Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Душа народу – вишита ікона

30 липня 2017 року в приміщенні сільської бібліотеки с. Монастирець відбулось духовне свято «Душа народу – вишита ікона, його веселка і його сльоза». Це своєрідний духовний вернісаж, що поєднав майстринь різних поколінь. Завідуюча бібліотекою Галиною Лисевич з допомогою монастирчан зібрала близько ста вишитих ікон.

 

Духовне свято розпочав сільський священик о Зіновій Стехнович, який спеціальною молитвою благословив цю добру справу та виставлені на огляд ікони. Ведучі дійства випускники Монастирецького НВК Арсен Белей та Юлія Марків розповіли історію виникнення вишивки, про її пошанівку ще в часи Київської Русі. Будь-яке зображення Спасителя, Богоматері, святого чи ангела позначалось словом «ікона». Вона могла бути виготовлена в скульптурі, живописі, мозаїці. Народна вишивка і церковне шиття існували паралельно. Ніхто не смів братися за вишиття без благословення. Останнім часом популярними стали різні техніки вишивання: і хрестиком, і бісером, прикрашання стеклярусом та інше.

Монастирець здавна славився вишивками. Відрадно, що це мистецтво не лише не занепадає, а й удосконалюється, процвітає, милує око і радує душу наших односельчан та гостей. Розповідь ведучих урізноманітнювали вірші наших школярів Андрійка Табачишина, Іринки Лаврись, Дмитрика Паралюха, Алінки Жовнір, Ярини Шевчук, Владислава Сіховського. Присутні почули не лише про захоплення вишивкою, а й щирі дитячі молитви за неньку, бабусю і дідуся, батька. Спільнота «Матері в молитві», яка діє у Монастирці вже другий рік, оживила духовне свято виконанням пісень «Мамина молитва», «Моліться. Діти, всі до Бога», «За все Тобі я дякую». Сестра в молитві Зіновія розповіла про давні вишивки села, що знайшли своє відображення у бабусиних сорочках, кептарях, запасках, обрусах, подушках. Згадала про моду на вишиті жіночі сумочки, килимки. Відомий о. Дмитро Блажейовський, дослідник української вишивки, з 1973 року почав вишивати ікони. В 1999 році у Львові відкрито його музей вишитих ікон та образів. Сестра в молитві Алла згадала історію створення спільноти «Матері в молитві» по всьому світу, висловила прохання до дітей та присутніх приєднуватись до спільноти, особливо молодих матерів, призначення яких виховати духовно багатих дітей. Також відзначила, що ікона Божої Матері-годувальниці повинна бути в кожній оселі, зокрема в кухні, щоб ніколи віруючі не зазнали голоду.

Кульмінацією свята стала презентація Галиною Лисевич зібраних у Монастирці вишитих ікон. Багатство сюжетів, розмаїття художньої палітри, досконала техніка вишивання – усе це вразило і до сліз схвилювало присутніх. Колекцію вишитих ікон сформували роботи майстринь Марії Солтис, Катерини Лаврись, Віри Грицик, Ганни Стрельцової, Людмили Марків, Марії Жулинської, Галини Ємець, Галини Піх, Оксани Калин, Оксани Кулик, Зіновії Попович, Алли Башти, Стефи Джулинської, Галини Артемчик, Ірини Табаки, Надії Мазур, Галини Федан, Галини Шкірко, Зоряни Савчин, а аткож наймолодших майстринь Оксани Лотоцької, Лілії Паралюх, Оксани Старов’єцької, Оксани Кравчук. Залишили велику спадщину вишитих ікон для своїх рідних і майстрині, які відійшли у вічність – Ганна Попович та Марія Телька.

На завершення Галина Артемчик провела майстре-клас, під час якого показала техніку вишивання і мереження та представила власні вироби: мережані плаття, чоловічі сорочки, рушники, пояс. А от Ірина Табака вправно вишиває ікони бісером, жінка теж охоче поділилася власними секретами. Наймолодша Лілія Паралюх показувала, як вишивати сукенки та блузки бісером.

Дякуємо Тобі, Всевишній, що даєш нам можливість творити красу, адже краса врятує світ!

Зеновія ПОПОВИЧ, вчитель Монастирецького НВК.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин