Історико-краєзнавчий музей у Дев’ятниках

На теренах району відкрито ще один музей.

28 січня відбулося освячення кімнати-музею в Дев’ятниківській загальноосвітній школі. Але тут вже мріють про розширення, адже експонатів зібрано стільки, що помістити їх у чотирьох стінах важко.

Як годиться, добрий почин благословив парох церкви св. Йосафата о. Андрій.

 

Задум створення історико-краєзнавчого музею давно виношував директор школи, депутат районної ради Ігор Щербатий. У цьому його підтримували й вчителі історії, географії та інформатики Любов Меленчук, Оксана Шиделко, Ярослав Юрків. Вони разом із колегами-однодумцями та учнями вишукували цікаві відомості про історію Дев’ятник, відомих мешканців села, побут, звичаї. На основі зібраного матеріалу розробили тематику музейних експозицій. Самі обдумали й втілили оформлення музейної кімнати. Навіть працівники господарської частини школи власноруч змайстрували шафи-стелажі.

 

Історія села налічує понад 600 років, тож воно є одним із найдавніших поселень нашого краю, тут ще, можливо, живуть нащадки білих хорватів (слов'янське плем'я, що жило в VI-X століттях на території півдня Польщі, усієї Чехії, Галичини і північної частини Карпатських гір при витоках та середній течії Дністра). Свого часу Дев’ятники відійшли до української родини графів Шептицьких. Юнацькі роки тут провів і галицький Митрополит Андрей Шептицький. Графський маєток, успадкований Климентієм Шептицьким, згодом розграбувала радянська влада. Те, що вціліло й вдалося зберегти, перебувало в Унівському монастирі. Нещодавно настоятель монастиря передав багато безцінних архівних документів, світлин, що оповідають про життя та діяльність родини Шептицьких, до шкільного історико-краєзнавчого музею в Дев’ятниках.

Дбаючи про історію свого села, його жителі докладають зусиль, щоб увіковічити для нащадків імена та діяння відомих вихідців. Зокрема в Дев’ятниках на подвір’ї школи встановлено пам’ятник учителю, члену ОУН, магістру права, в. о. головного референта СБ при проводі ОУН-УПА, полковнику Ярославу Дякону. Особистостям, провідникам національно-визвольної боротьби присвячена ціла експозиція й у історико-краєзнавчому музеї. Тут також зберігаються друкарські машинки, зразки зброї, набоїв, одягу тих часів.

Цікаво побачити, яким же був побут селян. Про це багато можуть розповісти зібрані в музеї речі: від макету селянської хати, під яку оформлена частина стіни кімнати, до кам’яних жорен, прасок, керамічного посуду, старовинних ікон, книг. Також у музеї є давній одяг, зразки вишивок. Тут можна дізнатися й про церковне життя громади. Окремо представлено й експозицію з порівняно недавнього періоду – радянської доби, яка теж наклала свій відбиток на наше життя й, на щастя, вже стала його історією.

Мета відкриття музею благородна - це збереження та примноження народних традицій, культури, національно-патріотичне виховання молоді. До слова, молодь тут активна, адже учні допомагали збирати старожитності та цінні речі для фондів новоствореного музею. Упорядники музею, дирекція школи вдячні БФ «Добре серце» за фінансову підтримку в організації музею.

Оксана ФРАНКІВ.

Фото: Наталі Карпенкової.

Надрукувати