Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Здобудеш Українську Державу або згинеш у боротьбі за неї!

З такими словами посвяти ступали в горнило боротьби цілі покоління, своєю кров’ю зрошуючи дорогу до волі. На кістках мільйонів синів та дочок проросла могутня нація. «Народ мій є, народ мій завжди буде…», якщо за нього ладні віддати своє життя такі національно пробуджені покоління, якими були волелюбні козаки, сміливі усусуси, герої Крут, правдолюбні й безкомпромісні вої із Холодного Яру, захисники Карпатської України, воїни

Української Повстанської Армії.

То кров полеглих патріотів

Настійно стукала в серця,

То піднімав народ на спротив

Тягар тернового вінця.

Допоки в душі волає поклик крові, ніщо й ніхто, жодна людська сила не зможе зупинити жадане, нездоланне прагнення народу до самоідентифікації, до самоствердження.

У боротьбі за свою незалежність українці терпіли століттями наругу чужоземних зайд, які, спираючись на власні амбіції й ілюзорну вивищеність, намагалися насаджувати у чужому, не своєму краї власні закони й порядки, нищачи під корінь найсвятіше – душу автохтонної нації, яка споконвіків жила на цій землі, коріння якої проросло в саму твердь… І власне це коріння давало й дає щораз нові паростки надії на те, що боротьба триватиме до повної перемоги.

Ось чому попри нищівні поразки, здичавіле шматування території, їй людських душ, здавалося б, втрати будь-яких сподівань на здобуття власної держави, українська нація із покоління у покоління знаходила в собі потуги народжувати світочів, ідейних просвітителів, будителів заспалого, застрашеного духу, відкидаючи геть маловірство й страх.

Ми падали й знову піднімалися на боротьбу. Так після років боротьби Української Повстанської Армії їй на зміну приходило молоде покоління. На теренах Журавнівщини у 1948 році зародилася підпільна організація, учасники якої називали себе «Месниками». Та юні хлопці й дівчата ставили собі за мету не вбивати ворога зброєю смерті, а зброєю слова правди. Вони вбивали, ведучи просвітницьку роботу, в своїх однолітків та односельчан почуття зневіри й пристосуванства, слабкодухості й холуйства. Вони прагнули збудити приспану, задурманену свідомість, гордість називатись українцем. За це ворог не злюбив їх і нагло помстився.

У день Свята Героїв щороку згадуємо імена людей, які внесли немалу лепту в те, що ми сьогодні живемо в незалежній Україні. Цьогоріч вшанували пам'ять невинно розстріляного двадцятиоднорічного юнака, уродженця с. Буянова Юрка Креміня, найтяжчий злочин якого полягав у тому, що він любив свій народ більше за власне життя. 4 квітня 1951 року юнака знищили на пострах всім таким як він.

Через 60 років після цієї трагічної події 22 травня 2011 року на знак пам’яті й глибокої шани до Юрка Креміня, Йосипа Михайловича, Івана Мерчука, яких було розстріляно за правду, та інших побратимів, членів підпільної організації ОУН «Месники»( яких було ув’язнено на строк до 25 років позбавлення волі) на подвір’ї Журавнівської школи, в якій навчалися юні патріоти і в стінах якої зародилась ідея створення організації, встановлено та освячено меморіальну плиту керівнику підпільної організації Юрію Креміню («Тарасу»).

Розпочались урочистості із підняття національного державного прапора та виконання Гімну України. Опісля за участі ветеранів районового Братства УПА, представників районної організації «Пласт», керівництва району, громади селища та села Буянова відбулося відкриття пам’ятного знака. Освятив символічну плиту та відслужив панахиду за убієнними парох Журавна о. Роман. На їхню честь пролунали гучні сальви, виконали постріли з рушниць учасники та прихильники Товариства пошуку жертв війни «Пам'ять».

Відзначення Свята Героїв продовжувалось. Перед громадою та гостями свята виступили голова районної державної адміністрації Сергій Коваль, який у своєму виступі згадав про нещодавнє вшанування жертв політичних репресій. Він зазначив, що вшанування пам'ять керівника «Месників» є свідченням того, що «наші люди сповнені патріотизму, готовності віддати все на розвиток своєї Батьківщини». Голова РДА також подякував громадським та політичним організаціям, які долучились до спорудження пам’ятного знака. Зауважив, що до цієї події долучилась і районна влада.

Голова районної ради Ігор Кос у вітальному слові подякував за ідею встановлення та виготовлення пам’ятного постаменту рідному братові Юрка Креміня - Йосифу. Він, зокрема, зазначив, що сьогодні на тлі останніх загрозливих подій та заяв (наступ на українську мову, історію, прагнення насадити ворожнечу між людьми) теж ведеться боротьба за незалежність держави. Й для того, щоб вийти переможцями, українці мають об’єднатися. «Уроки історії показали, що ми перемагаємо лише тоді, коли єдині. Дуже важливе завдання стоїть перед нами – виховання молодого покоління». І. Кос закликав ветеранів УПА зустрічатися із молоддю, розповідати їй про національно-визвольну боротьбу, закликав вчителів, щоб вони викладали правдиву історію, а учнівську молодь - вивчати свою історію, адже українському народові є чим пишатися.

Селищний голова Василь Вітер у своєму виступі привітав ветеранів УПА, закликав молодь селища, громаду відстоювати своє право на самоствердження у своїй державі, подякував громадським активістам та політичним партіям, підприємцям за їх внесок у відродження національної пам’яті.

Директор Журавнівського НВК «СЗШ-ліцей» Володимир Цукорник, відзначив: «Відновлена ще одна трагічна, а водночас героїчна сторінка визвольних змагань. Група юнаків кинула виклик могутній імперії. Вони хотіли засвідчити, що визвольна боротьба не припинилась, що силою не можна здолати дух народу, його прагнення до незалежності. На вівтар жертовності вони поклали життя, щоб тільки не згасла неопалима купина». Від педагогічного колективу директор Журавнівського НВК подякував керівництву району, відділу освіти, керівнику КУНу м. Ходорова.

Марія Трубич і Олег Яськів від учнівського самоврядування школи-ліцею привітали учасників урочистостей, зазначивши: «Ми, юні й молоді, маємо бути горді за наше походження і минуле, з честю нести відповідальність за своє майбутнє».

Вітчизно могутня, єдина,

В майбутнє крокуй величаво,

Моя дорога Україно,

Моя самостійна Державо!

На урочистості та Свято Героїв до Журавна завітав голова благодійного фонду «Обдаровані діти Жидачівщини», заступник голови політичної ради Української партії Олег Канівець. Він наголосив: «Той народ, який не пам’ятає своїх героїв, не має перспективи самоутвердження». Висловив сподівання, що традиція відзначення Свята Героїв незабаром стане загальнонаціональною, а не лише шануватиметься в Західній Україні.

Молодь повинна стати рушійною силою змін в Україні - таке переконання висловив у своєму виступі голова ГО «Національний фронт» Остап Стахів.

Слова вдячності за встановлення пам’ятної плити Йосифу Креміню, за ідею вшанування загиблих «Месників» у день Свята Героїв Олексію Данилишину та всім, хто долучився до організації урочистостей, висловив у своєму виступі голова осередку політичної партії КУНу м. Ходорова Володимир Мелех.

Поетичними рядками привітав учасників Свята Героїв поет-патріот, наш краянин Остап Лижник. Він зачитав свого вірша «Непрошені гості», написаного у відгук на події 9 травня:

 

«Ми втратили багато тому, що втратили поклик націоналізму, почуття патріотизму. Понад усе мають бути рідна земля, рідна історія, рідна культура», - наголосив учасник національно-визвольної боротьби, член підпільної молодіжної організації «Месники», в’язень сталінських таборів, активний громадський діяч Олексій Данилишин. Олексій Васильович закликав до об’єднання: «Залишилась одна філософія – об’єднатися… Україна одна, нам нічого ділити».

На вшанування пам’яті загиблих юнаків з організації «Месники» приїхав і їхній побратим, наш краянин, який нині мешкає в Івано-Франківську, Василь Грицишин. Василь Іванович поділився своїми спогадами, які трепетно зберігав впродовж всього життя. Він одним із перших із членів організації був арештований в 1949 році. Йому довелось витерпіти немало знущань. Але з Божою допомогою зумів вистояти. Сьогодні він низько вклонився пам’яті Юрка Креміня, Йосипа Михайловича, Івана Мерчука, їхній незламній волі та вірі в те, що справедливість та правда восторжествують.

Не вірити окупантам і зрадникам, які штучно роз’єднують, розділюють Україну. Немає окремо Лівобережної та Правобережної України – вони єдині у своєму прагненні до незалежності. Таке переконання висловив учасник національно-визвольної боротьби, член підпільної організації «Месники», в’язень сталінських таборів Йосиф Кремінь, який проживає у м. Кривому Розі, як він висловився, «в залізному серці України». «Цей народ не є москаль чи зрадник української нації. Українці Східної України доклали не менше зусиль у боротьбі за незалежність, аніж Галичина. Немає ніякої різниці між Сходом і Заходом. Всі однаково хочуть свободи й незалежності України», - наголосив Йосиф Кремінь.

Після завершення урочистої частини Свято Героїв продовжилось - учні загальноосвітніх шкіл взяли участь у спортивних змаганням та краєзнавчій вікторині, організованих відділом фізичної культури і спорту та відділом сім’ї і молоді Жидачівської РДА.

У різних видах змагань учасники проявили азарт та прагнення до перемоги. Звитяги в підніманні колоди святкували: І місце - Журавнівський НВК та Рудянська ЗОШ, ІІ місце поділили Лисків та Сулятичі. У рукоборстві сильнішими стали: І місце - Жидачівська ЗОШ №2, ІІ – Гніздичів, ІІІ - Руда. У метанні набивного м’яча - І місце – гімназія ім. О. Партицького, ІІ – Журавно, ІІІ - Жидачів №2.

У веселій естафеті: І місце – Гніздичів, ІІ – Жидачівський НВК, ІІІ– Сулятичі. У перетягуванні каната: І місце – Журавно, ІІ – Сулятичі, ІІІ - Руда.

Перемога в загальному командному заліку була за учнями Сулятицької школи, на ІІ місці – Журавно, на ІІІ-му – Гніздичів.

У краєзнавчій вікторині переможцями стали учні Журавнівського НВК Катерина Любінська, Рудянської ЗОШ Іван Батюк та Жидачівської ЗОШ Ігор Гудзоватий.

Переможці та призери як спортивних змагів, так і вікторини нагороджені грамотами райдержадміністрації та районної ради, медалями від депутата Львівської обласної ради та цінними призами й пам’ятними кубками від БФ Жидачівщини «Обдаровані діти», а також отримали книгу О. Данилишина «Дзвони пам’яті» з посвятою від автора.

Оксана ФРАНКІВ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин