Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Жидачівщина покаже свої скарби

Музей Жидачівщини стане ще однією цеглинкою у відтворенні історичного минулого Львівщини. Принаймні таку перспективу ставлять перед собою ідейні натхненники та організатори музейної справи.

Але спершу про концепцію музею у м. Жидачеві, що вже отримав перші свої експонати.

 

7 листопада у відремонтованому приміщенні майбутнього музею по вул. Міцкевича, 2 м. Жидачева відбулася прес-конференція для мас-медіа Львівщини з підготовки відкриття «Музею історії та мистецтва Жидачівщини» - відділу Львівської національної галереї мистецтв імені Б. Возницького.

 

Про перші експонати, які вже розміщено, концепцію музею та труднощі щодо його відкриття розповідали журналістам заступник директора з наукової роботи Львівської національної галереї мистецтв Володимир Пшик, генеральний директор Львівської національної галереї мистецтв Лариса Возницька-Разінкова, директор музею ім. І. Виговського у с.Руда Степан Ревуцький, міський голова Жидачева Володимир Левко, голова районної ради Ігор Кос, помічник народного депутата О. Канівця, один з ініціаторів відкриття цього музею Роман Баліцкий. Крім цього, на зустрічі з журналістами були присутні заступник голови районної ради Марія Стеців, керівник відділу культури і туризму Жидачівської РДА Зіновій Тимофтевич.

Учасники прес-конференції хвилиною мовчання вшанували світлу пам'ять видатного музейника, Героя України Бориса Григоровича Возницького, без допомогою якого ідея щодо відкриття у Жидачеві музею довго б залишалася тільки ідеєю.

Офіційно музей відкриють для відвідувачів у 2014 році, приурочивши до 850-літнього ювілею м. Жидачева. Проте ще до кінця листопада тут планують облаштувати чотири виставкових зали та презентувати творчий доробок визначного скульптора, уродженця Голешева Романа Романовича.

Про вже проведену роботу та початкові експозиції журналістам розповів Володимир Пшик, який зазначив, що формувати музей фактично починають з початку. Хоча свого часу Жидачів мав прекрасний краєзнавчий музей з цінними експонатами, більшість з яких втрачено.

У новому, що матиме назву «Музей історії та мистецтва Жидачівщини» і працюватиме як відділ Львівської національної галереї мистецтв імені Б. Возницького, теж буде чим подивувати відвідувачів. У першому залі представлятимуть дописемний період. Тут подано карту Київської держави, землі нашого краю у Галицько-Волинському князівстві. Розміщено карту археологічних знахідок на території Жидачівщини, де, зокрема, виділяються «Молотівський скарб», знахідку біля с. Межиріччя, давні мечі, один з яких в оригіналі перебуватиме в музеї. Відтепер у музеї Жидачівщини перебуватиме й Кам’яна дівка, яка стояла на межі Кнісела та Орішківців. Цю знахідку історики відносять до епохи бронзи, або більш ранніх часів XII ст.

Наступна експозиція присвячена писемній історії м. Жидачева та містам із Магдебурзькими привілеями: Ходорову, Гніздичеву, Журавну та Новим Стрілищам. Також тут на фотопанно показано першу літописну згадку про Жидачів 1164 року, коли повінь забрала життя 300 купців із Удеча, які йшли на Галич.

Хоча вся робота з підготовки до відкриття музею закцентована на ювілею писемної згадки про Жидачів, на 2013 рік припала теж вагома дата для жидачівців – 620 років від часу надання місту Магдебурзького права.

Окремі зали будуть присвячені також зразкам мистецтва. Тут, за словами В. Пшика, зокрема, буде широко представлене сакральне мистецтво. Багато духовної літератури, ікон, елементів декору врятовано під час експедицій, організованих Борисом Возницьким. Крім цього, тут будуть виставлені роботи художників давніх і сучасних. Зокрема відвідувачі зможуть побачити роботи польського живописця Генріка Родаковського, що свого часу проживав у Бортниках. Також у музеї буде представлена творчість багатьох відомих особистостей Жидачівщини: Патика, Манишина, Яціва, Гудака, Салія та інших.

У процесі роботи, коли дозволятимуть умови, до музею передадуть оригінальні артефакти, цінні з погляду мистецтва речі.

Організатори музею запевняють, що наповнення буде вагомим і цікавим. Також вони сподіваються на співпрацю з боку мешканців району в наповнені експозицій та на допомогу благодійників і спонсорів.

На сьогодні на виконання ремонтних робіт та встановлення опалення використано більше 100 тисяч грн. Досі у приміщенні немає світла, більшість фоторепродукцій та картосхем виконано в кредит. На завершення всіх робіт потрібно не менше 200 тисяч гривень.

Оксана ФРАНКІВ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин