». яку у 1406 році намалював ієромонах Веніамін.

Згідно з переказом, Святоуспенська монастирська церква завалилася внаслідок підмулювання гори водами ріки Стрий. Тоді ікону Воплочення перенесли до церкви Воскресіння Господнього. Переніс її жидачівський протопресвітер Іван Жигалович за урядування старости жидачівського Олександра Оссолінського. Останній, як відомо, займав цю посаду у 70-80-х роках XVII ст.

У 1772 р, стольник коломийський Дмитро Шумлянський подарував дуба для встановлення фігури на місці церкви „Пречистої", яку зруйнувала ріка. У тому ж 1772 р. староста цуцилівський Каетан Шептицький подарував дві срібні позолочені корони з чеськими каменями. Так свідчать перекази, зафіксовані у письмових джерелах.

Старовинну церкву зобразив на картині початку 19 ст. художник Сергій Васильківський. Картина має назву «Старовинна церква в околицях Жидачева».


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин